Techbedrijven trekken AEX omlaag te midden van recessievrees
AMSTERDAM (ANP) - Techbedrijven op de Amsterdamse beurs hebben maandag een flinke tik gekregen. Bedrijven uit de chipsector als ASMI, Besi en ASML, maar ook verlichtingsbedrijf Signify en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway stonden bij de grootste verliezers in de AEX-index. Beleggers maken zich zorgen dat er een recessie aankomt en zoeken daarom veiliger geachte beleggingen op. Techbedrijven worden als bijzonder risicovol gezien.
ASMI was de hekkensluiter bij de hoofdfondsen met een min van 3,4 procent. sectorgenoot Besi werd 3,2 procent lager gezet en chipmachinemaker ASML verloor 1,8 procent. Signify (min 3 procent) en Just Eat Takeaway (min 2,8 procent) stonden ook onderin. Dataleveranciers Wolters Kluwer en RELX behoorden tot de zeldzame stijgers met plussen tot 1,7 procent.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 0,8 procent in de min op 669,17 punten. De MidKap daalde 0,9 procent, tot 903,98 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,4 procent. Techinvesteerder Prosus verloor 1,5 procent. Internet- en gamesbedrijf Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, zakte in Hongkong na een Chinese boete vanwege het niet naleven van antimonopolieregels.
In Frankfurt kelderde Uniper dik 14 procent. De topman van het bedrijf waarschuwde voor een verlies van 10 miljard euro dit jaar. Het Duitse energiebedrijf kampt met grote financiële problemen doordat Moskou de Russische gasleveringen aan Duitsland heeft afgeknepen en heeft bij de Duitse overheid aangeklopt voor hulp. De Finse aandeelhouder Fortum, die Uniper al een lening van 8 miljard euro heeft verstrekt, ziet verdere hulp aan het bedrijf niet zitten.
Twitter, dat ook een beursnotering heeft in Frankfurt, zakte ruim 8 procent. De overname van de berichtendienst door Tesla-topman Elon Musk lijkt niet door te gaan, nu Musk heeft aangegeven die niet door te willen zetten. De rijkste man ter wereld zegt dat Twitter zich niet aan de voorwaarden van de overname heeft gehouden. Twitter heeft aangekondigd via de rechter de overname af te willen dwingen.
In Parijs daalde STMicroelectronics 0,3 procent. De Frans-Italiaanse chipproducent gaat samen met chipfabrikant GlobalFoundries een nieuwe fabriek bouwen in Frankrijk. Voor de nieuwe fabriek krijgen de ondernemingen een subsidie. De euro was 1,0078 dollar waard, tegen 1,0183 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie werd 1,1 procent goedkoper op 103,66 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 106,44 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.
7 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.
9 uur geledenAUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
1 dag geleden