Tech onder druk in AEX-index Amsterdam, Adyen hard onderuit
AMSTERDAM (ANP) - Techaandelen hebben vrijdag op de beurs in Amsterdam stevig aan waarde verloren. De terugkeer van de rentevrees op Wall Street zorgde voor nervositeit onder beleggers. Hogere rentes zijn slecht nieuws voor aandelenbeleggingen en met name voor de snelgroeiende techbedrijven. Betalingsbedrijf Adyen kampte daarnaast met een adviesverlaging en eindigde de dag met een min van 7,4 procent, waarmee het veruit de sterkste daler was in de AEX.
Volgens marktanalisten van Redburn zal het voor Adyen een hele kluif worden om in het slotkwartaal van 2021 aan de verwachtingen te hebben voldaan. Wat meespeelt is dat kenners in het algemeen steeds voorzichtiger worden met hun prognoses voor e-commercebedrijven.
Naast Adyen kleurden ook de koersen van chiptoeleveracier ASMI en chipmachinemaker ASML donkerrood met verliezen tot 3,8 procent.
Philips
Philips zette vrijdag het herstel voort op de Amsterdamse beurs, na de zware koersval eerder deze week. Het aandeel was met een winst van 2,9 procent de sterkste stijger in de leidende index. De AEX verloor 1 procent tot 783,53 punten.
Ook de MidKap kleurde rood met een verlies van 1 procent tot 1077,70 punten. Air France-KLM werd 1,5 procent lager gezet na het nieuws dat Pieter Elbers volgend jaar vertrekt als baas van luchtvaartmaatschappij KLM. Verder viel bij de middelgrote fondsen het verlies van laadspecialist Alfen op. Het aandeel speelde 12,5 procent van zijn waarde kwijt.
Ook was er aandacht voor bankaandelen in Amsterdam. ING won 0,3 procent in de AEX. De bank gaat de kosten van witwascontroles deels doorberekenen aan zakelijke klanten, zoals bedrijven, kerkgenootschappen en coöperaties. ABN AMRO won in de MidKap ook 0,3 procent. Deze bank gaat toch de schade vergoeden van gedupeerde klanten als gevolg van zogenoemde bankhelpdeskfraude.
Europa
In Londen, Parijs en Frankfurt stonden minnen tot 0,9 procent op de borden. In Parijs ging het Franse energieconcern EDF hard onderuit na het loslaten van de winstverwachting. Het staatsbedrijf heeft van de regering de opdracht gekregen om meer van zijn goedkope kernenergie aan kleinere rivalen te verkopen om zo de sterke stijging van de elektriciteitsprijzen in het land te beteugelen. Het aandeel verloor bijna 15 procent.
De euro was 1,1420 dollar waard tegen 1,1468 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,3 procent meer op 83,21 dollar. Brentolie werd 1,2 procent duurder op 85,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRASILIA (ANP) - Brazilië heeft donderdag zijn "diepe bezorgdheid" geuit op de eerste dag van de opschorting van de invoer van Braziliaans pluimvee, rundvlees en andere dierlijke producten door de Europese Unie. De Europese Commissie verwijt Brazilië dat het onvoldoende garanties heeft geboden dat zijn producten voldoen aan de Europese regels tegen het misbruik van antibiotica in de veeteelt.
1 minuut geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de plussen van een dag eerder. Het sentiment op Wall Street kreeg steun van opmerkingen van een bestuurder van de Amerikaanse centrale bank. Daarnaast waren er nog verschillende grote bedrijven met kwartaalcijfers, waaronder lingeriemerk Victoria's Secret dat stevig daalde.
4 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - De raad van toezicht van Volkswagen steunt de plannen voor een omvangrijke herstructurering van de Duitse autobouwer waarbij nog eens 50.000 banen kunnen verdwijnen en vier Duitse fabrieken gesloten kunnen worden. De raad stemde donderdagavond unaniem in met die plannen van topman Oliver Blume die eerder al bekend waren gemaakt.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ruimtevaartbedrijven SpaceX en Blue Origin schrappen hun komst naar een ruimtevaarttop in Parijs volgende week. Dat meldt het Franse ministerie dat verantwoordelijk is voor ruimtevaart. Ook de Amerikaanse bedrijven Stoke Space en Starcloud hebben afgezegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst gesloten. Beleggers keken onder meer naar het verdere herstel op Wall Street. De Amerikaanse beurzen doorbraken woensdag een verliesreeks van drie dagen en openden donderdag hoger. Dat was het gevolg van een kortstondige daling van de olieprijzen en teruglopende rentes op obligatiemarkten.
9 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De groei van de Franse economie zal dit jaar lager uitvallen door de extreme hitte en droogte van afgelopen zomer, waarin de landbouw schade opliep door tegenvallende oogsten. Dat zegt het Franse ministerie van Financiën op basis van een voorlopige schatting.
9 uur geledenDELFT (ANP) - Andere controleurs voor bouwprojecten hebben ruimte om het werk van de drie geschorste bureaus van kwaliteitsborgers over te nemen. Dat meldt de Vereniging KwaliteitsBorging Nederland (VKBN). Daarmee wil de brancheorganisatie voorkomen dat tot 1300 projecten stil komen te liggen.
10 uur geleden