Tech en chips stuwen AEX, oliesector onder druk
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging maandag licht vooruit onder aanvoering van techinvesteerder Prosus en de chipbedrijven ASMI en Besi. De grote Europese olieproducenten stonden daarentegen onder druk door de aanhoudende daling van de olieprijzen. Door de koersverliezen in de oliesector gaven de meeste Europese aandelenmarkten wat terrein prijs na de recente recordstanden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,4 procent hoger op 770,86 punten. De MidKap verloor 0,3 procent tot 1071,07 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Parijs en Londen daalden tot 0,3 procent.
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger bij de hoofdbedrijven op het Damrak met een winst van ruim 2 procent. De chiptoeleveranciers ASMI en Besi volgden met winsten van 1,7 en 1,2 procent. Chemicaliëndistributeur IMCD (min 2,5 procent) sloot de rij. Analisten van Berenberg schroefden het koersdoel voor IMCD flink op, maar haalden het aandeel van de kooplijst.
Shell
Zwaargewicht Shell daalde 1,5 procent in Amsterdam en in Londen verloor de Britse oliereus BP 2 procent. De verdere verspreiding van de Delta-variant van het coronavirus in veel delen van de wereld en een onverwachte groeivertraging van de Chinese export wakkerden de zorgen aan over de vraag naar olie. Verder werd het klimaatrapport van het IPCC bestempeld als de doodsklap voor kolen, olie en gas, aldus een eerste reactie van VN-chef António Guterres.
Een vat Amerikaanse olie kostte 4,2 procent minder op 65,42 dollar. Brentolie werd 4 procent goedkoper op 67,90 dollar per vat.
PostNL
In de MidKap zakte PostNL 3 procent. De post- en pakketbezorger, die profiteert van het vele online winkelen sinds de uitbraak van de coronapandemie, verhoogde opnieuw zijn verwachtingen. Het bedrijf zag het volume echter afnemen doordat winkels weer open mochten omdat lockdownmaatregelen werden versoepeld. PostNL gaat daarnaast de komende jaren 450 miljoen euro extra investeren in de uitbreiding van het aantal pakketautomaten, het netwerk en de capaciteit.
In Londen won Vectura bijna 5 procent. Sigarettenfabrikant Philip Morris heeft zijn bod op de Britse fabrikant van astmamedicijnen verhoogd tot omgerekend 1,2 miljard euro. De maker van Marlboro- en L&M-sigaretten is in een biedingsstrijd verwikkeld met investeerder Carlyle. Vrijdag schaarde het bestuur van Vectura zich nog achter een nieuw bod van Carlyle. Deliveroo dikte 9 procent aan. De Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero (min 1,6 procent) heeft een belang van dik 5 procent genomen in zijn Britse rivaal.
De euro was 1,1758 dollar waard, tegen 1,1765 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
ZAANDAM (ANP) - Een dag nadat websites van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall uit de lucht werden gehaald, is er nog altijd veel onduidelijk over de storing bij de bedrijven. Albert Heijn maakte maandagochtend bekend dat de sites sinds zondag kampen met een "IT-incident", waardoor een aantal systemen uit voorzorg zijn uitgeschakeld.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn voorzichtig begonnen aan de nieuwe handelsweek. Beleggers zijn in afwachting van kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Boodschappenbezorger Picnic ziet sinds maandagmorgen een toename in het aantal bestellingen voor dinsdag en heeft de bezorgcapaciteit daarom opgeschaald. Dat laat een woordvoerder desgevraagd weten. Bij Albert Heijn kunnen er online geen boodschappen worden besteld door een "cybersecurity incident", meldde de supermarktketen maandag.
3 uur geledenRUNGIS (ANP/AFP) - Twee grote Franse supermarktketens zijn getroffen door een cyberaanval, waardoor koelinstallaties zijn gaan ontdooien. Dat bevestigen Intermarché en Coopérative U aan het Franse persbureau AFP.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV willen dat Shell duidelijkheid geeft over de toekomst van zijn grote chemiecomplex in Moerdijk. De naar schatting 1400 medewerkers worden volgens de bonden in het ongewisse gelaten, terwijl "inmiddels openlijk wordt gespeculeerd over toekomstscenario's die uiteenlopen van verkoop en opknippen tot sanering of zelfs sluiting".
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank verhoogt de rente op de meeste spaarrekeningen woensdag met 0,1 procentpunt. Het is volgens een woordvoerder de tweede renteverhoging in drie maanden. Daarvoor was de laatste wijziging meer dan een jaar geleden.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/DPA/RTR/AFP) - De Nobelprijs voor de Economie gaat dit jaar naar twee Amerikanen. De academici Robert Hall en Michael Woodford krijgen de prijs voor hun onderzoek naar de manier waarop monetair en fiscaal beleid kunnen helpen om schommelingen in de economie te dempen.
5 uur geleden