Techbedrijf Yandex verbreekt banden met Rusland
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Techbedrijf Yandex heeft de verkoop van zijn Russische activiteiten afgerond. Dat heeft het formeel in Nederland gevestigde moederconcern van het bedrijf maandag bekendgemaakt. Yandex wil verder onder de naam Nebius Group en zich richten op eigen projecten, zoals de ontwikkeling van technologie voor zelfrijdende auto's en cloudopslag.
Yandex stond voorheen bekend als de Russische tegenhanger van Google. Na de inval van Rusland in Oekraïne kreeg het bedrijf te maken met toenemende druk om censuur toe te passen op zijn sites. In het westen kreeg Yandex juist kritiek omdat het bedrijf zich naar de wensen van het Kremlin schikte.
"De aankondiging van vandaag markeert het einde van een lang en ingewikkeld hoofdstuk in het leven van ons bedrijf. Alle banden met Rusland zijn nu verbroken", zegt bestuursvoorzitter John Boynton van Yandex in een toelichting. "Vanaf vandaag, nu de desinvestering is afgerond, zijn we vrij om opnieuw te bouwen."
Oprichter keert terug
Volgens persbureau Bloomberg keert Arkadi Volozj, de Russische oprichter van Yandex, terug als topman. Dat hebben bronnen aan persbureau Bloomberg gemeld. Volozj legde zijn functie twee jaar geleden neer nadat hij op de sanctielijst van de Europese Unie was terechtgekomen. Hij werd verantwoordelijk gehouden voor het verspreiden van propaganda via Yandex. De EU heeft de sancties tegen Volozj in maart van dit jaar ingetrokken.
Volozj woont sinds 2014 in Israël en heeft zich eerder uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne. De ondernemer heeft ook een villa in Amsterdam die anderhalf jaar lang is bezet door krakers. De krakers bezetten het pand omdat zij de indruk hadden dat Volozj het pand wilde verhuren om er winst mee te maken, terwijl hij destijds nog op de EU-sanctielijst stond.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Creditcardmaatschappijen Visa en Mastercard en betalingsbedrijf PayPal worden onderzocht in het Verenigd Koninkrijk. De Britse financiële toezichthouder FCA meldt woensdag de drie Amerikaanse bedrijven te onderzoeken vanwege vermoedelijk concurrentieverstorend gedrag rond de financiering en het gebruik van de digitale portemonnee van PayPal.
45 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven attent op de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen flink omlaag door hoop op een doorbraak bij de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Consumenten hebben fors meer ritten geboekt via Uber in het eerste kwartaal van 2026. Daarmee steeg ook de waarde van het aantal boekingen en de omzet van het bedrijf.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag aan het begin van de middag naar een nieuw recordniveau gestegen. Dat is het gevolg van de sterk gedaalde olieprijzen door hoop bij beleggers op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De hoofdgraadmeter op het Damrak steeg omstreeks 13.30 uur met 2 procent naar een stand van 1034,44 punten.
4 uur geledenBURBANK (ANP) - Entertainmentconcern Walt Disney heeft het afgelopen kwartaal meer verdiend aan zijn streamingdiensten en films. Ook gaven bezoekers meer uit tijdens bezoeken aan Disney-pretparken en cruises, wat een daling van het aantal internationale bezoekers aan de Amerikaanse parken compenseerde.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdag voor de tweede dag op rij stevig omlaag. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat er "grote vooruitgang" is geboekt bij onderhandelingen over een definitief akkoord over het stoppen van de oorlog met Iran. De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif, die bemiddelt in de gesprekken tussen Iran en de VS, zei in een bericht op X dat hij hoopt op een blijvend akkoord dat zorgt voor vrede en stabiliteit in de regio en daarbuiten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is voor consumenten makkelijker geworden om hun telecomabonnement op te zeggen. Volgens de Autoriteit Consument & Markt (ACM) hebben de telecomaanbieders de drempel om op te zeggen verlaagd na onderzoek van de ACM zelf.
5 uur geleden