Techinvesteerder Prosus daalt in lagere AEX na vertrek topman
AMSTERDAM (ANP) - Prosus behoorde maandag tot de dalers in de AEX-index op het Damrak, die ook een klein verlies liet zien. De techinvesteerder kondigde aan dat topman Bob van Dijk zijn functie per direct neerlegt. Van Dijk treedt ook af als topman bij het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers en stapt uit de bestuursraden van beide bedrijven. Hij blijft wel tot eind september 2024 aan als adviseur van de groep. Een reden voor zijn vertrek werd niet gegeven.
Van Dijk was sinds 2014 de hoogste baas van Naspers en sinds de beursgang in 2019 van Prosus. Ervin Tu, hoofd investeringen, zal tijdelijk de rol van topman van Naspers en Prosus op zich nemen. De bedrijven lieten verder weten dat de strategische doelstellingen ongewijzigd blijven. Het aandeel verloor 0,5 procent.
Heineken
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 738,77 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 856,93 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,7 procent.
Chipbedrijf ASMI (plus 0,3 procent) toonde wat herstel. De andere chipbedrijven ASML en Besi gingen daarentegen verder omlaag na de zware koersverliezen op vrijdag. Die volgden op berichten dat de Taiwanese chipfabrikant TSMC zijn leveranciers zou hebben gevraagd de leveringen uit te stellen. ASML verloor 1,2 procent en Besi was de grootste daler in de AEX met een min van ruim 2 procent. Bierbrouwer Heineken was de sterkste stijger met een plus van 0,6 procent.
Kunstmatige intelligentie
In de MidKap won maaltijdbezorger Just Eat Takeaway 1,4 procent. Thuisbezorgd.nl liet weten boodschappen te gaan bezorgen voor de supermarkten van Amazing Oriental.
In Parijs kelderde Société Générale 6,5 procent na een strategie-update. De Franse bank mikt de komende jaren slechts op een beperkte groei en wil vooral zijn kapitaalbuffer versterken. Ook wil de bank kunstmatige intelligentie (AI) gaan gebruiken om kosten te besparen op onder meer het gebied van dienstverlening aan klanten.
Thuis drinken
Het Franse luxeconcern LVMH zakte 1,6 procent. Volgens de topman van de drankendivisie van LVMH, eigenaar van champagnemerken als Moët & Chandon en Dom Pérignon, is de verkoop van champagne wat aan het inzakken, na een sterke stijging in de coronaperiode toen mensen veel meer champagne thuis gingen drinken tijdens lockdowns.
De euro was 1,0658 dollar waard, tegen 1,0671 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,9 procent tot 91,57 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 94,61 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
5 uur geleden