Techinvesteerder Prosus eindigt lager in AEX na overnamedeal
AMSTERDAM (ANP) - Prosus eindigde maandag tussen de dalers op de aandelenbeurs in Amsterdam. De techinvesteerder heeft aangekondigd het Latijns-Amerikaanse onlinereisbureau Despegar over te nemen voor 1,7 miljard dollar, omgerekend ruim 1,6 miljard euro. Despegar is actief in tal van landen, met name in Midden- en Zuid-Amerika.
Prosus, met een notering in de AEX, zakte 1,5 procent. Het bedrijf staat vooral bekend als grootaandeelhouder van het Chinese gameconcern Tencent, maar zoekt de laatste tijd naar andere bedrijven om in te investeren. Het belang in Tencent is in de loop der tijd wel geslonken en is momenteel nog goed voor ongeveer een kwart van de aandelen.
De algehele stemming op het Damrak bleef gedurende de handelsdag negatief. De AEX-index sloot 0,4 procent lager op 872,22 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 827,86 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,2 procent, Londen steeg 0,1 procent. De Europese markten sluiten dinsdag eerder vanwege kerstavond. Woensdag en donderdag, op eerste en tweede kerstdag, blijven de beurzen dicht.
Besi
Sterkste stijgers in de AEX waren chipbedrijf Besi (plus 2,2 procent), zorgtechnologieconcern Philips (plus 0,7 procent) en muziekconcern Universal Music Group (plus 0,6 procent). Prosus werd onderaan de hoofdgraadmeter vergezeld door betaalbedrijf Adyen en informatieleverancier Wolters Kluwer, die respectievelijk 1,5 procent en 1 procent van hun beurswaarde verloren.
Fagron daalde in de MidKap 6,8 procent. Het apothekersbedrijf heeft een waarschuwingsbrief ontvangen van de Amerikaanse toezichthouder FDA om zijn processen te verbeteren. De brief volgt op een routine-inspectie van de FDA van de vestiging in Wichita in juni dit jaar. Fagron heeft zijn samenwerking toegezegd om nog "enige openstaande" punten op te lossen.
Volkswagen
Op de beurs in Frankfurt zakte Volkswagen 2 procent. De autofabrikant heeft vrijdag een overeenkomst gesloten met vakbond IG Metall waarmee de sluiting van Duitse fabrieken wordt voorkomen. Wel wordt de productiecapaciteit flink verlaagd en moeten de komende jaren tienduizenden banen verdwijnen door natuurlijk verloop.
De euro was 1,0398 dollar waard, tegen 1,0430 dollar op vrijdag. Amerikaanse olie werd 1 procent goedkoper en kostte 68,74 dollar per vat. Een vat Brentolie daalde 1,1 procent in prijs tot 72,13 dollar.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, heeft zijn aandelen van het omstreden Amerikaanse softwarebedrijf Palantir verkocht, bevestigde een woordvoerster naar aanleiding van berichtgeving van onder andere De Telegraaf.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft Nederlandse pensioenfondsen een knauw gegeven door scherpe koersdalingen op de financiële markten. De gemiddelde dekkingsgraad, een graadmeter voor de financiële gezondheid van een fonds, daalde in maart tot 123 procent. Dat maakte onderzoeksbureau Aon woensdag bekend. Eind februari was de dekkingsgraad nog 128 procent.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor een kleine aanpassing in het Europese emissiehandelssysteem (ETS). Dat moet helpen de prijs van de uitstoot van broeikasgassen stabieler te houden en op die manier veel energie verbruikende bedrijven in Europa tegemoet te komen.
3 uur geleden