Techfondsen helpen Amsterdamse AEX-index aan mooie winst
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met flinke winst het weekend ingegaan, geholpen door mooie plussen voor de techfondsen. Ook funderingsspecialist Sif was in trek op het Damrak dankzij goede jaarcijfers en vooruitzichten. Op de beurzen elders in Europa waren kleine winsten te zien. De aandacht van beleggers bleef vooral uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde met een winst van 1,3 procent op 716,36 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 1042,39 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 0,3 procent.
De Amerikaanse president Joe Biden had een telefoongesprek met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping over Oekraïne. Xi verklaarde dat een conflict zoals de oorlog in Oekraïne nadelig is voor alle betrokken partijen. Vrede en veiligheid zijn volgens de Chinese president belangrijk voor de internationale gemeenschap.
Sif
Techinvesteerder Prosus was koploper in de AEX met een winst van 5,3 procent. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en de chipfondsen ASML, ASMI en Besi deden het goed met plussen tot 5,2 procent. Staalconcern ArcelorMittal was de grootste daler in de hoofdindex met een verlies van 1,9 procent, gevolgd door supermarktbedrijf Ahold Delhaize (min 1,7 procent) en verzekeraar NN Group (min 1,6 procent).
Bij de kleinere bedrijven werd het aandeel Sif 6 procent meer waard. De maker van funderingen voor windmolens liet weten zich meer en meer bezig te gaan houden met het ontmantelen van oude windmolens. Verder wil Sif uitbreiden met een nieuwe productiefaciliteit om grotere funderingen te kunnen maken die geschikt zijn voor de nieuwste windmolens.
Olieprijzen
In Frankfurt was Rheinmetall een winnaar met een plus van 4 procent, geholpen door een reeks verhogingen van het koersdoel door analisten. De Duitse producent van pantservoertuigen en munitie kan flink gaan profiteren van de hogere defensiebestedingen in Europa vanwege de oorlog in Oekraïne.
De euro was 1,1059 dollar waard, tegen 1,1111 dollar bij het slot van de Europese handel een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,5 procent naar 104,42 dollar en Brentolie werd 0,6 procent duurder op 107,35 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Chevron, het Italiaanse Eni en andere buitenlandse energiebedrijven hebben woensdag in Caracas handtekeningen gezet onder grote projectuitbreidingen om de olieproductie in Venezuela op te krikken. Ze willen er komende jaren veel geld investeren. Chevron heeft zelfs meer dan 7 miljard dollar toegezegd.
13 minuten geledenALEXANDRIA (ANP/RTR) - Google heeft in een rechtszaak een gedwongen verkoop van een bedrijfsonderdeel ontlopen. Het is al de derde keer in korte tijd dat Amerikaanse autoriteiten achter het net vissen in pogingen een techconcern op te knippen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog steeds zijn er burgers, bedrijven en andere organisaties die het oude rekeningnummer van de Belastingdienst gebruiken. Volgens de fiscus komt vier maanden na de overstap naar Rabobank nog een op de tien betalingen binnen via het oude ING-nummer. Daarom komt de Belastingdienst binnenkort met een campagne op radio en internet om iedereen nogmaals te attenderen op de verandering.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Scheepvaartconcern Maersk heeft een contract getekend om een groot containerschip voor het eerst uit te rusten met een soort zeil. Het Britse bedrijf Anemoi gaat een zogenoemd rotorzeil maken met een hoogte van 35 meter. Dat wordt volgend jaar voor een proef geplaatst op een containerschip en moet helpen het brandstofverbruik terug te dringen.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Stakende medewerkers zorgen voor schade bij wasserijen. Volgens directeur van brancheorganisaties FTN en Netex, Arthur Linssen, verschilde de impact van een door FNV opgezette staking woensdag sterk per bedrijf, maar was in sommige gevallen sprake van "serieuze productieterugval". Ondernemers in de textielverzorgingsbranche vrezen dat komende dagen nog meer stakingen volgen.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia mag bestuurders van de Nijmeegse chipmaker voor de Nederlandse rechter laten verhoren. Maar aan dat verhoor zitten wel beperkingen, heeft de rechtbank in Arnhem bepaald.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitstel van een hervorming van de belasting voor spaargeld en beleggingen in box 3 kan funest zijn voor particuliere verhuurders. Daarvoor waarschuwt belangenbehartiger Vastgoed Belang in een reactie op uitgelekte begrotingsplannen van het kabinet.
3 uur geleden