Tech en chips stuwen AEX, oliesector onder druk
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging maandag licht vooruit onder aanvoering van techinvesteerder Prosus en de chipbedrijven ASMI en Besi. De grote Europese olieproducenten stonden daarentegen onder druk door de aanhoudende daling van de olieprijzen. Door de koersverliezen in de oliesector gaven de meeste Europese aandelenmarkten wat terrein prijs na de recente recordstanden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 770,86 punten. De MidKap verloor 0,3 procent tot 1071,07 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,3 procent.
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak met een winst van ruim 2 procent. De chiptoeleveranciers ASMI en Besi volgden met winsten van 1,7 en 1,2 procent. Chemicaliëndistributeur IMCD (min 2,5 procent) sloot de rij. Analisten van Berenberg schroefden het koersdoel voor IMCD flink op, maar haalden het aandeel van de kooplijst.
Shell
Zwaargewicht Shell daalde 1,5 procent in Amsterdam en in Londen verloor de Britse oliereus BP 2 procent. De verdere verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus in veel delen van de wereld en een onverwachte groeivertraging van de Chinese export wakkerden de zorgen aan over de vraag naar olie. Verder werd het klimaatrapport van het IPCC bestempeld als de doodsklap voor kolen, olie en gas, aldus een eerste reactie van VN-chef António Guterres.
Een vat Amerikaanse olie kostte 4,2 procent minder op 65,42 dollar. Brentolie werd 4 procent goedkoper op 67,90 dollar per vat.
PostNL
In de MidKap zakte PostNL 3 procent. De post- en pakketbezorger, die profiteert van het vele online winkelen sinds de uitbraak van de coronapandemie, verhoogde opnieuw zijn verwachtingen. Het bedrijf zag het volume echter afnemen doordat winkels weer open mochten omdat lockdownmaatregelen werden versoepeld. PostNL gaat daarnaast de komende jaren 450 miljoen euro extra investeren in de uitbreiding van het aantal pakketautomaten, het netwerk en de capaciteit.
In Londen won Vectura bijna 5 procent. Sigarettenfabrikant Philip Morris heeft zijn bod op de Britse fabrikant van astmamedicijnen verhoogd tot omgerekend 1,2 miljard euro. De maker van Marlboro- en L&M-sigaretten is in een biedingsstrijd verwikkeld met investeerder Carlyle. Vrijdag schaarde het bestuur van Vectura zich nog achter een nieuw bod van Carlyle. Deliveroo dikte 9 procent aan. De Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero (min 1,6 procent) heeft een belang van dik 5 procent genomen in zijn Britse rivaal.
De euro was 1,1758 dollar waard, tegen 1,1765 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
MAASTRICHT (ANP) - Gezondheids- en voedingsbedrijf dsm-firmenich is iets positiever geworden over de omzetgroei in 2026, meldt het Nederlands-Zwitserse concern. Topman Dimitri de Vreeze sprak van een goede, door volume gedreven groei in de eerste zes maanden van het jaar in alle bedrijfsonderdelen.
10 minuten geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft in het afgelopen kwartaal fors meer winst gemaakt als gevolg van de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam in het tweede kwartaal uit op 9,8 miljard dollar (8,6 miljard euro), vergeleken met 6,9 miljard dollar in het voorgaande kwartaal, maakte het concern donderdag bekend.
12 minuten geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM heeft in de eerste helft van dit jaar de winst flink opgevoerd. De bouwer profiteerde van projecten in de energietransitie en voor de Nederlandse woningbouw en defensie. Tegelijkertijd bleef het grootste bouwbedrijf van Nederland streng op de kosten letten.
33 minuten geledenPARIJS (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft afgelopen kwartaal meer winst gemaakt ondanks de verstoringen door de Iranoorlog. De maatschappij slaagde erin de kosten van de veel duurdere kerosine door te berekenen aan reizigers, vooral op langeafstandsvluchten. KLM profiteerde van het feit dat concurrenten als Qatar Airways en Emirates minder konden vliegen door de onrust in het Midden-Oosten en kon daardoor hogere prijzen vragen voor vluchten van en naar Azië.
39 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse autofabrikant BMW heeft de winst in het afgelopen kwartaal hard zien dalen. In het tweede kwartaal verdiende het concern onder de streep nog slechts 1,2 miljard euro, 35 procent minder dan in dezelfde periode een jaar eerder, maakte het bedrijf bekend.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advies- en ingenieursbureau Arcadis heeft het tweede ongevraagde overnamebod van zijn Canadese branchegenoot WSP Global ook afgewezen. Volgens Arcadis worden de "intrinsieke waarde, strategische positie en toekomstverwachtingen" van de Nederlandse onderneming opnieuw ondergewaardeerd in het voorstel, waarbij een prijs op het bedrijf werd geplakt van ongeveer 4,7 miljard euro.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft zijn winst in het tweede kwartaal flink opgevoerd, ondanks de onrust in de wereld met bijvoorbeeld de oorlog in het Midden-Oosten. De bank profiteerde van versnelde groei van het klantenbestand. Ook lukte het ING om meer hypotheken te verstrekken, niet alleen in Nederland, maar ook in bijvoorbeeld Duitsland en Australië.
1 uur geleden