Techbedrijven leiden Europese beurzen naar winst
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met flinke winst gesloten. Beleggers maakten zich wat minder zorgen om de toenemende inflatie en de mogelijkheid van een renteverhoging nadat de Amerikaanse Federal Reserve de notulen van zijn laatste beleidsvergadering had vrijgegeven. Techbedrijven konden in het bijzonder op belangstelling rekenen en voerden ook in Amsterdam het pak aan.
Betalingsverwerker Adyen was op het Damrak de grote winnaar bij de hoofdfondsen met een plus van ruim 5 procent. Ook chipmachinefabrikant ASML, dat zich achter de Europese ambitie schaarde om een grotere rol te gaan spelen op het gebied van de productie van chips, steeg flink en wel met 2,7 procent. Andere bedrijven als maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, techinvesteerder Prosus en chipbedrijven ASMI en Besi stegen tot 2,5 procent.
Aan de andere kant van het spectrum was verlichtingsbedrijf Signify de grootste verliezer met een min van 2,8 procent. De voormalige verlichtingstak van Philips noteerde ex-dividend, wat inhoudt dat beleggers die het aandeel gisteren in handen hadden recht hadden op het dividend over afgelopen jaar, maar beleggers die vandaag stukken kochten niet.
AEX-index
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 1,5 procent in de plus op 704,09 punten. De hoofdindex had een dag eerder 1,6 procent ingeleverd. De MidKap steeg 0,3 procent tot 1046,54 punten. De graadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs klommen tot 1,7 procent.
Bij de middelgrote bedrijven stonden speciaalchemiebedrijf Corbion en postbedrijf PostNL bovenaan met plussen van 2,6 en 2,3 procent. Kunstmestfabrikant OCI stond onderaan en verloor 3,2 procent. Luchtvaartconcern Air France-KLM (min 2,3 procent) werd ook weer lager gezet. Bij de kleinere ondernemingen steeg detacheerder Brunel 6,6 procent nadat analisten van ING wat positiever werden.
Nordic Semiconductor
Nordic Semiconductor klom haast 10 procent in Oslo. De Frans-Italiaanse chipfabrikant STMicroelectronics (plus 1,4 procent) overweegt volgens Italiaanse media een bod uit te brengen op het Noorse chipbedrijf. In Londen verloor easyJet ruim 2 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij zag de omzet in de afgelopen zes maanden flink kelderen en leed een fors verlies als gevolg van de reisbeperkingen vanwege de coronapandemie.
De euro stond op 1,2222 dollar, tegen 1,2212 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 62,97 dollar. Brentolie zakte 0,5 procent in prijs tot 66,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
5 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
8 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
11 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
23 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
23 uur geleden