Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tech en chips stuwen AEX, oliesector onder druk

Tech en chips stuwen AEX, oliesector onder druk

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging maandag licht vooruit onder aanvoering van techinvesteerder Prosus en de chipbedrijven ASMI en Besi. De grote Europese olieproducenten stonden daarentegen onder druk door de aanhoudende daling van de olieprijzen. Door de koersverliezen in de oliesector gaven de meeste Europese aandelenmarkten wat terrein prijs na de recente recordstanden.

De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 770,86 punten. De MidKap verloor 0,3 procent tot 1071,07 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,3 procent.

Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak met een winst van ruim 2 procent. De chiptoeleveranciers ASMI en Besi volgden met winsten van 1,7 en 1,2 procent. Chemicaliëndistributeur IMCD (min 2,5 procent) sloot de rij. Analisten van Berenberg schroefden het koersdoel voor IMCD flink op, maar haalden het aandeel van de kooplijst.

Shell

Zwaargewicht Shell daalde 1,5 procent in Amsterdam en in Londen verloor de Britse oliereus BP 2 procent. De verdere verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus in veel delen van de wereld en een onverwachte groeivertraging van de Chinese export wakkerden de zorgen aan over de vraag naar olie. Verder werd het klimaatrapport van het IPCC bestempeld als de doodsklap voor kolen, olie en gas, aldus een eerste reactie van VN-chef António Guterres.

Een vat Amerikaanse olie kostte 4,2 procent minder op 65,42 dollar. Brentolie werd 4 procent goedkoper op 67,90 dollar per vat.

PostNL

In de MidKap zakte PostNL 3 procent. De post- en pakketbezorger, die profiteert van het vele online winkelen sinds de uitbraak van de coronapandemie, verhoogde opnieuw zijn verwachtingen. Het bedrijf zag het volume echter afnemen doordat winkels weer open mochten omdat lockdownmaatregelen werden versoepeld. PostNL gaat daarnaast de komende jaren 450 miljoen euro extra investeren in de uitbreiding van het aantal pakketautomaten, het netwerk en de capaciteit.

In Londen won Vectura bijna 5 procent. Sigarettenfabrikant Philip Morris heeft zijn bod op de Britse fabrikant van astmamedicijnen verhoogd tot omgerekend 1,2 miljard euro. De maker van Marlboro- en L&M-sigaretten is in een biedingsstrijd verwikkeld met investeerder Carlyle. Vrijdag schaarde het bestuur van Vectura zich nog achter een nieuw bod van Carlyle. Deliveroo dikte 9 procent aan. De Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero (min 1,6 procent) heeft een belang van dik 5 procent genomen in zijn Britse rivaal.

De euro was 1,1758 dollar waard, tegen 1,1765 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Topman Heijmans: als we nu niet investeren, gaat het land op slot

AMSTERDAM (ANP) - Nederland gaat op slot als het kabinet niet investeert in infrastructuur. Dat stelt topman Ton Hillen bij de publicatie van de halfjaarcijfers van bouwconcern Heijmans. Hij roept daarbij op tot actie. "Het kabinet moet gaan beseffen dat het een urgent probleem is. Als we nu niet investeren, gaat het twee keer zoveel kosten."

29 minuten geleden
Nieuwe Amerikaanse heffing kan gunstig uitpakken, zegt deskundige

ZOETERMEER (ANP) - De nieuwe Amerikaanse importheffing kan gunstig uitpakken voor de handel tussen Europa en de Verenigde Staten. Dat zegt deskundige Casper Roerade van ondernemersorganisatie evofenedex. Volgens hem lijken veel goederen hierdoor minder zwaar belast te worden dan voorheen.

53 minuten geleden
Liter diesel langs de snelweg kost meer dan liter benzine

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter diesel is vrijdag gestegen tot boven de prijs van een liter benzine. Dat blijkt uit cijfers over de brandstofprijzen die consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers bijhoudt. De prijs van diesel loopt al langer hard op, als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

59 minuten geleden
China slaat terug naar EU met exportbeperkingen voor Rheinmetall

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft exportbeperkingen ingesteld voor veertien Europese bedrijven, waaronder het grote Duitse defensieconcern Rheinmetall. Volgens het Chinese ministerie van Handel zijn de maatregelen een vergelding voor de sancties van de Europese Unie tegen bedrijven in China.

1 uur geleden
Brussel: TikTok houdt zich niet aan EU-regels voor minderjarigen

BRUSSEL (ANP) - De Chinese socialemediagigant TikTok doet te weinig om de accounts en posts van minderjarigen af te schermen, concludeert de Europese Commissie. Daarmee overtreedt het bedrijf opnieuw de Digital Services Act (DSA), aldus het dagelijks bestuur van de EU.

2 uur geleden
Brussel niet eens met gronden nieuw VS-handelstarief voor EU

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is het niet eens met de gronden waarop de Verenigde Staten nieuwe handelstarieven instellen, ook voor de EU. Als reden voor de nieuwe importheffingen voeren de VS het uitblijven van actie aan tegen de handel in goederen die met dwangarbeid zijn geproduceerd.

2 uur geleden
TenneT boekt meer omzet door investeringen in stroomnet

ARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft in de eerste helft van 2026 meer omzet geboekt. De groei komt volgens de netbeheerder vooral door de toegenomen investeringen in de uitbreiding van het volle elektriciteitsnet. Ook haalde het bedrijf meer omzet uit energie-activiteiten op land en zee en door hogere tarieven.

3 uur geleden