Techbedrijven als Apple en Tesla fors onderuit op Wall Street
NEW YORK (ANP) - Grote technologiebedrijven zoals Apple, Amazon en Tesla moesten donderdag op de aandelenbeurzen in New York flink terrein prijsgeven door de verder oplopende rentes op Amerikaanse staatsobligaties. Daardoor worden beleggingen in techfondsen minder aantrekkelijk. Ook de oliesector op Wall Street had het lastig door de scherp gedaalde olieprijzen.
De technologiegraadmeter Nasdaq eindigde 3,1 procent in het rood op 12.789,14 punten. Zwaargewicht Apple verloor 3,4 procent, ondanks mediaberichten dat het bedrijf nieuwe iPads op de markt wil gaan zetten. Microsoft, Facebook, Google-moeder Alphabet, Netflix en Amazon verloren tot 3,8 procent. Het aandeel Tesla leverde bijna 7 procent in.
De Dow-Jonesindex sloot 0,5 procent lager op 32.862,30 punten en de brede S&P 500 daalde 1,5 procent tot 3915,46 punten. Grote financiële concerns als Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan Chase en Bank of America stegen juist tot 2,6 procent, geholpen door de hogere rentes.
Olieprijs
Een vat Amerikaanse olie werd ruim 8 procent goedkoper op 59,38 dollar. Dat is de sterkste daling in maanden, vooral door zorgen over een minder sterke vraag en de vertragingen met de vaccinaties tegen het coronavirus in delen van de wereld, met name in Europa. Oliehandelaren vrezen dat de vertragingen bij de vaccinaties het economisch herstel van de pandemie en dus de vraag naar olie kunnen ondermijnen. De grote oliebedrijven ExxonMobil, Chevron en ConocoPhillips moesten koersverliezen tot meer dan 6 procent slikken.
Verder stond de maker van fitnessapparatuur Peloton Interactive in de belangstelling met een min van 4,7 procent. Het bedrijf zei dat een kind om het leven is gekomen door een ongeluk met een loopband van Peloton.
Arbeidsmarkt
Daarnaast kwam tegenvallend nieuws over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Het wekelijkse aantal aanvragen voor een werkloosheidsuitkering in de Verenigde Staten is met 45.000 gestegen tot 770.00, terwijl juist op een daling werd gerekend. Daarmee leefde de onzekerheid over het herstel van de Amerikaanse arbeidsmarkt weer op.
De euro noteerde 1,1913 dollar, tegen 1,1926 dollar bij het slot van de beurshandel in Europa.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
24 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
25 minuten geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse olieraffinaderijen hebben hun capaciteit door de Iranoorlog tot het maximum opgevoerd en aangepast om zoveel mogelijk kerosine en diesel te kunnen verkopen. Nederland is binnen Europa de grootste exporteur van deze momenteel schaarse brandstoffen en hoeft daardoor zelf voorlopig niet te vrezen voor een tekort, zegt directeur Jan-Willem van den Beukel van branchevereniging VEMOBIN.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles gaat voor 500 miljoen euro aan eigen aandelen inkopen om aandeelhouders te belonen. Het eerste aandeleninkoopprogramma van het bedrijf onderstreept volgens het bestuur van UMG het vertrouwen in de strategie en groei op lange termijn. Het aandeel steeg ruim 3 procent en was daarmee de sterkste stijger in de AEX-index.
9 uur geleden