Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tech- en chipbedrijven onderaan in rode AEX na rentebesluit VS

Tech- en chipbedrijven onderaan in rode AEX na rentebesluit VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met verlies begonnen. Vooral de chip- en techbedrijven werden lager gezet door de kans dat de rente in de Verenigde Staten de komende tijd nog blijft stijgen. De Amerikaanse Federal Reserve verhoogde woensdag de rente met een half procentpunt en gaf aan nog niet klaar te zijn met het verhogen van de rentetarieven.

Daarnaast wachten beleggers op de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank en de Bank of England, die later op de dag bekend worden gemaakt. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven waarschijnlijk met 0,5 procentpunt worden opgeschroefd in de strijd tegen de hoge inflatie.

Tegenvallende Chinese cijfers over de industriële productie en winkelverkopen zorgden eveneens voor koersdruk. De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent lager op 723,27 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 944,28 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1 procent.

Adyen

Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,8 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren ruim 1 procent. Ook speciaalchemieconcern DSM behoorde tot de staartgroep met een verlies van 2 procent. Defensieve-aandelen, die minder gevoelig zijn voor economische schommelingen, zoals supermarktketen Ahold Delhaize en telecomconcern KPN waren de enige stijgers met plussen tot 0,7 procent.

Bij de kleinere bedrijven steeg Pharming dik 2 procent. De biotechnoloog heeft positieve onderzoeksresultaten gepresenteerd van zijn kandidaatmedicijn leniolisib voor de behandeling van APDS, een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.

H&M

Fastned klom 0,8 procent. Het snellaadbedrijf verwacht zijn 250e laadstation in de eerste weken van 2023 te openen. Eerder had het bedrijf gehoopt deze mijlpaal voor eind dit jaar te bereiken. RoodMicrotec won 5,5 procent. De dienstverlener aan de chipsector heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met het Noorse bedrijf Novelda.

In Stockholm zakte Hennes & Mauritz (H&M) 3,6 procent. De Zweedse kledingketen zag de omzet in de afgelopen drie maanden met 10 procent stijgen ten opzichte van een jaar geleden. H&M maakte onlangs bekend wereldwijd 1500 banen te schrappen als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.

De euro was 1,0653 dollar waard, tegen 1,0659 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 1 procent in prijs tot 76,51 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 81,96 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Wall Street opent voorzichtig door onzekerheid over inflatie

NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het dinsdag bij de opening van de beurzen voorzichtig aan in afwachting van cijfers over de Amerikaanse inflatie en het belangrijke banenrapport van de overheid die deze week naar buiten komen. Ook het uitblijven van vooruitgang in de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran tempert de risicobereidheid.

32 minuten geleden
AFM ziet toename misleidende beleggingscontent op sociale media

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Financiële Markten heeft deze zomer een sterke toename gezien in het aantal vragen en negatieve signalen dat zij ontvangt over finfluencing en online beleggingscontent. Finfluencers zijn mensen die via sociale media advies delen over beleggen en financiële producten. "Deze content kan, met of zonder opzet, leiden tot misinformatie, slechte beleggingen of zelfs oplichting", waarschuwt de toezichthouder.

34 minuten geleden
Nederlandse organisaties dreigen met rechtszaak om Meta-bril

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse organisaties hebben socialemediabedrijf Meta gesommeerd om te stoppen met de verkoop van zijn AI- en camerabril. Doet Meta dit niet binnen twee weken, dan spannen ze een kort geding aan tegen het moederbedrijf van Instagram en Facebook. De bril maakt het stiekem filmen van anderen gemakkelijk en werkt daarmee privacyschendingen en online grensoverschrijdend gedrag in de hand, stellen The Firewall en Offlimits.

43 minuten geleden
Groep brancheverenigingen start petitie behoud personeelskorting

DEN HAAG (ANP) - Een groep van 25 brancheverenigingen uit de retail, reisbranche, cultuurbranche, horeca, gastvrijheidsbranche en dienstverleningssector is een petitie gestart voor behoud van een regeling voor personeelskorting. In het Belastingplan 2027 staat het voorstel om deze regeling te schrappen. Volgens de deelnemende brancheorganisaties komt deze arbeidsvoorwaarde in gevaar voor honderdduizenden werknemers.

50 minuten geleden
Maker slimme ringen Oura stelt beursgang in VS uit

SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.

2 uur geleden
Run op .si-domeinen na uitspraak Trump over superintelligentie

LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.

3 uur geleden
Vakantieparken Peter Gillis mogen geveild worden

DEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.

3 uur geleden