Tech- en chipbedrijven onderaan in rode AEX na rentebesluit VS
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met verlies begonnen. Vooral de chip- en techbedrijven werden lager gezet door de kans dat de rente in de Verenigde Staten de komende tijd nog blijft stijgen. De Amerikaanse Federal Reserve verhoogde woensdag de rente met een half procentpunt en gaf aan nog niet klaar te zijn met het verhogen van de rentetarieven.
Daarnaast wachten beleggers op de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank en de Bank of England, die later op de dag bekend worden gemaakt. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven waarschijnlijk met 0,5 procentpunt worden opgeschroefd in de strijd tegen de hoge inflatie.
Tegenvallende Chinese cijfers over de industriële productie en winkelverkopen zorgden eveneens voor koersdruk. De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent lager op 723,27 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 944,28 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1 procent.
Adyen
Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,8 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren ruim 1 procent. Ook speciaalchemieconcern DSM behoorde tot de staartgroep met een verlies van 2 procent. Defensieve-aandelen, die minder gevoelig zijn voor economische schommelingen, zoals supermarktketen Ahold Delhaize en telecomconcern KPN waren de enige stijgers met plussen tot 0,7 procent.
Bij de kleinere bedrijven steeg Pharming dik 2 procent. De biotechnoloog heeft positieve onderzoeksresultaten gepresenteerd van zijn kandidaatmedicijn leniolisib voor de behandeling van APDS, een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.
H&M
Fastned klom 0,8 procent. Het snellaadbedrijf verwacht zijn 250e laadstation in de eerste weken van 2023 te openen. Eerder had het bedrijf gehoopt deze mijlpaal voor eind dit jaar te bereiken. RoodMicrotec won 5,5 procent. De dienstverlener aan de chipsector heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met het Noorse bedrijf Novelda.
In Stockholm zakte Hennes & Mauritz (H&M) 3,6 procent. De Zweedse kledingketen zag de omzet in de afgelopen drie maanden met 10 procent stijgen ten opzichte van een jaar geleden. H&M maakte onlangs bekend wereldwijd 1500 banen te schrappen als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.
De euro was 1,0653 dollar waard, tegen 1,0659 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 1 procent in prijs tot 76,51 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 81,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Chinezen hebben aanzienlijk meer uitgegeven in de vakantieperiode rond het Chinese Nieuwjaar dan vorig jaar. Het aantal reizen en hotelovernachtingen steeg flink. Ook verkochten winkeliers meer. Dit gebeurde wel na stimulering door de overheid.
29 minuten geledenPANAMA-STAD (ANP/BLOOMBERG) - APM Terminals, onderdeel van de Deense containerrederij A.P. Møller-Maersk, neemt tijdelijk de werkzaamheden in de havens van Panama over van het Hongkongse conglomeraat CK Hutchison. De stap volgt op de nietigverklaring door het Panamese Hooggerechtshof van de contracten van CK Hutchison voor de exploitatie van de havens van Balboa en Cristóbal, aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
31 minuten geledenDELFT (ANP) - Betalen of niet betalen, dat zijn de enige twee keuzes die telecomprovider Odido heeft na het dreigement van cybercriminele groep ShinyHunters om de gestolen data openbaar te maken. Dat zegt universitair hoofddocent Rolf van Wegberg van de TU Delft, die onderzoek doet naar hoe cybercriminelen hun geld verdienen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse overheid wil dat Netflix, Disney+, Amazon Prime Video en andere streamingdiensten zich aan dezelfde toegankelijkheids- en inhoudsregels gaan houden die gelden voor traditionele omroepen zoals de BBC. Die regels zijn opgesteld door mediatoezichthouder Ofcom en bepalen onder meer dat schadelijk taalgebruik en gewelddadig of aanstootgevend materiaal gemeden moet worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht de komende tijd met veel minder postbezorgers te werken. Volgens vakbond FNV gaat het om een krimp met 2000 tot 3000 banen, bevestigt vakbondsbestuurder Pieter Beuzenberg na een bericht van het FD. Vanaf juli mag PostNL langer doen over het bezorgen van post en daardoor zijn er minder bezorgers nodig.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.
3 uur geleden