Techinvesteerder Prosus koploper in verder herstellende AEX
AMSTERDAM (ANP) - Prosus was dinsdag de sterkste stijger in de AEX-index op het Damrak, die een verder herstel liet zien. Ook de banken en verzekeraars lieten stevige koerswinsten zien. Nu de zorgen over de stabiliteit van de financiële sector wat lijken te zijn afgenomen, zijn beleggers vooral benieuwd in hoeverre de recente onrust in de bankensector van invloed zal zijn op de toekomstige rentestappen van de centrale banken.
De centrale banken zijn al geruime tijd bezig om de inflatie te bestrijden met renteverhogingen. Door lenen duurder te maken, proberen de centrale bankiers de vraag in de economie af te remmen en zo de prijsstijgingen te beteugelen. De recente ontwikkelingen in de bankensector zullen mogelijk ook leiden tot strengere kredietvoorwaarden voor huishoudens en bedrijven doordat banken voorzichtiger zijn geworden. De centrale banken zouden daardoor mogelijk eerder kunnen stoppen met het opschroeven van de rente.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 739,86 punten. De MidKap won 0,9 procent tot 925,88 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,7 procent.
Prosus
Prosus dikte ruim 3 procent aan dankzij een sterk koersherstel van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. ING en ABN AMRO stegen tot 2,7 procent en de verzekeraars Aegon, NN Group en ASR wonnen tot 2,4 procent. Ook olie- en gasconcern Shell stond met een plus van 1,7 procent bij de winnaars. Betaalbedrijf Adyen sloot de rij in de AEX, met een min van 0,9 procent.
Ebusco steeg 4 procent. De fabrikant van elektrische bussen en laadsystemen heeft een contract ontvangen van Zero Emission Services (ZES) voor de levering van twintig mobiele energiecontainers. Vivoryon klom 5 procent. Het biotechbedrijf liet weten goede vooruitgang te boeken met de onderzoeken van zijn alzheimermedicijn, die het in ontwikkeling heeft.
Ctac
Ctac won 0,5 procent. Het IT-bedrijf maakte bekend dat topman Pieter-Paul Saasen vanwege gezondheidsredenen per direct zijn functie neerlegt. Zijn taken zullen voorlopig worden waargenomen door financieel directeur Paul de Koning en interim financieel bestuurder Wim Geraats.
Onward kelderde 12 procent na publicatie van de jaarcijfers. Het medisch technologiebedrijf zag het nettoverlies afgelopen jaar iets afnemen en verwacht dit jaar nog belangrijke onderzoeksresultaten bekend te kunnen maken. Ook bevestigde het bedrijf genoeg geld in kas te hebben om de activiteiten tot eind 2024 te financieren.
De euro was 1,0819 dollar waard, tegen 1,0784 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 72,91 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 78,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Heineken eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft de Braziliaan Rafael Oliveira als nieuwe topman benoemd. Hij volgt Dolf van den Brink op, die in januari aankondigde te vertrekken. De AEX-index sloot dinsdag fors lager doordat de chipbedrijven eindigden met flinke minnen.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verhoging van de kansspelbelasting levert de staat veel minder geld op dan gedacht, maakte de Kansspelautoriteit bekend. In januari vorig jaar ging de gokbelasting omhoog van 30,5 procent naar 34,2 procent en in 2026 is het tarief verder verhoogd naar 37,8 procent. De maatregel moest zorgen voor extra inkomsten voor de overheid.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe topman van Heineken heeft voor bijna 25 miljoen euro aan aandelen in de Nederlandse bierbrouwer gekregen. Dat bedrag dient voor Rafael Oliveira als compensatie voor de bonus die hij misloopt door te vertrekken bij zijn huidige werkgever, koffie- en theeconcern JDE Peet's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het OM heeft zeven jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 58-jarige Oskar van der V. uit Zoetermeer. Hij werkte tussen 2019 en 2025 als conciërge op een basisschool in Zoetermeer en zou met zeven leerlingen ontucht hebben gepleegd. Eerder werd van twee slachtoffers van ontucht gesproken, maar dinsdag bleek dat het er zeven waren. Ook wordt hij ervan verdacht zeker achttien kinderen in het geheim te hebben gefilmd en bijna 200.000 afbeeldingen van seksueel kindermisbruik in zijn bezit te hebben gehad.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoers van SpaceX, het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk, ging dinsdag bij opening van de beurshandel in New York verder omlaag. Maandag verloor het aandeel al meer dan 16 procent. Met die koersdaling ging ongeveer 400 miljard dollar aan beurswaarde van SpaceX verloren.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Alle grote AI-bedrijven zouden de volledige milieu-impact van hun systemen moeten meten en openbaar moeten maken. Daartoe roept Antonio Guterres, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, op. Hij zegt dat het tijd is om de impact van AI op het klimaat in kaart te brengen.
4 uur geleden