Techinvesteerder Prosus daalt op voorzichtig Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Prosus behoorde vrijdag tot de grootste dalers op de Amsterdamse beurs. De techinvesteerder reageert sterk op koersbewegingen in de Chinese techsector, waarin het een groot belang heeft, en die stond onder druk op de beurs in Hongkong. Beleggers bleven verder voorzichtig en hielden de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne scherp in de gaten.
De Britse premier Boris Johnson verklaarde "niet optimistisch" te zijn dat de Russische president Vladimir Poetin werkelijk vrede wil en dat de aanvallen op Oekraïense steden alleen maar heviger zullen worden. De Amerikaanse president Joe Biden brengt vrijdag en zaterdag een bezoek aan Polen. Hij spreekt daar met zijn Poolse ambtgenoot Andrzej Duda over de oorlog.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 718,34 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1044,95 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs daalden 0,1 procent. In Moskou, waar de beurshandel een dag eerder werd hervat, verloor de MOEX-index 2,5 procent. Gasconcern Gazprom en oliebedrijf Rosneft verloren rond de 3 procent na de sterke koerswinsten op donderdag.
Prosus
Prosus sloot de rij in de AEX met een min van 2 procent. Het Chinese internetconcern Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, zakte 2,9 procent in Hongkong. Staalconcern ArcelorMittal en verfproducent AkzoNobel voerden de schaarse stijgers aan met plussen tot 0,8 procent.
De chipbedrijven ASMI en ASML verloren tot 0,9 procent ondanks de sterke koerswinsten bij Amerikaanse branchegenoten een dag eerder. Heineken klom 0,7 procent. Deutsche Bank verhoogde het koersdoel voor de bierbrouwer.
Holland Colours
In de MidKap ging Eurocommercial Properties (plus 4 procent) aan kop. De investeerder in winkelvastgoed zag het resultaat in het afgelopen jaar iets dalen. Ook liepen de huurinkomsten wat terug. Het dividend werd wel flink opgeschroefd. Volgens het concern ligt het aantal bezoekers aan de winkelcentra nog altijd onder de aantallen van voor de coronacrisis, maar geven de bezoekers wel meer uit.
Holland Colours zakte 1,3 procent. De verfspecialist stopt met alle markt- en bedrijfsontwikkelingen in Rusland en Belarus. Het bedrijf blijft in overeenstemming met de sancties van de EU wel verkopen aan bestaande klanten. Rusland, Belarus en Oekraïne vertegenwoordigen minder dan 4 procent van de totale omzet van het bedrijf.
De euro was 1,1013 dollar waard, tegen 1,0985 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,5 procent goedkoper op 110,60 dollar. Brentolie kostte 1,4 procent minder op 117,39 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MAASTRICHT (ANP) - Vakbonden hebben met onbegrip gereageerd op het besluit van H&M om het klantenservicecentrum in Maastricht te sluiten. Het Zweedse kledingconcern sluit de locatie op 1 juni van dit jaar, waardoor 250 banen op de tocht staan.
11 minuten geledenWHITLEY (ANP) - Autofabrikant Jaguar Land Rover is in het afgelopen kwartaal diep in de rode cijfers beland. Het bedrijf legde dit najaar veel fabrieken stil na een cyberaanval, waardoor het ook veel minder auto's kon verkopen. Daarnaast had de Britse automaker last van een kwakkelende markt voor luxeauto's in China en hogere importheffingen in de Verenigde Staten.
12 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiële markten. Het belangrijkste rentetarief blijft daarmee na de eerste rentevergadering van dit jaar op 2 procent. Het is de vijfde rentepauze op rij van de centrale bank in Frankfurt. Ook de Britse centrale bank hield donderdag de rente ongewijzigd op 3,75 procent, na vier verlagingen op rij.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, is donderdag tot onder de 70.000 dollar gezakt. Dat is het laagste niveau in ongeveer vijftien maanden. De cryptomunt is inmiddels meer dan 44 procent gedaald ten opzichte van de piek in oktober vorig jaar.
56 minuten geledenMILAAN (ANP/AFP) - Klimaatactivisten van Greenpeace hebben donderdag geprotesteerd tegen de sponsoring van de Olympische Spelen door het grote Italiaanse olie- en gasbedrijf Eni. De demonstranten beschuldigen Eni ervan met zijn uitstoot bij te dragen aan klimaatverandering, wat leidt tot het smelten van sneeuw en ijs.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement wil meer aanpassingen in de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Het voorstel van de Europese Commissie van vorig jaar juli kon meteen al geen genade vinden. Maar ook een eerste tegenvoorstel van de toekomstige onderhandelaars namens het Europees Parlement is te mager, werd duidelijk in het eerste inhoudelijke debat over de meerjarenbegroting (MFK).
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Brussel moet strengere regels invoeren om de groeiende veiligheidsrisico's van slimme elektrische auto's te beheersen, stelt de denktank Center for Eastern Studies (OSW) in Warschau. Volgens de organisatie vormt vooral het groeiende aantal Chinese auto's een probleem.
2 uur geleden