Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Techbedrijven drukken AEX diep in het rood

Techbedrijven drukken AEX diep in het rood

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging vrijdag hard omlaag, na de forse koersdalingen op Wall Street en de Aziatische markten. Vooral de technologiebedrijven kregen rake klappen na de koersval van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq. Door de oplopende rentes op de obligatiemarkten maken beleggers zich zorgen over de hoge waarderingen van de techaandelen, die tijdens de coronacrisis hard zijn gestegen.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,8 procent in het rood op 652,49 punten. Alle 25 bedrijven in de hoofdindex verloren terrein. De MidKap zakte 1,5 procent tot 977,01 punten. Beursintermediair Flow Traders, die profiteert van de onrust op de markten, was de enige stijger bij de middelgrote bedrijven met een plusje van 0,2 procent.

De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen leverden tot 1,2 procent in. In Tokio raakte de toonaangevende Nikkei vrijdag 4 procent kwijt onder aanvoering van de Japanse techbedrijven. De belangrijke techgraadmeter Nasdaq eindigde donderdag met een koersverlies van 3,5 procent.

Chips

De chipbedriijven ASMI en AMSL behoorden tot de sterkste dalers in de AEX, met minnen tot 3,5 procent. In de MidKap leverde Besi ruim 2 procent in. Ook staalmaker ArcelorMittal en olieproducent Shell moesten het ontgelden, met verliezen van 3,3 en 2,4 procent.

IMCD verloor 1,1 procent, na publicatie van de jaarcijfers. De chemicaliƫndistributeur zag de omzet in 2020 met 3 procent stijgen. Topman Piet van der Slikke sprak van sterke resultaten met een goed einde van het jaar. Voor het lopende jaar geeft het bedrijf vanwege de onzekerheden rond de coronapandemie echter geen concrete verwachting af.

GrandVision

GrandVision daalde 1,2 procent. Het moederbedrijf van optiekketens als Pearle en Eye Wish kwam met definitieve jaarcijfers en liet weten nog altijd achter de geplande miljardenovername door brillenconcern EssilorLuxottica te staan. De twee beoogde fusiepartners vechten sinds de uitbraak van de coronapandemie een juridisch conflict uit rond de deal ter waarde van 7,3 miljard euro. Toch ziet GrandVision-topman Stephan Borchert daarin geen belemmering voor de inlijving.

De euro was 1,2141 dollar waard, tegenover 1,2228 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 1,5 procent tot 62,59 dollar. Brentolie kostte 1,3 procent minder op 66,04 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Verliezen op Wall Street om twijfels over gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.

1 uur geleden
Lufthansa schrapt 20.000 vluchten om brandstof te besparen

KEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.

1 uur geleden
Apple-topman Cook: ik ben gezond en wil nog lang voorzitter zijn

CUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.

3 uur geleden
Chipbedrijf ASMI rekent op sterkere tweede jaarhelft

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.

5 uur geleden
Klein verlies voor AEX te midden van spanningen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.

5 uur geleden
Fed-kandidaat Warsh benadrukt onafhankelijkheid in hoorzitting

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.

5 uur geleden
Grenscoalitie verbolgen over accijnsbeleid van kabinet

DEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."

6 uur geleden