Techbedrijven voeren herstel AEX aan
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs toonde maandag over een breed front herstel. Vooral de techbedrijven waren in trek na de recente zware koersverliezen. De aandacht bleef uitgaan naar de voortgang van de vaccinatieprogramma's in de Europese Unie. Ook wordt gelet op de industriecijfers van de eurozone, die later op de dag naar buiten komen. Tegenvallende cijfers over de bedrijvigheid in de Chinese industrie hadden weinig impact op de handel.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,1 procent hoger op 644,01 punten. Vrijdag zakte de hoofdindex nog 1,8 procent. De MidKap klom 0,9 procent tot 969,58 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen stegen tot 1,3 procent.
Cijfers van marktonderzoekers Caixin en Markit toonden aan dat de omvangrijke Chinese industrie in januari in het laagste tempo is gegroeid sinds juni vorig jaar. Zondag bleek al uit officiële cijfers van de Chinese overheid dat de bedrijvigheid in de industriesector afgelopen maand is afgenomen ten opzichte van december.
Stuwen van zilverprijs
Beleggers hielden ook de strijd tussen kleine beleggers en grote beleggingsfondsen in de gaten. Particuliere beleggers moedigen elkaar via internetforum Reddit aan om de koersen van bedrijven als winkelketen GameStop en bioscoopketen AMC op te drijven. Zondag werd via Reddit opgeroepen tot het stuwen van de zilverprijs, wat leidde tot een flinke stijging van de prijs van het edelmetaal.
Prosus (plus 3,2 procent) ging aan kop in de AEX dankzij een flinke koerswinst van het Chinese techbedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. Betaalbedrijf Adyen en chipbedrijf ASMI volgden met plussen van rond 2,5 procent. Unilever klom 0,9 procent. Het levensmiddelenconcern wil volgens persbureau Bloomberg een aantal van zijn beautymerken in de Verenigde Staten en Europa te verkopen. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield (min 4 procent) voerde de schaarse dalers aan.
In Dublin daalde Ryanair 1,1 procent. De Ierse prijsvechter leed afgelopen kwartaal een verlies van 321 miljoen euro door de reisbeperkingen in Europa vanwege de coronapandemie. Ook de situatie in de nabije toekomst blijft volgens het bedrijf onzeker. Julius Baer zakte dik 2 procent in Zürich na tegenvallende resultaten van de Zwitserse vermogensbeheerder.
De euro was 1,2125 dollar waard, tegen 1,2143 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,8 procent tot 52,63 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent meer op 55,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) heeft met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer gesproken over de krappe dieselvoorraden en hoge prijzen. Daarbij gaf hij aan dat Europa streeft naar een gecoördineerde aanpak om de prijzen te verlagen.
41 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Hans Anders heeft de verkoop van de AI- en camerabril van Meta voor onbepaalde tijd opgeschort, bevestigt een woordvoerder van de optiekketen na berichtgeving door het AD. Aanleiding is de "publieke en politieke discussie over slimme brillen" en "de vragen die daarbij spelen over de voorwaarden waaronder deze technologie kan worden gebruikt".
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Het is niet langer mogelijk om de economische impact van klimaatverandering te ontkennen, zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) tijdens een toespraak in Frankfurt. "We zien het, we voelen het, we kunnen het meten. Dat heeft niets met ideologie te maken, dat is de realiteit."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies gesloten. Ook op andere Europese beurzen waren aanzienlijke minnen te zien, na een verdere stijging van de olieprijzen en de rentes. Beleggers maken zich al een tijdlang zorgen over de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen, omdat die de inflatie en leenkosten kunnen stuwen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend, opnieuw geholpen door koerswinsten van technologiebedrijven. De beurshandel kreeg vooral steun van een optimistische vooruitblik van chipconcern Micron Technology. Het enthousiasme bij beleggers werd echter wat getemperd door olieprijzen die weer wat opliepen.
4 uur geledenOMMEL (ANP) - De drie vakantieparken van realityster Peter Gillis die gedwongen in de verkoop gaan, kunnen ruim 27 miljoen euro opleveren. Dat is het totaalbedrag dat donderdag bij veilingen is geboden voor de parken, die door schuldeiser Marc van Rooi worden verkocht. Deze vleesondernemer leende in 2023 miljoenen uit aan Gillis' vakantieparkenbedrijf Oostappen Groep, maar die betaalde sinds januari 2025 geen rente meer.
4 uur geleden