Techbedrijven hard omlaag op Wall Street door AI-opmars China
NEW YORK (ANP) - De chip- en techbedrijven gingen maandag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De verrassend snelle opmars van China op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) joeg beleggers schrik aan. Het draait allemaal om de onlangs gelanceerde nieuwe AI-app van de Chinese start-up DeepSeek. Die chatbot zou die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI, overtreffen en veel minder kosten om te trainen en te ontwikkelen. China lijkt daarmee een inhaalslag te hebben gemaakt op AI-gebied, ondanks de maatregelen van de VS om de nieuwste chiptechnologieƫn uit Chinese handen te houden.
DeepSeeks AI-app, die vorige week werd uitgebracht, staat nu al bovenaan de ranglijst in de Amerikaanse app-winkel van Apple en heeft ChatGPT ingehaald. De snelle opmars van de app betwist het idee dat de AI-technologie van China jaren achterloopt op die van de VS. Het roept ook vragen op over de miljarden aan investeringen die grote Amerikaanse techbedrijven hebben gedaan in AI, aangezien het model van DeepSeek is gebouwd met behulp van zogeheten 'open source'-technologie die vrij toegankelijk is.
Nvidia, de belangrijkste verkoper van AI-chips ter wereld, kelderde 12,5 procent. Ook branchegenoten Advanced Micro Devices (AMD), Broadcom en Micron Technology gingen mee omlaag en verloren tot 9 procent. "Hoewel huidige leiders zoals Nvidia een sterke positie hebben, is het een herinnering dat de Amerikaanse AI-dominantie niet als vanzelfsprekend kan worden beschouwd", zei beleggingsstrateeg Charu Chanana van Saxo Markets. "De opkomst van China's DeepSeek geeft aan dat de concurrentie toeneemt, en hoewel het nu misschien geen significante bedreiging vormt, zullen toekomstige concurrenten zich sneller ontwikkelen en de gevestigde bedrijven sneller uitdagen."
De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt 0,4 procent lager op 44.224 punten. De brede S&P 500-index zakte 1,8 procent tot 5991 punten en techgraadmeter Nasdaq leverde 3 procent in tot 19.345 punten. De drie hoofdgraadmeters boekten afgelopen week nog stevige winsten, mede door de plannen van president Trump om fors te investeren in AI.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
1 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders hoeven aanzienlijk minder in de uitbreiding van het elektriciteitsnet te investeren als het Rijk, provincies en gemeenten duidelijkere keuzes maken over het energiesysteem van de toekomst. Dat stelt de Autoriteit Consument & Markt. De ACM gaat daarover een brief sturen aan de minister van Klimaat en Groene Groei, waarin zij benadrukt dat politieke keuzes nodig zijn om onnodige kosten te voorkomen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De iPhone-maker kondigde aan dat Tim Cook vanaf september stopt als topman. Hij wordt dan vervangen door John Ternus, de huidige baas van de hardwaredivisie van Apple. Ternus, die in 2001 begon bij het techconcern, werd al gezien als een waarschijnlijke opvolger van Cook. Het aandeel daalde 0,5 procent.
6 uur geleden