Techbedrijven zakken op Wall Street in aanloop naar cijferseizoen
NEW YORK (ANP) - Grote techbedrijven als Amazon, Apple en Nvidia hoorden dinsdag bij de verliezers op Wall Street. Amerikaanse beleggers toonden zich erg voorzichtig terwijl ze zich duidelijk aan het opmaken zijn voor de drukke periode met bedrijfsresultaten. Dat cijferseizoen gaat later deze week van start. Dan wordt duidelijk of de prestaties van bedrijven rechtvaardigen dat de aandelenkoersen de voorbije maanden stevig omhoog zijn gegaan.
Veel koersen schommelden de hele dag tussen winst en verlies. Aandelen kregen aanvankelijk een boost door een rapport van het Amerikaanse ministerie van Arbeid, waaruit bleek dat de producentenprijsindex in december minder steeg dan verwacht. Dat rapport had echter weinig invloed op de verwachtingen over het rentebeleid van de Federal Reserve voor dit jaar.
Even later nam de onzekerheid bij beleggers toch weer toe. Woensdag wordt het Amerikaanse inflatiecijfer over december bekendgemaakt. Dat cijfer speelt wel een belangrijke rol bij het rentebeleid. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de centrale bank voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente.
Britse rechtszaak
Techgraadmeter Nasdaq leverde uiteindelijk 0,2 procent in op 19.044,39 punten. De brede S&P 500-index steeg 0,1 procent tot 5842,91 punten. De bekende Dow-Jonesindex ging 0,5 procent hoger de handel uit op 42.518,28 punten.
Amazon en Apple verloren tot 0,5 procent. De twee hebben dinsdag wel met succes een Britse rechtszaak afgewend over vermeende samenzwering tussen de techconcerns. Een consumentenrechtdeskundige beschuldigde de bedrijven ervan dat ze samenspanden om wederverkopers van nieuwe Apple-producten van Amazons website te verwijderen. Maar een tribunaal oordeelde dat de zaak niet kan doorgaan omdat de deskundige niet aan de voorwaarden zou voldoen om als eisende partij op te treden.
Ontslag
Ook Meta, dat ruim 2 procent verloor, was in het nieuws. Het moederbedrijf van Facebook is volgens persbureau Bloomberg van plan duizenden slecht presterende werknemers te ontslaan met de bedoeling hun posities dit jaar opnieuw in te vullen. Het persbureau las dat in een interne memo van topman Mark Zuckerberg aan het personeel. Daarin merkte Zuckerberg ook op dat het bedrijf "een royale ontslagvergoeding zou bieden".
US Steel won 0,4 procent. Het Amerikaanse staalbedrijf Cleveland-Cliffs overweegt een concurrerend bod uit te brengen op zijn branchegenoot, die een overnamedoelwit is van het Japanse Nippon Steel.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met stevige plussen geopend, in navolging van de sterke koerswinsten in Azië en Europa door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran. De olieprijzen gingen hard onderuit, omdat Iran heeft toegezegd de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart.
1 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Een belangrijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië is getroffen door een aanval, melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een leiding die van het oosten van het land naar het westen loopt en de Saudi's in staat stelt olie te exporteren via de Rode Zee, waarmee ze de blokkade van de Straat van Hormuz omzeilen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Iranoorlog drukt zwaar op de economieën van landen in het Midden-Oosten zelf. De Wereldbank stelt in een nieuw rapport dat de economische groei daar dit jaar waarschijnlijk meer dan halveert.
1 uur geledenQATAR (ANP/BLOOMBERG) - Qatar is begonnen met werkzaamheden voor hervatting van de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) bij een grote fabriek na de wapenstilstand die is afgesproken door de Verenigde Staten en Iran. Die grote gasfaciliteit in Ras Laffan Industrial City raakte kort na het uitbreken van de oorlog beschadigd door een Iraanse aanval, waarop de productie werd stilgelegd.
1 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil dat Sam Altman, topman van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI, uit zijn functie wordt gezet. De eis is onderdeel van de juridische strijd die de miljardair tegen het bedrijf voert.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ben Cohen, medeoprichter van ijsmerk Ben & Jerry's, raadt consumenten aan minder Magnums te kopen, om daarmee Ben & Jerry's te helpen "bevrijden". Dat vertelde de Amerikaanse zakenman op een bijeenkomst in Rotterdam.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Ruim honderd klimaatdemonstranten voeren woensdag in Zaandam actie tegen winkelconcern Ahold Delhaize, ziet een verslaggever van het ANP. Milieudefensie demonstreert tegenover de locatie van de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn.
3 uur geleden