Techbedrijven winnen op hoger Wall Street na banenrapport
NEW YORK (ANP) - Techbedrijven behoorden vrijdag tot de grootste winnaars op een hoger Wall Street, na een beter dan verwacht banenrapport uit de Verenigde Staten. Dat banenrapport is belangrijk voor het rentebeleid van de Federal Reserve.
Afgelopen maand groeide het aantal banen in de VS met 206.000, terwijl economen in doorsnee 190.000 nieuwe arbeidsplaatsen hadden verwacht. Het cijfer van mei werd naar beneden bijgesteld van 272.000 tot 218.000 nieuwe banen. De werkloosheid in de grootste economie van de wereld kwam vorige maand uit op 4,1 procent, een lichte stijging vergeleken met mei.
Vooral techbedrijven profiteren op de beurs van signalen dat de Fed de rente zal verlagen. Techaandelen zijn relatief duur en een lagere rente maakt ze aantrekkelijker. Zo klom Meta, het bedrijf achter onder meer Facebook, 5,9 procent. Apple won 2,2 procent en Microsoft 1,5 procent.
Records
Techgraadmeter Nasdaq en de brede S&P-index bereikten vrijdag nieuwe records. De Nasdaq sloot 0,9 procent hoger af op 18.352,76 punten en de S&P won 0,5 procent op 5567,19 punten. Ook de Dow-Jonesindex kwam hoger uit, met een plus van 0,2 procent op 39.375,87 punten.
Amazon profiteerde ook van signalen van een mogelijke renteverlaging en pluste 1,2 procent. Over dit techbedrijf werd daarnaast bekend dat het vragen heeft gekregen van de Europese Commissie over welke maatregelen zijn genomen om te voldoen aan de wet op de digitale diensten (DSA) die sinds kort van kracht is. Volgens die wet moeten grote techbedrijven meer doen om illegale en schadelijke inhoud op hun platforms aan te pakken. Amazon kan een dwangsom krijgen als die de gevraagde informatie niet op tijd levert.
Nvidia
Niet alle techaandelen eindigden in het groen. Nvidia daalde 1,9 procent na een adviesverlaging van analisten van New Street Research. Het AI-chipbedrijf maakte onlangs nog een sterke opmars en is sinds het begin van dit jaar zo'n 165 procent meer waard geworden op de beurs in New York. De analisten stellen dat Nvidia nog maar beperkt kan stijgen op Wall Street.
De euro was 1,0840 dollar waard, vergeleken met 1,0828 dollar bij het sluiten van de Amsterdamse beurs. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 83,27 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 86,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CANBERRA (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
15 minuten geledenLJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
10 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
16 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.
18 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.
19 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
1 dag geleden