Techinvesteerder Prosus onderaan in rode AEX na rentebesluit Fed
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag over een breed front omlaag. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente in de Verenigde Staten niet verder te verhogen. De Amerikaanse centrale bank houdt daarmee voor de tweede keer dit jaar een pauze met het verhogen van de rente.
Een grote meerderheid van de beleidsmakers van de Fed is echter wel voorstander van nog een renteverhoging later dit jaar om de inflatie te bestrijden. Ook verwachten ze de rente volgend jaar minder snel te verlagen dan gehoopt. Die boodschap zorgde woensdag al voor koersverliezen op Wall Street. Vooral de techbedrijven die gevoelig zijn voor hogere rentetarieven moesten het ontgelden. De Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq verloor daardoor 1,5 procent. In Amsterdam was techinvesteerder Prosus (min 3,5 procent) de grootste daler bij de hoofdfondsen.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 732,41 punten. De MidKap daalde ook 0,8 procent, tot 848,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 1,1 procent.
Londen zakte 0,7 procent in afwachting van het rentebesluit van de Bank of England. De Britse centrale bank zal mogelijk de rente voor de vijftiende keer op rij gaan verhogen in de strijd tegen de inflatie. Het belooft echter een spannende vergadering te worden want de kans op een rentepauze is toegenomen na het meevallende Britse inflatiecijfer, dat woensdag naar buiten kwam. Ook de centrale banken van Noorwegen, Zwitserland, Zweden en Turkije houden rentevergaderingen.
Naast Prosus stond chemicaliëndistributeur IMCD in de staartgroep met een min van 1,8 procent. Chipbedrijf Besi en bierbrouwer Heineken waren de enige stijgers met plussen tot 0,2 procent. ASMI en ASML verloren 1 en 0,7 procent.
Adyen kondigde aan zijn betaaldiensten te gaan leveren aan True Alliance. Dat winkelbedrijf verkoopt en distribueert mode-, sport- en outdoor-artikelen in Australië en Nieuw-Zeeland. Het aandeel Adyen daalde 1,7 procent. ABN AMRO verloor 0,6 procent. De bank wil Ton van Nimwegen benoemen tot hoofd operationele zaken en lid van het bestuur.
In de MidKap was flitshandelaar Flow Traders, die profiteert van onrust op de beurzen, de enige stijger met een winst van 0,5 procent. Metalengroep AMG sloot de rij met een min van 1,5 procent.
De euro was 1,0643 dollar waard, tegen 1,0716 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1,1 procent tot 89,72 dollar. Brentolie werd 1 procent goedkoper op 92,57 dollar per vat.
Meer uit Financieel
OSNABRÜCK (ANP/AFP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft een deal gesloten waarbij de fabriek in Osnabrück wordt omgebouwd voor de productie van defensie-apparatuur. Daarbij wordt de fabriek verkocht aan het Israëlische investeringsbedrijf Aurelius Capital en de deelstaat Nedersaksen, die aandeelhouder is van Volkswagen.
54 minuten geledenGAYDON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Jaguar Land Rover gaat de komende twee jaar ongeveer 4000 banen schrappen. Dat bevestigt de topman van de grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk, nadat de Britse krant The Times hier dit weekend al over schreef. Jaguar Land Rover heeft last van Amerikaanse importheffingen en de gevolgen van een cyberaanval vorig jaar.
2 uur geledenROME (ANP/DPA) - Treinverkeer in Italië wordt vanaf maandagavond deels platgelegd door een staking. Verschillende vakbonden hebben het personeel van de Italiaanse spoorwegen opgeroepen om het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de publieke dienstverlening en om het behoud van banen, melden Italiaanse media.
2 uur geledenJAKARTA (ANP) - Tientallen Nederlandse reizigers zijn gestrand in Indonesië, bevestigt een woordvoerster van reisbranchevereniging ANVR na berichtgeving van De Telegraaf. De internationale luchthaven van Jakarta is sinds zondagochtend dicht vanwege een vulkaanuitbarsting.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat is er een groei van 0,6 procent in vergelijking met de voorgaande periode. Bij een voorlopige raming eind juli werd nog een plus van 0,4 procent gemeld door Eurostat.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk verwacht dat de wijnproductie dit jaar een van de slechtste in de afgelopen dertig jaar wordt vanwege de hitte. Dat stelt het ministerie van Landbouw in een eerste schatting voor de oogst van 2026. De extreme droogte en hitte hebben volgens het ministerie wijngaarden aangetast. Ook is het oppervlak voor de productie afgenomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Novartis heeft maandag ruim 3 procent aan beurswaarde verloren op de beurs in Zürich. De Zwitserse farmaceut heeft binnen een week tijd een tweede tegenslag te verduren gekregen bij zijn medicijnonderzoek, nadat een veelbelovend hartmedicijn in een vergevorderde studie toch niet zo goed bleek te werken. Beleggers zijn daarvan geschrokken.
5 uur geleden