Techbedrijven fors lager op Wall Street
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen aan de handel begonnen. Vooral techbedrijven gingen in de uitverkoop. Rentes lopen op waardoor deze aandelen, die vooral gewaardeerd worden op de te verwachte groei, minder aantrekkelijk zijn.
De Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve kondigde onlangs aan dat de eerste renteverhogingen al eind 2022 kunnen komen, wat eerder is dan aanvankelijk werd verwacht. Ook wordt het opkoopprogramma van de Fed, dat voor lage rentes zorgt, binnenkort afgebouwd. Onder andere het rendement op Amerikaanse obligaties stijgt doordat de markten zich hierop voorbereiden.
Van de bekendste beursgraadmeters in New York ging techbeurs Nasdaq het hardst onderuit, met 1,6 procent tot 14.719 punten. Zwaargewichten Amazon, Apple, Microsoft en Google-moeder Alphabet daalden tot 2,4 procent. De Dow-Jonesindex verloor 0,3 procent tot 34.752 punten. De brede S&P 500 zakte 0,9 procent tot 4402 punten.
Europese Centrale Bank
De ogen zijn ook gericht op het forum voor centrale bankiers dat de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra organiseert. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde dat stimuleringsmaatregelen niet te snel moeten worden afgebouwd als reactie op een piek in de inflatie, die waarschijnlijk tijdelijk is.
De olieprijzen stegen verder na een nieuw rapport van oliekartel OPEC. Het verbond van olieproducerende landen verwacht dat de vraag naar olie de komende jaren nog sterk zal stijgen. Een vat Amerikaanse olie werd 1 procent duurder op 76,23 dollar per vat. Brentolie steeg 0,7 procent tot 80,06 dollar per vat. Het is voor het eerst sinds oktober 2018 dat de grens van 80 dollar werd geslecht. Olieconcerns als Chevron, ExxonMobil en ConocoPhillips wonnen in het kielzog van de olieprijzen tot 2,4 procent. Baker Hughes, een dienstverlener voor de olie-industrie, steeg 3,3 procent.
Ford
Ford steeg op zijn beurt 3,5 procent. De autofabrikant steekt nog eens 11,4 miljard dollar in de ontwikkeling van elektrische auto's. Daarvoor werkt het concern samen met het Koreaanse SK Innovation, dat meewerkt aan nieuwe accufabrieken.
Pfizer kon op belangstelling rekenen. De farmaceut heeft samen met ontwikkelingspartner BioNTech (min 5,6 procent) aan de Amerikaanse medicijnwaakhond FDA onderzoeksresultaten gepresenteerd over de werking van hun coronavaccin bij kinderen tussen de 5 en 11 jaar. Het aandeel verloor bijna 2 procent.
De euro was 1,1675 dollar waard, tegenover 1,1702 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic heeft maandag een openbare aanvraag voor een beursnotering aan Wall Street ingediend. Eerder deed het bedrijf achter chatbot Claude al een vertrouwelijke aanvraag, waardoor toezichthouders al een voorlopige beoordeling hebben kunnen maken. De beursgang volgt waarschijnlijk nog dit jaar en kan de grootste ooit worden. Anthropic had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag positief begonnen, na de koersverliezen afgelopen week. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank, dat woensdag op het programma staat. Ook komen deze week grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Amazon en Intel met kwartaalcijfers. Die cijfers bieden mogelijk meer duidelijkheid of de miljardeninvesteringen in AI ook resultaten opleveren.
51 minuten geledenSÃO PAULO (ANP) - De aandelenbeurs in Brazilië is maandag hard onderuitgegaan na de onverwachte verkiezingswinst van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva. Beleggers rekenden de afgelopen weken op meer begrotingsdiscipline van de overheid bij winst van de radicaal-rechtse Flávio Bolsonaro. Na Bolsonaro's winst in de eerste ronde gingen de aandelenkoersen nog flink omhoog.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een plan van het Chinese Temu geaccepteerd waarmee de webwinkel de verkoop van illegale producten tegen wil gaan. Temu kreeg in mei een boete van 200 miljoen euro opgelegd van Brussel, omdat het te weinig deed om de verkoop van illegale producten van het platform te weren.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Europeanen hebben afgelopen kwartaal voor het eerst vaker een Chinese auto aangeschaft dan een Japanse. De populariteit van de vaak elektrische of hybride voertuigen uit China verdubbelde van juli tot en met september grofweg tot een marktaandeel van bijna 13 procent. Japanse merken, zoals Toyota en Nissan, bleven steken op net geen 12 procent.
3 uur geledenWOLFSBURG (ANP/DPA) - Daniela Cavallo, voorzitter van de ondernemingsraad van de Volkswagen Group, heeft scherpe kritiek geuit op het optreden van Audi-topman Gernot Döllner tijdens een verkiezingsbijeenkomst van Donald Trump. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs is maandagochtend op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs gestegen tot meer dan 97 euro per megawattuur. Net als ruwe olie is aardgas de afgelopen tijd fors duurder geworden door het escalerende geweld in het Midden-Oosten.
6 uur geleden