Tech- en chipbedrijven onderaan in rode AEX na rentebesluit VS
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met verlies begonnen. Vooral de chip- en techbedrijven werden lager gezet door de kans dat de rente in de Verenigde Staten de komende tijd nog blijft stijgen. De Amerikaanse Federal Reserve verhoogde woensdag de rente met een half procentpunt en gaf aan nog niet klaar te zijn met het verhogen van de rentetarieven.
Daarnaast wachten beleggers op de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank en de Bank of England, die later op de dag bekend worden gemaakt. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven waarschijnlijk met 0,5 procentpunt worden opgeschroefd in de strijd tegen de hoge inflatie.
Tegenvallende Chinese cijfers over de industriële productie en winkelverkopen zorgden eveneens voor koersdruk. De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent lager op 723,27 punten. De MidKap zakte 0,6 procent tot 944,28 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1 procent.
Adyen
Fintechbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX met een verlies van 3,8 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML verloren ruim 1 procent. Ook speciaalchemieconcern DSM behoorde tot de staartgroep met een verlies van 2 procent. Defensieve-aandelen, die minder gevoelig zijn voor economische schommelingen, zoals supermarktketen Ahold Delhaize en telecomconcern KPN waren de enige stijgers met plussen tot 0,7 procent.
Bij de kleinere bedrijven steeg Pharming dik 2 procent. De biotechnoloog heeft positieve onderzoeksresultaten gepresenteerd van zijn kandidaatmedicijn leniolisib voor de behandeling van APDS, een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.
H&M
Fastned klom 0,8 procent. Het snellaadbedrijf verwacht zijn 250e laadstation in de eerste weken van 2023 te openen. Eerder had het bedrijf gehoopt deze mijlpaal voor eind dit jaar te bereiken. RoodMicrotec won 5,5 procent. De dienstverlener aan de chipsector heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met het Noorse bedrijf Novelda.
In Stockholm zakte Hennes & Mauritz (H&M) 3,6 procent. De Zweedse kledingketen zag de omzet in de afgelopen drie maanden met 10 procent stijgen ten opzichte van een jaar geleden. H&M maakte onlangs bekend wereldwijd 1500 banen te schrappen als onderdeel van een kostenbesparingsprogramma.
De euro was 1,0653 dollar waard, tegen 1,0659 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 1 procent in prijs tot 76,51 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 81,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Brentolie is donderdagmiddag gestegen tot meer dan 105 dollar per vat, waarmee olie uit Europa en het Midden-Oosten de opmars van de afgelopen tijd steeds verder doorzet. De olieprijzen gaan nu al langere tijd omhoog als gevolg van het almaar escalerende geweld in de Iranoorlog.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bierbrouwer Heineken wil zijn belang in de Nederlandse drankproducent Stëlz uitbreiden naar een meerderheidsbelang. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) onderzoekt of dit mag.
18 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Over een eventueel eerder vertrek van Christine Lagarde als president van de Europese Centrale Bank is "niets te melden". Dat zei ze in een toelichting op het rentebesluit van de centrale bank voor de eurozone.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De jongerentak van vakbond CNV hekelt de uitspraken van VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans over het parttime werken van jongeren. Brekelmans pleitte in zijn Binnenhoflezing woensdag om vijf dagen werken weer als norm te stellen. Hij wees ook op de werkcultuur bij techbedrijven in China, waar mensen volgens hem 72 uur in de week werken.
35 minuten geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De oliewinning in Saudi-Arabië is door de Iranoorlog gedaald tot het laagste niveau sinds 1990. Recente aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hebben het nog lastiger gemaakt om olie te produceren en exporteren.
36 minuten geledenROME (ANP) - De Italiaanse treinvervoerder Italo heeft plannen om uit te breiden naar Nederland en België. Dat zei topman Gianbattista La Rocca tegen Italiaanse media. Onlangs werd al bekend dat de private vervoersmaatschappij volop investeert om in Duitsland de concurrentie aan te gaan met Deutsche Bahn.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben tijdens de cyberaanval op het logistieke bedrijf CEVA Logistics ook toegang gekregen tot de persoonsgegevens van Bijenkorf-klanten. Dat bevestigt de warenhuisketen donderdag. Het gaat onder meer om namen, adressen en telefoonnummers van mensen die onlinebestellingen hebben gedaan bij de Bijenkorf.
1 uur geleden