Techaandelen trekken Europese beurzen in het rood
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag fors gedaald. De winst uit de ochtenduren verdween razendsnel na de opening van Wall Street waar de techsector stevig lager werd gezet. Ook in Europa gingen techaandelen onderuit, zoals chipbedrijven ASMI en ASML in de AEX-index.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot met een verlies van 2,1 procent op 549,60 punten. De MidKap leverde 0,9 procent in tot 802,20 punten. Londen en Frankfurt daalden tot 1,5 procent. Parijs hield de schade met een koersval van 0,4 procent beperkt, na de onthulling van het stimuleringsplan van 100 miljard euro voor de Franse economie.
De grootste verliezer in de AEX was chiptoeleverancier ASMI dat 6,8 procent inleverde. Ook betalingsverwerker Adyen kreeg met een min van 6,3 procent een flinke klap te verwerken, net als chipmachinemaker ASML (min 4,6 procent) en techinvesteerder Prosus (min 4,1 procent). Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield was met een winst van 1,5 procent de koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak.
Besi
Ook in de MidKap was het een techbedrijf, in dit geval chiptoeleverancier Besi, die de rij sloot. Dat aandeel werd 4,2 procent minder waard. Financieel dienstverlener Intertrust steeg 4,5 procent na een adviesverhoging van KBC Securities en was daarmee de grote winnaar. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM steeg 3 procent.
Bij de kleinere bedrijven klom ForFarmers 0,8 procent. Het veevoerbedrijf trekt op 11 september ruim 11 miljoen aandelen in.
Infineon
Ook internationaal leverden techaandelen flink in. Chipbedrijven als STMicroelectronics, Infineon en Ams daalden tot 6,9 procent. In Frankfurt verloor Siemens Healthineers verder ruim 5 procent. De Duitse maker van medische apparatuur heeft zo'n 2,7 miljard euro opgehaald met de plaatsing van nieuwe aandelen bij institutionele investeerders. De opbrengst wordt gebruikt voor de gedeeltelijke financiering van de overname van de Amerikaanse branchegenoot Varian Medical Systems.
De euro was 1,1827 dollar waard tegen 1,1835 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,3 procent minder op 40,56 dollar. Brentolie werd 2,4 procent goedkoper op 43,36 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiƫn heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met een nieuwe verliesbeurt het weekend ingegaan. Vrijdagochtend herstelde de belangrijkste graadmeter in Amsterdam wat van het verlies van 2,2 procent een dag eerder, maar die plus veranderde gedurende de dag in een min van 1,6 procent tot 961,62 punten. De aanhoudende zorgen over de oorlog in Iran drukten op het sentiment van beleggers wereldwijd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De topman van Pinterest heeft wereldleiders opgeroepen om sociale media te verbieden voor kinderen onder de zestien jaar. "Als zowel bestuurder als ouder geloof ik dat we eerlijk moeten zijn: sociale media zoals ze nu bestaan, zijn niet veilig voor kinderen onder de zestien", schreef Bill Ready op LinkedIn.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.
5 uur geleden