Techbedrijven leiden Europese beurzen naar winst
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met flinke winst gesloten. Beleggers maakten zich wat minder zorgen om de toenemende inflatie en de mogelijkheid van een renteverhoging nadat de Amerikaanse Federal Reserve de notulen van zijn laatste beleidsvergadering had vrijgegeven. Techbedrijven konden in het bijzonder op belangstelling rekenen en voerden ook in Amsterdam het pak aan.
Betalingsverwerker Adyen was op het Damrak de grote winnaar bij de hoofdfondsen met een plus van ruim 5 procent. Ook chipmachinefabrikant ASML, dat zich achter de Europese ambitie schaarde om een grotere rol te gaan spelen op het gebied van de productie van chips, steeg flink en wel met 2,7 procent. Andere bedrijven als maaltijdbezorger Just Eat Takeaway, techinvesteerder Prosus en chipbedrijven ASMI en Besi stegen tot 2,5 procent.
Aan de andere kant van het spectrum was verlichtingsbedrijf Signify de grootste verliezer met een min van 2,8 procent. De voormalige verlichtingstak van Philips noteerde ex-dividend, wat inhoudt dat beleggers die het aandeel gisteren in handen hadden recht hadden op het dividend over afgelopen jaar, maar beleggers die vandaag stukken kochten niet.
AEX-index
De AEX-index op Beursplein 5 sloot 1,5 procent in de plus op 704,09 punten. De hoofdindex had een dag eerder 1,6 procent ingeleverd. De MidKap steeg 0,3 procent tot 1046,54 punten. De graadmeters in Londen, Frankfurt en Parijs klommen tot 1,7 procent.
Bij de middelgrote bedrijven stonden speciaalchemiebedrijf Corbion en postbedrijf PostNL bovenaan met plussen van 2,6 en 2,3 procent. Kunstmestfabrikant OCI stond onderaan en verloor 3,2 procent. Luchtvaartconcern Air France-KLM (min 2,3 procent) werd ook weer lager gezet. Bij de kleinere ondernemingen steeg detacheerder Brunel 6,6 procent nadat analisten van ING wat positiever werden.
Nordic Semiconductor
Nordic Semiconductor klom haast 10 procent in Oslo. De Frans-Italiaanse chipfabrikant STMicroelectronics (plus 1,4 procent) overweegt volgens Italiaanse media een bod uit te brengen op het Noorse chipbedrijf. In Londen verloor easyJet ruim 2 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij zag de omzet in de afgelopen zes maanden flink kelderen en leed een fors verlies als gevolg van de reisbeperkingen vanwege de coronapandemie.
De euro stond op 1,2222 dollar, tegen 1,2212 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 62,97 dollar. Brentolie zakte 0,5 procent in prijs tot 66,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
PHILIPSBURG (ANP) - Het eiland Sint Maarten heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 1,56 miljoen toeristen geregistreerd. Het gaat om cruisetoeristen en vliegtuigpassagiers en betreft een stijging van 16,5 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Toen kwamen in het eerste halfjaar 1,34 miljoen toeristen naar het eiland.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend lager gesloten, waarbij vooral de technologieaandelen onder druk stonden. De sfeer werd vooral bepaald door zorgen onder beleggers over de oplopende spanningen in het Midden-Oosten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië is van plan om 6 miljard euro te investeren in drie pretparken vlak bij Parijs. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron in een bericht op X. De Saudische entertainment- en investeringsgroep Qiddiya zal het project financieren.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran kampt met groeiende brandstoftekorten nu de Verenigde Staten het voor Teheran steeds moeilijker maken om brandstof uit het buitenland te halen. Volgens de staatskrant Hamshahri staan er in Teheran lange rijen bij tankstations uit angst voor prijsverhogingen. Veel automobilisten gaan al tanken, voordat de tank halfleeg is.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst gesloten. Beleggers namen winst op technologieaandelen in afwachting van belangrijke kwartaalcijfers van het Amerikaanse chipconcern Nvidia later deze week. Daarnaast zijn aandelenhandelaren in afwachting van een toespraak van Kevin Warsh, voorzitter van de Amerikaanse centrale bank op vrijdag.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De beveiligers op Schiphol houden dinsdag en woensdag hun eerste werkonderbrekingen uit onvrede over de hoge werkdruk, melden vakbonden FNV en CNV. Dinsdag gaat het om drie acties van een kwartier, om 10.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Woensdag zijn het er vijf van een kwartier: om 10.00 uur, 12.00 uur, 14.00 uur, 16.00 uur en 19.00 uur.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De webshop van de Bijenkorf is weer volledig beschikbaar na problemen door het datalek bij de logistieke partner CEVA Logistics eerder deze maand. Daardoor waren tijdelijk veel artikelen niet te bestellen. Daarvoor was de levertijd al flink opgelopen. Die staat inmiddels weer op twee tot vijf dagen, wat nog wel langer is dan de enkele dag van voor de problemen.
12 uur geleden