Techinvesteerder Prosus omhoog op negatief Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak besloten maandag om een deel van hun koerswinsten van vorige week te verzilveren. De stemming werd vooral gedrukt door onrust in China. In grote Chinese steden zijn mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen het strenge coronabeleid. Ook werd geroepen om het vertrek van president Xi Jinping. Techinvesteerder Prosus (plus 3,4 procent) en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway (plus 1,6 procent) behoorden tot de spaarzame stijgers bij de hoofdfondsen in Amsterdam.
De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter op Beursplein 5, sloot met een verlies van 0,3 procent op 720,51 punten. De MidKap, de index van middelgrote fondsen, verloor 1,2 procent op 945,14 punten. Ook op de meeste andere Europese beurzen was het sentiment negatief. De beurs in Frankfurt ging 1 procent omlaag, de FTSE-index in Londen eindigde nipt lager. De beurs in Parijs ging wel licht omhoog, met 0,1 procent.
Door de protesten in China zakten de olieprijzen maandag tot het laagste niveau sinds december vorig jaar. China is de grootste olie-importeur ter wereld. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,7 procent minder op 74 dollar. Brentolie werd 2,1 procent goedkoper op 83,87 dollar per vat. Olie- en gasconcern Shell verloor hierdoor 0,7 procent.
ASMI
De stijgers in de AEX waren op een hand te tellen. Chipbedrijf ASMI bungelde onderaan de hoofdindex met een verlies van 2,1 procent. Ook uitzender Randstad (min 1,8 procent), verfmaker AkzoNobel (min 2 procent) en betaalbedrijf Adyen (min 1,4 procent) gingen in de verkoop.
Chemicaliëndistributeur IMCD daalde 1,2 procent na overnameberichten in de sector. De Duitse branchegenoot Brenntag bevestigde gesprekken te voeren over een overname van zijn Amerikaanse concurrent Univar.
Heineken
Heineken verloor 0,9 procent. Analisten van de Amerikaanse bank JPMorgan haalden de bierbrouwer van hun kooplijst af. JPMorgan verhoogde daarentegen het advies voor concurrent AB InBev, de grootste brouwer ter wereld. AB InBev klom bijna 3 procent in Brussel.
In de MidKap verloor vastgoedbedrijf CTP 1,1 procent. Branchegenoot WDP zakte 1 procent. Het Belgische vastgoedfonds heeft een lening van 440 miljoen euro ontvangen van een groep banken onder leiding van de China Construction Bank.
De euro was 1,0380 dollar waard tegen 1,0398 dollar bij het slot van de beurshandel vrijdag.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
9 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
11 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
13 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
16 uur geleden