Techbedrijven leiden Amsterdamse beurs naar nieuwe recordstand
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag opnieuw met een winst geëindigd. Daarmee scherpte de bekendste graadmeter op het Damrak zijn eerder gevestigde record verder aan. Deze week verbrak de AEX het oude record uit 2021, nu de hoop op economisch herstel en een toegenomen vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie beleggers hoopvol stemmen.
Ook op de laatste dag van de handelsweek waren het de techbedrijven die de boventoon voerden in de AEX. Toeleverancier voor de chipindustrie ASMI won 4,2 procent en was de grootste winnaar van de hoofdfondsen. Branchegenoten ASMI en Besi waren met winsten tot 4,1 procent ook sterke stijgers.
Betalingsverwerker Adyen bleef daarnaast profiteren van halfjaarcijfers die eerder deze week goed vielen bij beleggers en won 2,6 procent. Het Amsterdamse fintechbedrijf overtuigde met een groeiversnelling in de laatste zes maanden van 2023. Halverwege vorig jaar ontstonden op de aandelenmarkten juist grote zorgen over mogelijk tragere groei van Adyen en concurrentie op de Noord-Amerikaanse markt.
Avantium
De AEX-index zelf eindigde bijna 1 procent hoger op 851,77 punten. De MidKap verloor juist 0,3 procent tot 885,71 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren ook tot zo'n 0,3 procent.
De ontwikkelaar van bioplastics Avantium maakte bekend 70 miljoen euro aan vers kapitaal te hebben opgehaald en verloor 2,3 procent. Het geld is bedoeld voor de ingebruikname van een fabriek in Delfzijl waar Avantium op grote schaal grondstoffen voor plantaardige plastics wil maken.
NX Filtration
NX Filtration steeg ruim 12 procent. De waterzuiveraar uit Enschede boekte minder omzet in 2023, maar daarvoor had het bedrijf in januari al gewaarschuwd. Volgens topman Jeroen Pynenburg drukte de oplopende rente op de investeringsplannen van klanten, wat leidde tot vertragingen van orders.
In Parijs steeg Hermès bijna 5 procent. Het Franse modehuis, bekend van de zijden sjaaltjes en de Kelly- en Birkin-tassen, zag de verkopen afgelopen jaar sterk stijgen en boekte een recordwinst van 4,3 miljard euro. Renault won 1,4 procent, waarmee de Franse autofabrikant een eerder verlies omboog na tegenvallende resultaten van zijn Japanse partner Nissan.
De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 76,31. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 81,70 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
1 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft WOZ-bezwaarbureau Eerlijke WOZ zijn website laten aanpassen. De toezichthouder kreeg meldingen van consumenten over onduidelijke informatie.
3 uur geleden