
Techinvesteerder Prosus onderaan in afwachtende AEX
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus was dinsdag de grootste daler in de Amsterdamse AEX-index. Het bedrijf kampte met koersverliezen in de Chinese technologiesector waarin het een groot belang heeft. De stemming op de aandelenmarkten bleef daarbij terughoudend. Beleggers waren vooral in afwachting van het belangrijke Amerikaanse inflatiecijfer, dat woensdag naar buiten komt.
De vrees dat de Amerikaanse centrale bank de rente dit jaar agressief gaat verhogen om de sterke stijging van de consumentenprijzen aan te pakken houdt de markten al weken in de greep. Ook bleef de aandacht uitgaan naar de spanningen tussen Rusland en Oekraïne.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 756,41 punten. De MidKap klom ook 0,1 procent tot 1066,59 punten. Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,6 procent.
Just Eat Takeaway
Naast Prosus (min 2,6 procent) behoorde Just Eat Takeaway tot de grootste dalers in de AEX, met een min van 1,9 procent. De maaltijdbezorger geeft de beursnotering op de Amerikaanse Nasdaq op om kosten te besparen. Het concern blijft genoteerd in Amsterdam en London.
In de chipsector werd gereageerd op het nieuws dat de megadeal tussen het Japanse telecomconglomeraat SoftBank en de Amerikaanse chipmaker Nvidia niet doorgaat. Nvidia zou branchegenoot Arm voor zo'n 58 miljard euro kopen van SoftBank. De chipbedrijven Besi en ASML verloren tot 0,4 procent in Amsterdam. ASMI, dat na de slotbel met cijfers komt, daalde 0,7 procent.
Lokale markt
Op de lokale markt werd Onward bijna een kwart meer waard na de publicatie van positieve studieresultaten in Nature Medicine. De studie laat volgens het medisch techbedrijf zien dat mensen met een ernstige dwarslaesie weer kunnen staan en lopen.
In Frankfurt daalde TUI 0,5 procent. De reisorganisatie verwacht ondanks de rondwarende omikronvariant een sterke zomer te kunnen draaien. BNP Paribas zakte 4 procent in Parijs. De Franse bank boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht, maar de nieuwe winstdoelstellingen van de bank lijken beleggers niet te kunnen bekoren.
Londen
In Londen steeg BP 1 procent. Het Britse olie- en gasconcern boekte flink meer winst in het afgelopen kwartaal dankzij de fors hogere prijzen van olie en gas. Ook gaat het bedrijf voor 1,5 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen.
De euro was 1,1399 dollar waard, tegen 1,1434 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent tot 90,74 dollar en Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 92,01 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De belangrijkste Amerikaanse beursgraadmeters lieten maandag een klein herstel zien, ondanks nieuwe importheffingen van president Donald Trump voor buurland Mexico en de Europese Unie. Trump wil vanaf 1 augustus een tarief van 30 procent invoeren op producten van de twee belangrijke handelspartners van de Verenigde Staten. Beleggers lieten zich hierdoor echter niet afschrikken en focusten op de stroom economische cijfers en bedrijfsresultaten die deze week aankomt.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt dinsdag een investeringspakket aan van 70 miljard dollar voor kunstmatige intelligentie en energie. Het initiatief is onderdeel van een bredere inspanning van het Witte Huis om de ontwikkeling van deze opkomende technologieën te versnellen, zegt een regeringsfunctionaris tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenGÖTEBORG (ANP/BLOOMBERG) - Het Zweedse autoconcern Volvo moet 11,4 miljard Zweedse kroon (ruim 1 miljard euro) afschrijven door vertragingen bij de introductie van elektrische modellen en oplopende kosten van Amerikaanse importheffingen. Volgens de autofabrikant zal dit de nettowinst in het tweede kwartaal met 9 miljard kroon drukken.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De dreigende Amerikaanse importheffing van 30 procent voor de Europese Unie heeft het voor de Europese Centrale Bank (ECB) moeilijker gemaakt om tot besluiten te komen. Desondanks zal de centrale bank het rentetarief in de eurozone volgende week waarschijnlijk onveranderd laten. Dat hebben vijf ECB-beleidsmakers verteld aan persbureau Reuters.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank Den Haag heeft in een kort geding besloten dat twee Oekraïense bedrijven, Slavutich en Zhnyva, hun beslag op aandelen van het Russische staatsbedrijf Gazprom in Nederlandse vennootschappen moeten opheffen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beursgraadmeters op het Damrak gingen maandag omlaag, hoewel de verliezen in het laatste handelsuur wel iets afnamen. Beleggers vrezen dat een handelsoorlog op handen is, nu de EU dreigt met vergeldingsheffingen ter waarde van 72 miljard euro als er voor 1 augustus geen akkoord met de Verenigde Staten wordt bereikt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasproductie op land en op zee is vorig jaar opnieuw gedaald. De productiedaling op zee begint wel af te remmen, meldt TNO. Volgens het onderzoeksinstituut is het waarschijnlijk dat de gasproductie de komende jaren stabiliseert.
5 uur geleden