Techaandelen trekken Europese beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag fors gedaald. De winst uit de ochtenduren verdween razendsnel na de opening van Wall Street waar de techsector stevig lager werd gezet. Ook in Europa gingen techaandelen onderuit, zoals chipbedrijven ASMI en ASML in de AEX-index.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot met een verlies van 2,1 procent op 549,60 punten. De MidKap leverde 0,9 procent in tot 802,20 punten. Londen en Frankfurt daalden tot 1,5 procent. Parijs hield de schade met een koersval van 0,4 procent beperkt, na de onthulling van het stimuleringsplan van 100 miljard euro voor de Franse economie.
De grootste verliezer in de AEX was chiptoeleverancier ASMI dat 6,8 procent inleverde. Ook betalingsverwerker Adyen kreeg met een min van 6,3 procent een flinke klap te verwerken, net als chipmachinemaker ASML (min 4,6 procent) en techinvesteerder Prosus (min 4,1 procent). Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield was met een winst van 1,5 procent de koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak.
Besi
Ook in de MidKap was het een techbedrijf, in dit geval chiptoeleverancier Besi, die de rij sloot. Dat aandeel werd 4,2 procent minder waard. Financieel dienstverlener Intertrust steeg 4,5 procent na een adviesverhoging van KBC Securities en was daarmee de grote winnaar. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM steeg 3 procent.
Bij de kleinere bedrijven klom ForFarmers 0,8 procent. Het veevoerbedrijf trekt op 11 september ruim 11 miljoen aandelen in.
Infineon
Ook internationaal leverden techaandelen flink in. Chipbedrijven als STMicroelectronics, Infineon en Ams daalden tot 6,9 procent. In Frankfurt verloor Siemens Healthineers verder ruim 5 procent. De Duitse maker van medische apparatuur heeft zo'n 2,7 miljard euro opgehaald met de plaatsing van nieuwe aandelen bij institutionele investeerders. De opbrengst wordt gebruikt voor de gedeeltelijke financiering van de overname van de Amerikaanse branchegenoot Varian Medical Systems.
De euro was 1,1827 dollar waard tegen 1,1835 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,3 procent minder op 40,56 dollar. Brentolie werd 2,4 procent goedkoper op 43,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna een kwart van de Nederlandse bedrijven maakt gebruik van ICT-oplossingen voor duurzaam materiaalverbruik. Daarmee staat Nederland Europees gezien op de vierde plek, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en Eurostat. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld gebruikmaken van software om afval te scheiden of materiaalverspilling tegen te gaan.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft voorgesteld om de grootste vrijgave van oliereserves in de geschiedenis te doen om de olieprijzen te verlagen. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van functionarissen.
34 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een collectief voor groene beleggers dreigt in het Verenigd Koninkrijk naar de rechter te stappen, omdat olie- en gasconcern BP hun aandeelhoudersvoorstel niet op de agenda voor de jaarvergadering wil zetten. Volgens klimaatbelegger Follow This druist dat in tegen de aandeelhoudersrechten.
47 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het kabinet moet de brandstofaccijns tijdelijk met 20 cent verlagen nu de olieprijzen zo hoog zijn. Deze oproep doet CNV aan het kabinet naar aanleiding van de sterk opgelopen brandstofprijzen door de onrust in het Midden-Oosten.
47 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het aantal klanten van onlinebank Revolut in Nederland is het afgelopen jaar met de helft gestegen. De bank heeft in ons land inmiddels 1,5 miljoen particuliere klanten, meldt het bedrijf. Een jaar geleden tikte Revolut nog de 1 miljoen aan.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
6 uur geleden