Techinvesteerder Prosus daalt in lagere AEX na vertrek topman
AMSTERDAM (ANP) - Prosus behoorde maandag tot de dalers in de AEX-index op het Damrak, die ook een klein verlies liet zien. De techinvesteerder kondigde aan dat topman Bob van Dijk zijn functie per direct neerlegt. Van Dijk treedt ook af als topman bij het Zuid-Afrikaanse moederbedrijf Naspers en stapt uit de bestuursraden van beide bedrijven. Hij blijft wel tot eind september 2024 aan als adviseur van de groep. Een reden voor zijn vertrek werd niet gegeven.
Van Dijk was sinds 2014 de hoogste baas van Naspers en sinds de beursgang in 2019 van Prosus. Ervin Tu, hoofd investeringen, zal tijdelijk de rol van topman van Naspers en Prosus op zich nemen. De bedrijven lieten verder weten dat de strategische doelstellingen ongewijzigd blijven. Het aandeel verloor 0,5 procent.
Heineken
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent lager op 738,77 punten. De MidKap daalde 0,2 procent tot 856,93 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen verloren tot 0,7 procent.
Chipbedrijf ASMI (plus 0,3 procent) toonde wat herstel. De andere chipbedrijven ASML en Besi gingen daarentegen verder omlaag na de zware koersverliezen op vrijdag. Die volgden op berichten dat de Taiwanese chipfabrikant TSMC zijn leveranciers zou hebben gevraagd de leveringen uit te stellen. ASML verloor 1,2 procent en Besi was de grootste daler in de AEX met een min van ruim 2 procent. Bierbrouwer Heineken was de sterkste stijger met een plus van 0,6 procent.
Kunstmatige intelligentie
In de MidKap won maaltijdbezorger Just Eat Takeaway 1,4 procent. Thuisbezorgd.nl liet weten boodschappen te gaan bezorgen voor de supermarkten van Amazing Oriental.
In Parijs kelderde Société Générale 6,5 procent na een strategie-update. De Franse bank mikt de komende jaren slechts op een beperkte groei en wil vooral zijn kapitaalbuffer versterken. Ook wil de bank kunstmatige intelligentie (AI) gaan gebruiken om kosten te besparen op onder meer het gebied van dienstverlening aan klanten.
Thuis drinken
Het Franse luxeconcern LVMH zakte 1,6 procent. Volgens de topman van de drankendivisie van LVMH, eigenaar van champagnemerken als Moët & Chandon en Dom Pérignon, is de verkoop van champagne wat aan het inzakken, na een sterke stijging in de coronaperiode toen mensen veel meer champagne thuis gingen drinken tijdens lockdowns.
De euro was 1,0658 dollar waard, tegen 1,0671 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,9 procent tot 91,57 dollar. Brentolie werd 0,7 procent duurder op 94,61 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering komt volgend jaar met een steunpakket van 13,3 miljard euro om de energierekening van bedrijven en huishoudens te verlagen. Het pakket wordt gefinancierd uit het Klimaat- en Transitiefonds (KTF), maakte het ministerie van Financiën woensdag bekend.
29 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Restaurantketens in Japan als KFC waarschuwen voor mogelijke tekorten en winkelsluitingen vanwege een cyberaanval op een fabrikant van diepvriesproducten. Nichirei, de grootste leverancier van diepvriesvoeding in Japan, meldde woensdag dat het bedrijf slachtoffer is geworden van een cyberaanval, waardoor de leveringen aan klanten zijn verstoord.
59 minuten geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF is positiever geworden over de winst dit jaar, mede dankzij prijsverhogingen. Dat meldde de grootste chemieproducent van Europa bij de publicatie van de voorlopige kwartaalresultaten.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasunie is minder bezorgd dat de gasvoorraad van Nederland niet op tijd wordt aangevuld voor de winter. Vorige maand uitte de organisatie hier nog zorgen over, omdat marktpartijen de bergingen te langzaam vulden voor deze tijd van het jaar vanwege de gestegen gasprijs.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India trekt een extra 1,3 biljoen roepies (bijna 12 miljard euro) uit voor de binnenlandse productie van halfgeleiders. Daarmee zet het land een volgende stap in zijn ambitieuze streven om uit te groeien tot een wereldwijd productiecentrum.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Werknemers van Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, hebben een rechtszaak aangespannen tegen het bedrijf. Ze beschuldigen de techgigant van het gebruik van AI om werknemers te selecteren voor de massale ontslagen. Meta ontkent.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML krijgt niet alleen veel orders, maar werkt er ook aan zijn productiecapaciteit flink uit te breiden om aan de grote vraag te voldoen. Volgend jaar moet de capaciteit voor machines van de types DUV en low NA EUV, wat zeer geavanceerde apparaten zijn, 30 procent omhoog. Daarbij onderzoekt ASML nog of het mogelijk is om in 2028 weer de capaciteit met 30 procent te vergroten.
4 uur geleden