Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Techbedrijven leiden Amsterdamse beurs naar nieuwe recordstand

Techbedrijven leiden Amsterdamse beurs naar nieuwe recordstand

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag opnieuw met een winst geëindigd. Daarmee scherpte de bekendste graadmeter op het Damrak zijn eerder gevestigde record verder aan. Deze week verbrak de AEX het oude record uit 2021, nu de hoop op economisch herstel en een toegenomen vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie beleggers hoopvol stemmen.

Ook op de laatste dag van de handelsweek waren het de techbedrijven die de boventoon voerden in de AEX. Toeleverancier voor de chipindustrie ASMI won 4,2 procent en was de grootste winnaar van de hoofdfondsen. Branchegenoten ASMI en Besi waren met winsten tot 4,1 procent ook sterke stijgers.

Betalingsverwerker Adyen bleef daarnaast profiteren van halfjaarcijfers die eerder deze week goed vielen bij beleggers en won 2,6 procent. Het Amsterdamse fintechbedrijf overtuigde met een groeiversnelling in de laatste zes maanden van 2023. Halverwege vorig jaar ontstonden op de aandelenmarkten juist grote zorgen over mogelijk tragere groei van Adyen en concurrentie op de Noord-Amerikaanse markt.

Avantium

De AEX-index zelf eindigde bijna 1 procent hoger op 851,77 punten. De MidKap verloor juist 0,3 procent tot 885,71 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren ook tot zo'n 0,3 procent.

De ontwikkelaar van bioplastics Avantium maakte bekend 70 miljoen euro aan vers kapitaal te hebben opgehaald en verloor 2,3 procent. Het geld is bedoeld voor de ingebruikname van een fabriek in Delfzijl waar Avantium op grote schaal grondstoffen voor plantaardige plastics wil maken.

NX Filtration

NX Filtration steeg ruim 12 procent. De waterzuiveraar uit Enschede boekte minder omzet in 2023, maar daarvoor had het bedrijf in januari al gewaarschuwd. Volgens topman Jeroen Pynenburg drukte de oplopende rente op de investeringsplannen van klanten, wat leidde tot vertragingen van orders.

In Parijs steeg Hermès bijna 5 procent. Het Franse modehuis, bekend van de zijden sjaaltjes en de Kelly- en Birkin-tassen, zag de verkopen afgelopen jaar sterk stijgen en boekte een recordwinst van 4,3 miljard euro. Renault won 1,4 procent, waarmee de Franse autofabrikant een eerder verlies omboog na tegenvallende resultaten van zijn Japanse partner Nissan.

De euro was 1,0783 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 76,31. Brentolie kostte 0,1 procent meer op 81,70 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Koeweit: zware schade aan oliefaciliteiten door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait ​Petroleum ⁠Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.

50 minuten geleden
Bloomberg: landen OPEC+ gaan olieproductie verder verhogen

WENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.

2 uur geleden
Onderzoek: Duitse DAX-bedrijven keren recorddividend uit

FRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.

4 uur geleden
Luchthavens Italië waarschuwen voor brandstofbeperkingen

MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.

5 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten drukt op economische groei Vietnam

HANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.

23 uur geleden
Frankrijk verstrekt kleine bedrijven leningen om brandstofprijzen

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.

1 dag geleden
EU-ministers van Financiën willen winstbelasting energiebedrijven

BERLIJN (ANP) - Vijf Europese ministers van Financiën willen dat de Europese Commissie een belasting op de winsten van energiebedrijven invoert, vanwege de flink gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. De ministers van Duitsland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk deden deze oproep in een brief aan eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat), die persbureau Reuters heeft ingezien.

1 dag geleden