Techbedrijven voeren herstel AEX aan
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs toonde maandag over een breed front herstel. Vooral de techbedrijven waren in trek na de recente zware koersverliezen. De aandacht bleef uitgaan naar de voortgang van de vaccinatieprogramma's in de Europese Unie. Ook wordt gelet op de industriecijfers van de eurozone, die later op de dag naar buiten komen. Tegenvallende cijfers over de bedrijvigheid in de Chinese industrie hadden weinig impact op de handel.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 644,01 punten. Vrijdag zakte de hoofdindex nog 1,8 procent. De MidKap klom 0,9 procent tot 969,58 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,3 procent.
Cijfers van marktonderzoekers Caixin en Markit toonden aan dat de omvangrijke Chinese industrie in januari in het laagste tempo is gegroeid sinds juni vorig jaar. Zondag bleek al uit officiële cijfers van de Chinese overheid dat de bedrijvigheid in de industriesector afgelopen maand is afgenomen ten opzichte van december.
Stuwen van zilverprijs
Beleggers hielden ook de strijd tussen kleine beleggers en grote beleggingsfondsen in de gaten. Particuliere beleggers moedigen elkaar via internetforum Reddit aan om de koersen van bedrijven als winkelketen GameStop en bioscoopketen AMC op te drijven. Zondag werd via Reddit opgeroepen tot het stuwen van de zilverprijs, wat leidde tot een flinke stijging van de prijs van het edelmetaal.
Prosus (plus 3,2 procent) ging aan kop in de AEX dankzij een flinke koerswinst van het Chinese techbedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. Betaalbedrijf Adyen en chipbedrijf ASMI volgden met plussen van rond 2,5 procent. Unilever klom 0,9 procent. Het levensmiddelenconcern wil volgens persbureau Bloomberg een aantal van zijn beautymerken in de Verenigde Staten en Europa te verkopen. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield (min 4 procent) voerde de schaarse dalers aan.
In Dublin daalde Ryanair 1,1 procent. De Ierse prijsvechter leed afgelopen kwartaal een verlies van 321 miljoen euro door de reisbeperkingen in Europa vanwege de coronapandemie. Ook de situatie in de nabije toekomst blijft volgens het bedrijf onzeker. Julius Baer zakte dik 2 procent in Zürich na tegenvallende resultaten van de Zwitserse vermogensbeheerder.
De euro was 1,2125 dollar waard, tegen 1,2143 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,8 procent tot 52,63 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent meer op 55,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen begonnen. Beleggers namen weinig risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Federal Reserve. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale banken de leenkosten in de grootste economie ter wereld met een kwart procentpunt verhogen om de hoge inflatie te bestrijden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Postcode Loterij en de VriendenLoterij vinden het jammer dat de Raad van State woensdag heeft geoordeeld dat de loterijen het aantal trekkingen per jaar niet mogen verhogen. Managing director Jonne Arnoldussen van de loterijen, die bij hetzelfde bedrijf horen, noemde de uitkomst "vervelend." Het oordeel beperkt volgens hem niet alleen de loterijen zelf, maar ook het geld dat ze aan goede doelen kunnen geven.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De overlast op stations en in treinen door de staking van schoonmakers valt mee, laat een woordvoerster van NS weten. "Het kan zijn dat reizigers er wat van merken, maar het heeft vooralsnog geen grote problemen opgeleverd", vertelt de woordvoerster.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimzaak tegen het bedrijf achter de app Snapchat wordt Europees. De Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) kondigde in juni een collectieve rechtszaak in Nederland aan tegen Snap, omdat het techbedrijf persoonsgegevens onrechtmatig zou gebruiken en de app een verslavend ontwerp zou hebben gegeven. De claimorganisatie breidt die zaak uit om mensen uit de hele Europese Unie te vertegenwoordigen.
2 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Giorgio Armani heeft Dario Vitale benoemd tot nieuwe creatief directeur. Hij is de eerste ontwerper van buiten de Armani-familie die deze functie bekleedt, zo maakte het bedrijf woensdag bekend.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De komende weken is het drukker in de internationale treinen en bussen richting Duitsland vanwege Oktoberfest. Flixbus en NS Internationaal zien een toename in het aantal boekingen. Oktoberfest begint zaterdag en duurt tot en met zondag 4 oktober.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Wereldbank stelt met Michael Kremer een Nobelprijswinnaar aan als hoofdeconoom. De Amerikaan staat bekend als specialist voor onderzoek naar armoedebestrijding en de problemen die daarbij komen kijken.
3 uur geleden