Techbedrijven voeren stijgers aan op groen Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Techbedrijven voerden woensdag de stijgers aan op de Amsterdamse beurs. Techinvesteerder Prosus, die met cijfers kwam, steeg bijvoorbeeld 2,2 procent. Alleen chipbedrijven ASMI en ASML deden het beter in de AEX-index met plussen van 2,5 en 2,3 procent.
Beleggers wachten verder vooral op de notulen van de laatste rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank, die later op de dag verschijnen. De Federal Reserve verhoogde de rente begin deze maand voor de vierde keer op rij met 0,75 procentpunt in de strijd tegen de hoge inflatie. De aantekeningen van die vergadering bevatten mogelijk aanwijzingen over de omvang van toekomstige rentestappen.
Prosus was een dag eerder nog omlaaggegaan na een winstwaarschuwing. Die had te maken met het feit dat de investeerder vorig jaar een deel van zijn belang in het Chinese techconcern Tencent te gelde had gemaakt. Bij de volledige halfjaarcijfers stelde Prosus beleggers echter gerust. De techinvesteerder houdt vast aan zijn winstgevendheidsdoelen voor het hele boekjaar.
Verder is de verkoop van het belang van iFood van Just Eat Takeaway aan Prosus afgerond. Het maaltijdbestelbedrijf steeg 1,2 procent na de afronding van die deal, waardoor Prosus het Braziliaanse iFood volledig in handen kreeg.
Onderaan in de AEX stonden staalbedrijf ArcelorMittal (min 0,8 procent) en uitzender Randstad (min 0,7 procent). Ook olie- en gasbedrijf Shell eindigde in de min en leverde 0,3 procent in. Dat had te maken met de olieprijzen die stevig daalden nadat de olievoorraden in de VS hoger bleken dan verwacht. Een vat Amerikaanse olie werd 4,5 procent minder waard op 77,29 dollar per vat. Brentolie daalde 4,2 procent in prijs tot 84,63 dollar per vat.
De AEX sloot 0,7 procent hoger op 721,45 punten. De MidKap ging 0,6 procent omhoog en eindigde op een stand van 946,30 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs dikten tot 0,4 procent aan.
AkzoNobel steeg 1,1 procent. De verffabrikant ziet zijn voorzitter van de raad van commissarissen Nils Andersen volgend jaar vertrekken naar chipmachinemaker ASML, waar hij dezelfde functie zal gaan vervullen.
In Zürich zakte Credit Suisse ruim 5 procent. De door schandalen geplaagde Zwitserse bank waarschuwde voor een verlies van omgerekend dik 1,5 miljard euro in het vierde kwartaal. Rijke klanten zouden hun geld elders hebben ondergebracht en tot wel 10 procent van het beheerd vermogen zou daardoor verdwenen zijn. De bank ondergaat een grote reorganisatie en zal zijn aandeelhouders woensdag om goedkeuring vragen voor een kapitaalverhoging van zo'n 4 miljard euro.
De euro was 1,0357 dollar waard, tegen 1,0267 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
3 uur geledenVEGHEL (ANP) - De overname van HEMA door een investeringsvehikel van de familie Van Eerd is woensdag afgerond. In december werd bekend dat investeringsvehikel Mississippi Ventures de resterende helft van de aandelen van de winkelketen wilde overnemen. Nu heeft het vehikel van de familie achter supermarktketen Jumbo alle benodigde goedkeuringen ontvangen.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel, bekend van Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price, was woensdag een opvallende verliezer op de aandelenbeurzen in New York. Mattel kwam met tegenvallende cijfers over de belangrijke feestdagenperiode en ook met een verwachting voor een lagere winst per aandeel in 2026. Het aandeel dook in de vroege handel op Wall Street ruim 26 procent in het rood.
3 uur geledenJIAXING (ANP) - De beslissing van de ondernemingskamer over Nexperia verlengt "een periode van aanzienlijke onzekerheid" rond de chipmaker, stelt het Chinese moederbedrijf Wingtech. Rechters van de ondernemingskamer besloten dat er een onderzoek moet komen naar Nexperia, omdat er gegronde redenen zijn voor twijfel aan het juiste beleid bij het bedrijf. Daarmee blijft ook een maatregel in stand waardoor Wingtech als aandeelhouder op afstand wordt gezet bij de besluitvorming over Nexperia.
3 uur geleden