Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Techbedrijven leiden Amsterdamse beurs naar nieuwe recordstand

Techbedrijven leiden Amsterdamse beurs naar nieuwe recordstand

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag opnieuw met een winst geëindigd. Daarmee scherpte de bekendste graadmeter op het Damrak zijn eerder gevestigde record verder aan. Deze week verbrak de AEX het oude record uit 2021, nu de hoop op economisch herstel en een toegenomen vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie beleggers hoopvol stemmen.

Ook op de laatste dag van de handelsweek waren het de techbedrijven die de boventoon voerden in de AEX. Toeleverancier voor de chipindustrie ASMI won 4,2 procent en was de grootste winnaar van de hoofdfondsen. Branchegenoten ASMI en Besi waren met winsten tot 4,1 procent ook sterke stijgers.

Betalingsverwerker Adyen bleef daarnaast profiteren van halfjaarcijfers die eerder deze week goed vielen bij beleggers en won 2,6 procent. Het Amsterdamse fintechbedrijf overtuigde met een groeiversnelling in de laatste zes maanden van 2023. Halverwege vorig jaar ontstonden op de aandelenmarkten juist grote zorgen over mogelijk tragere groei van Adyen en concurrentie op de Noord-Amerikaanse markt.

Avantium

De AEX-index zelf eindigde bijna 1 procent hoger op 851,77 punten. De MidKap verloor juist 0,3 procent tot 885,71 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren ook tot zo'n 0,3 procent.

De ontwikkelaar van bioplastics Avantium maakte bekend 70 miljoen euro aan vers kapitaal te hebben opgehaald en verloor 2,3 procent. Het geld is bedoeld voor de ingebruikname van een fabriek in Delfzijl waar Avantium op grote schaal grondstoffen voor plantaardige plastics wil maken.

NX Filtration

NX Filtration steeg ruim 12 procent. De waterzuiveraar uit Enschede boekte minder omzet in 2023, maar daarvoor had het bedrijf in januari al gewaarschuwd. Volgens topman Jeroen Pynenburg drukte de oplopende rente op de investeringsplannen van klanten, wat leidde tot vertragingen van orders.

In Parijs steeg Hermès bijna 5 procent. Het Franse modehuis, bekend van de zijden sjaaltjes en de Kelly- en Birkin-tassen, zag de verkopen afgelopen jaar sterk stijgen en boekte een recordwinst van 4,3 miljard euro. Renault won 1,4 procent, waarmee de Franse autofabrikant een eerder verlies omboog na tegenvallende resultaten van zijn Japanse partner Nissan.

De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 76,31. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 81,70 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street krabbelt op na zware verliezen, olie opnieuw duurder

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.

1 uur geleden
Duitse inflatie sterk gestegen door hogere brandstofprijzen

WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.

2 uur geleden
Raffinaderijen produceren meer diesel en kerosine door krapte

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse olieraffinaderijen hebben hun capaciteit door de Iranoorlog tot het maximum opgevoerd en aangepast om zoveel mogelijk kerosine en diesel te kunnen verkopen. Nederland is binnen Europa de grootste exporteur van deze momenteel schaarse brandstoffen en hoeft daardoor zelf voorlopig niet te vrezen voor een tekort, zegt directeur Jan-Willem van den Beukel van branchevereniging VEMOBIN.

2 uur geleden
Muziekconcern UMG stijgt op Damrak na aandeleninkoop

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles gaat voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen om aandeelhouders te belonen. Het eerste aandeleninkoopprogramma van het bedrijf onderstreept volgens het bestuur van UMG het vertrouwen in de strategie en groei op lange termijn. Het aandeel steeg ruim 3 procent en was daarmee de sterkste stijger in de AEX-index.

7 uur geleden
RDC: verkoop brommobielen groeit sneller dan ooit

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal brommobielen in Nederland is in de afgelopen vijf jaar explosief gestegen. De verkoop van de kleine karretjes, populair onder pubers, groeit volgens databedrijf RDC sneller dan ooit.

8 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea flink lager door hoge olieprijs

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul zijn maandag flink weggezakt door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Door de strijd in de olierijke regio zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.

9 uur geleden
Prijspeiling Consumentenbond: prijzen eieren naar recordhoogte

DEN HAAG (ANP) - De prijzen van eieren in Nederland zijn gestegen naar een recordhoogte. Dat meldt de Consumentenbond na een eigen prijspeiling bij de dertien grootste supermarktketens. Volgens de belangenbehartiger voor consumenten zijn eieren in vijf jaar gemiddeld 38 procent duurder geworden.

9 uur geleden