Techbedrijven onder druk op beurzen in Japan en Hongkong
TOKIO (ANP) - Grote Aziatische technologiebedrijven stonden vrijdag onder druk op de beurzen in Japan en Hongkong. De koersverliezen volgden op de forse koersdalingen in de Amerikaanse techsector op Wall Street, waar de rentevrees terugkeerde. Hogere rentes zijn over het algemeen negatief voor de meer risicovollere beleggingen in techaandelen. Beleggers verwerkten daarnaast de handelscijfers uit China en een renteverhoging in Zuid-Korea.
De Japanse hoofdindex, de Nikkei 225, ging 1,3 procent lager het weekeinde in op 28.124,28 punten. Techinvesteerder SoftBank en technologieconcern Sony behoorden tot de sterkste dalers met verliezen van rond de 2 procent. Fast Retailing was een positieve uitblinker met een plus van ruim 7 procent. De eigenaar van kledingketen Uniqlo boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht en kondigde aan de prijzen te verhogen vanwege de hogere kosten van materialen en transport.
In Hongkong daalde de Hang Seng-index 0,9 procent. Grote techbedrijven als Alibaba, Tencent en Meituan zakten tot ruim 3 procent. Het noodlijdende Chinese vastgoedconcern Evergrande ging licht vooruit. Het bedrijf heeft een overeenkomst bereikt met enkele obligatiehouders om een betaling op een van zijn leningen uit te stellen.
Chinese export
De beurs in Shanghai verloor 0,7 procent. De Chinese export nam in december met 20,9 procent toe ten opzichte van een jaar eerder. Dat was iets beter dan economen hadden verwacht. De invoer steeg met 19,5 procent, terwijl er was gerekend op een groei van ruim 26 procent. Ten opzichte van 2020, het eerste jaar van de coronapandemie, namen de export en import flink toe. De export groeide in 2021 met 29,9 procent, tegen een groei van 3,6 procent in 2020. De import nam afgelopen jaar toe met 30,1 procent, vergeleken met een daling van 1,1 procent in 2020.
De Kospi in Seoul zakte 1,6 procent na het besluit van de Zuid-Koreaanse centrale bank om de rente te verhogen met 25 basispunten tot 1,25 procent. Het was de derde renteverhoging sinds afgelopen zomer. Het rentetarief in het land staat nu op het hoogste niveau sinds maart 2020 en keerde daarmee terug naar het niveau van voor de pandemie. De centrale bank liet tevens doorschemeren de rente verder te zullen verhogen om de inflatie te beteugelen.
Meer uit Financieel
BEAVERTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike profiteert van een aanhoudende vraag naar zijn hardloopschoenen. Daarmee lijkt het herstelplan van topman Elliott Hill vruchten af te werpen. Nike voert onder meer een grote marketingcampagne om de felle concurrentie van opkomende merken in Noord-Amerika af te weren.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Trump Media & Technology was donderdag een grote winnaar op de beurs in New York. Beleggers zetten het bedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social zo'n 42 procent hoger na aankondiging van een miljardenfusie met TAE Technologies. Dat bedrijf is bezig met de ontwikkeling van kernfusietechnologie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor Park Residence Tergouw in het Gelderse Oosterhout dreigt een forse boete. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een last onder dwangsom opgelegd van 300.000 euro om de gebrekkige administratie van het voormalige vakantiepark waar tegenwoordig mensen wonen. De waakhond wil ook dat Tergouw gaat voldoen aan alle andere eisen die gelden voor netbeheerders en energieleveranciers. Wanneer Tergouw geen orde op zaken stelt, kan de ACM een boete opleggen van maximaal 900.000 euro.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt nog een maand extra de tijd om een omstreden vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen te sluiten. De Mercosur-overeenkomst wordt niet zaterdag, maar in januari pas getekend, zeggen EU-diplomaten. De Mercosur-landen zouden hebben laten weten dat geduld nog te kunnen opbrengen.
6 uur geledenETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardige-kaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, heeft in een eerste financieringsronde meer dan 6 miljoen euro opgehaald. Dat geld wil de Nederlands-Belgische onderneming gebruiken bij de voorbereidingen om "echte kaas" op de markt te brengen waaraan geen koe te pas komt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst de handel uitgegaan na het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone opnieuw onveranderd te laten. De chipfondsen in de hoofdindex toonden herstel van de verliezen een dag eerder, mede geholpen door sterke cijfers en vooruitzichten van het Amerikaanse Micron Technology.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid mag een afhandelingstoeslag invoeren op pakketjes van buiten de EU, oordeelt de kortgedingrechter in Den Haag. Logistiek dienstverlener ViaEurope, dat de inklaring bij de douane doet voor onder andere webwinkels Temu en Shein, was naar de rechter gestapt. Die ziet echter geen reden om in te grijpen en heeft de vorderingen over de zogenoemde handling fee afgewezen.
9 uur geleden