Techbedrijven trekken Amerikaanse beurzen omhoog, Amazon onderuit
NEW YORK (ANP) - Breed herstel bij techbedrijven heeft de Amerikaanse beurzen vrijdag aan een stevige winst geholpen. Vooral Apple sprong in het oog. De resultaten van dat bedrijf over het afgelopen kwartaal vielen in de smaak en hielpen de iPhonemaker aan een winst van 7,6 procent. Dat was de grootste dagwinst in meer dan twee jaar tijd voor Apple. Amazon zakte juist 6,8 procent. Wat beleggers vooral zorgen baarde bij het webwinkelconcern was de prognose voor het feestdagenkwartaal.
De omzet in dat slotkwartaal valt volgens Amazon veel lager uit dan waar analisten op hadden gerekend. Deels komt dat door de dure dollar, waardoor verkopen in internationale Amazon-webwinkels minder waard zijn in dollars. Maar ook de aanhoudend hoge inflatie in veel landen speelt het bedrijf parten nu steeds meer mensen op hun uitgaven letten.
Bij Apple vielen de prognoses voor de verkoop in de laatste drie maanden van 2022 juist mee. De laatste weken kwamen er signalen dat de verkoop van de nieuwe iPhones tegen zou vallen, maar volgens Apple zijn juist vooral de duurdere modellen in trek. In de afgelopen meetperiode verkocht het bedrijf van vrijwel al zijn producten meer, behalve de iPad.
Intel
De chipsector stond ook in de belangstelling na kwartaalcijfers van Intel. Het bedrijf was somberder over de te behalen omzet in heel het jaar en gaat veel kosten besparen. Het aandeel ging desondanks haast 11 procent omhoog op de beurs. Branchegenoten als Texas Instruments, Qualcomm, Micron Technology en AMD gingen tot 5,8 procent vooruit.
De Dow-Jonesindex eindigde met een winst van 2,6 procent op 32.861,80 punten. De breed samengestelde S&P 500 werd 2,5 procent hoger gezet op 3901,06 punten en techbeurs Nasdaq ging 2,9 procent omhoog tot 11.102,45 punten.
Inflatiecijfer
Beleggers verwerkten ook een voor de Federal Reserve belangrijk inflatiecijfer. Dat viel lager uit dan verwacht en daardoor zou de koepel van centrale banken mogelijk minder agressief de rentes willen verhogen, wat gunstig kan uitpakken voor de waardering van aandelen.
Daarnaast openden grote oliebedrijven de boeken. ExxonMobil (plus 2,9 procent) boekte in het derde kwartaal zijn hoogste winst ooit en Chevron (plus 1,2 procent) kende het op één na beste kwartaalresultaat ooit. Ze dankten die torenhoge winsten aan de grote vraag naar lng in Europa, dat grotendeels verstoken blijft van Russisch gas door de oorlog in Oekraïne.
Dollar- en oliekoers
De euro was 0,9962 dollar waard, tegenover 0,9944 dollar bij de slotbel in Europa. De prijs van een vat Amerikaanse olie zakte 1 procent tot 88,22 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 96,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De grote beursuitbaters Nasdaq en Deutsche Börse worden verdacht van kartelvorming. De Europese Commissie zegt een onderzoek te hebben geopend naar de twee financieel dienstverleners, omdat er aanwijzingen zouden zijn dat ze illegale afspraken hebben gemaakt. Daarbij zouden ze hebben beloofd elkaar niet te beconcurreren bij het aanbieden van bepaalde diensten. Ook worden ze verdacht van het maken van prijsafspraken.
50 minuten geledenPAPENDRECHT (ANP) - ME'ers zijn het gebouw van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht ingegaan waar sinds donderdagochtend een bezetting is door actievoerders. Binnen zitten actievoerders naar eigen zeggen vastgeketend. Ook staan er actievoerders op het dak.
55 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Rockstar Games, de uitgever van de populaire gameserie Grand Theft Auto, heeft vorige week dertig tot veertig werknemers ontslagen. Ze hadden vertrouwelijke bedrijfsinformatie gelekt op een publiek forum, meldt de game-uitgever aan persbureau Bloomberg.
1 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Tientallen medewerkers van het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht verlaten donderdag aan het einde van de ochtend het pand, ziet een verslaggever. Actievoerders van de groepering Fok Fokker hebben het kantoor bezet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Frankrijk heeft de druk op de Europese Unie opgevoerd om een formeel onderzoek te starten naar Shein. De oproep volgt op grote ophef die ontstond nadat op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel.
2 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Actievoerders van de groepering Fok Fokker houden donderdagochtend het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht bezet. Zij menen dat Fokker zou moeten stoppen met de export van onderdelen voor de F-35 naar Israël.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal behoorde donderdag tot de winnaars op het Damrak. Het staalconcern presteerde afgelopen kwartaal beter dan kenners hadden verwacht. Topman Aditya Mittal verklaarde daarnaast optimistisch te zijn over de winstvooruitzichten in 2026 door de sterkere protectionistische maatregelen van de Europese Unie. Brussel kondigde in oktober maatregelen aan om de noodlijdende Europese staalsector te beschermen tegen een stortvloed van goedkoop staal, met name uit China. Het aandeel steeg bijna 5 procent.
4 uur geleden