Techinvesteerder Prosus onderaan in afwachtende AEX
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus was dinsdag de grootste daler in de Amsterdamse AEX-index. Het bedrijf kampte met koersverliezen in de Chinese technologiesector waarin het een groot belang heeft. De stemming op de aandelenmarkten bleef daarbij terughoudend. Beleggers waren vooral in afwachting van het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag naar buiten komt.
De vrees dat de Amerikaanse centrale bank de rente dit jaar agressief gaat verhogen om de sterke stijging van de consumentenprijzen aan te pakken houdt de markten al weken in de greep. Ook bleef de aandacht uitgaan naar de spanningen tussen Rusland en Oekraïne.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 756,41 punten. De MidKap klom ook 0,1 procent tot 1066,59 punten. Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,6 procent.
Just Eat Takeaway
Naast Prosus (min 2,6 procent) behoorde Just Eat Takeaway tot de grootste dalers in de AEX, met een min van 1,9 procent. De maaltijdbezorger geeft de beursnotering op de Amerikaanse Nasdaq op om kosten te besparen. Het concern blijft genoteerd in Amsterdam en London.
In de chipsector werd gereageerd op het nieuws dat de megadeal tussen het Japanse telecomconglomeraat SoftBank en de Amerikaanse chipmaker Nvidia niet doorgaat. Nvidia zou branchegenoot Arm voor zo'n 58 miljard euro kopen van SoftBank. De chipbedrijven Besi en ASML verloren tot 0,4 procent in Amsterdam. ASMI, dat na de slotbel met cijfers komt, daalde 0,7 procent.
Lokale markt
Op de lokale markt werd Onward bijna een kwart meer waard na de publicatie van positieve studieresultaten in Nature Medicine. De studie laat volgens het medisch techbedrijf zien dat mensen met een ernstige dwarslaesie weer kunnen staan en lopen.
In Frankfurt daalde TUI 0,5 procent. De reisorganisatie verwacht ondanks de rondwarende omikronvariant een sterke zomer te kunnen draaien. BNP Paribas zakte 4 procent in Parijs. De Franse bank boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, maar de nieuwe winstdoelstellingen van de bank lijken beleggers niet te kunnen bekoren.
Londen
In Londen steeg BP 1 procent. Het Britse olie- en gasconcern boekte flink meer winst in het afgelopen kwartaal dankzij de fors hogere prijzen van olie en gas. Ook gaat het bedrijf voor 1,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen.
De euro was 1,1399 dollar waard, tegen 1,1434 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent tot 90,74 dollar en Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 92,01 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
2 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
7 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
7 uur geleden