Techbedrijven voeren stijgers aan op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Techbedrijven voerden woensdag de stijgers aan op de Amsterdamse beurs. Techinvesteerder Prosus, die met cijfers kwam, steeg bijvoorbeeld 2,2 procent. Alleen chipbedrijven ASMI en ASML deden het beter in de AEX-index met plussen van 2,5 en 2,3 procent.
Beleggers wachten verder vooral op de notulen van de laatste rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank, die later op de dag verschijnen. De Federal Reserve verhoogde de rente begin deze maand voor de vierde keer op rij met 0,75 procentpunt in de strijd tegen de hoge inflatie. De aantekeningen van die vergadering bevatten mogelijk aanwijzingen over de omvang van toekomstige rentestappen.
Prosus was een dag eerder nog omlaaggegaan na een winstwaarschuwing. Die had te maken met het feit dat de investeerder vorig jaar een deel van zijn belang in het Chinese techconcern Tencent te gelde had gemaakt. Bij de volledige halfjaarcijfers stelde Prosus beleggers echter gerust. De techinvesteerder houdt vast aan zijn winstgevendheidsdoelen voor het hele boekjaar.
Verder is de verkoop van het belang van iFood van Just Eat Takeaway aan Prosus afgerond. Het maaltijdbestelbedrijf steeg 1,2 procent na de afronding van die deal, waardoor Prosus het Braziliaanse iFood volledig in handen kreeg.
Onderaan in de AEX stonden staalbedrijf ArcelorMittal (min 0,8 procent) en uitzender Randstad (min 0,7 procent). Ook olie- en gasbedrijf Shell eindigde in de min en leverde 0,3 procent in. Dat had te maken met de olieprijzen die stevig daalden nadat de olievoorraden in de VS hoger bleken dan verwacht. Een vat Amerikaanse olie werd 4,5 procent minder waard op 77,29 dollar per vat. Brentolie daalde 4,2 procent in prijs tot 84,63 dollar per vat.
De AEX sloot 0,7 procent hoger op 721,45 punten. De MidKap ging 0,6 procent omhoog en eindigde op een stand van 946,30 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs dikten tot 0,4 procent aan.
AkzoNobel steeg 1,1 procent. De verffabrikant ziet zijn voorzitter van de raad van commissarissen Nils Andersen volgend jaar vertrekken naar chipmachinemaker ASML, waar hij dezelfde functie zal gaan vervullen.
In Zürich zakte Credit Suisse ruim 5 procent. De door schandalen geplaagde Zwitserse bank waarschuwde voor een verlies van omgerekend dik 1,5 miljard euro in het vierde kwartaal. Rijke klanten zouden hun geld elders hebben ondergebracht en tot wel 10 procent van het beheerd vermogen zou daardoor verdwenen zijn. De bank ondergaat een grote reorganisatie en zal zijn aandeelhouders woensdag om goedkeuring vragen voor een kapitaalverhoging van zo'n 4 miljard euro.
De euro was 1,0357 dollar waard, tegen 1,0267 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
LUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF gaat meer banen schrappen door de aanhoudende moeilijke omstandigheden op de markt voor chemicaliën. Om meer kosten te besparen, wil de grootste chemieproducent van Europa het personeelsbestand van zijn interne IT-afdeling "aanzienlijk" terugdringen. Bij die afdeling werken ongeveer 8500 mensen.
7 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers hebben het afgelopen jaar een stuk minder wijn gedronken. De consumptie daalde met 7 procent, meldt het Deutsche Weininstitut (DWI) op basis van cijfers van marktonderzoeker Nielsen. Dat komt volgens de branchevereniging doordat consumenten door de haperende economie zuiniger aan deden.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft een moeilijk jaar achter de rug en leed een nettoverlies door de zwakke marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee. Ook had Fugro last van vertragingen in de opstart van olie- en gasprojecten. Het bedrijf keert daardoor flink minder dividend uit en snijdt fors in de investeringen. Het aandeel werd bijna 11 procent lager gezet.
1 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro ziet de eerste vroege tekenen van herstel van de offshore windmarkt, met name in Europa, nu overheden en de industrie samenwerken om de sector te ondersteunen. Het bedrijf meldde vrijdag bij de publicatie van de cijfers over 2025 "een uitdagend jaar" achter de rug te hebben. De onderneming kampte vorig jaar met verder afgezwakte marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in januari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,9 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In december daalden de prijzen met 1,4 procent.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic weigert het ministerie van Defensie onbeperkte toegang te geven tot zijn technologie. Ook een compromisvoorstel van het Pentagon werd donderdag afgewezen. "Deze bedreigingen veranderen onze positie niet: we kunnen in goed geweten niet aan hun verzoek voldoen", aldus topman Dario Amodei.
4 uur geledenLOS GATOS (ANP/AFP) - Netflix ziet af van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. De co-CEO's Ted Sarandos en Greg Peters lieten donderdag weten dat de deal financieel niet langer aantrekkelijk genoeg is, waarmee de weg vrijkomt voor een overname door concurrent Paramount Skydance.
4 uur geleden