
Tech- en chipbedrijven onderaan in lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak stonden de tech- en chipbedrijven vrijdag onder druk na het forse koersverlies van de Amerikaanse techgraadmeter Nasdaq. De signalen van de grote centrale banken dat het tijdperk van goedkoop geld mogelijk ten einde loopt en de rentes zullen worden verhoogd hielden de markten daarbij in de greep.
De Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB) namen deze week stappen om de coronasteun af te bouwen. De Bank of England ging nog een stap verder en verhoogde de rente in het Verenigd Koninkrijk voor het eerst sinds de coronapandemie. De centrale banken hopen daarmee de hoge inflatie in hun gebieden te beteugelen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent in de min op 776,52 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 1033,72 punten. De DAX in Frankfurt verloor 0,2 procent. De Duitse producentenprijzen stegen in november met ruim 19 procent, terwijl economen hadden gerekend op een toename met bijna 20 procent. Londen won 0,2 procent na een sterker dan verwachte stijging van de Britse winkelverkopen in november. Parijs bleef vlak.
Prosus
Techinvesteerder Prosus zakte 1,9 procent en de chipbedrijven ASMI en Besi verloren tot 1,6 procent in de AEX. Fintechbedrijf Adyen zakte ruim 2 procent. Ook Just Eat Takeaway (min 1,7 procent) stond in de staartgroep. De maaltijdbezorger kondigde een samenwerking aan met de Britse onlinesupermarkt Asda voor de levering van boodschappen. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield ging aan kop met een plus van 0,7 procent.
In de MidKap steeg de aanbieder van pakketkluisjes InPost ruim 2 procent dankzij een koopadvies van Ipopema Securities. Bodemonderzoeker Fugro stond onderaan met een verlies van 1,9 procent.
Airbus
In Parijs won Airbus 0,4 procent. Luchtvaartcombinatie Air France-KLM (min 0,1 procent) heeft een bestelling geplaatst voor honderd toestellen bij de Europese vliegtuigbouwer. In Milaan verloor EssilorLuxottica 0,9 procent. Het brillenconcern en optiekbedrijf GrandVision verkopen de Italiaanse optiekketen VistaSì in Italië. Ook 75 winkels van GrandVision worden van de hand gedaan aan het Italiaanse Vision Group. De verkoop is het gevolg van de toezeggingen die EssilorLuxottica aan Brussel moest doen om GrandVision, het moederbedrijf van Pearle, over te mogen nemen.
De euro was 1,1318 dollar waard, tegen 1,1307 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 71,90 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 74,64 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/DPA) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie verdedigt de handelsdeal met de Amerikaanse president Donald Trump. De overeenkomst staat bewust voor stabiliteit en voorspelbaarheid, in plaats van escalatie en confrontatie, schreef ze in een opiniestuk voor de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Amerikaanse protectionisme ondermijnt de landbouwsamenwerking van de Verenigde Staten met China. Dat stelt de Chinese ambassadeur in Washington, die waarschuwt dat boeren niet de prijs zouden moeten betalen voor de handelsoorlog tussen de twee economische grootmachten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Spotify overweegt de prijzen voor klanten verder te verhogen, terwijl de muziekstreamingdienst investeert in nieuwe functies en mikt op een miljard gebruikers. Dat schrijft de Financial Times op basis van een interview met Alex Norström, die bij Spotify onder meer de leiding heeft over de abonnements- en advertentieactiviteiten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer speedpedelecs, extra snelle elektrische fietsen met een maximumsnelheid van 45 kilometer per uur. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) neemt de stijging echter wel af. De fietsen zijn vooral populair onder vijftigplussers, slechts een fractie is in handen van jongere weggebruikers.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP) - Ook India stopt tijdelijk met het versturen van bepaalde pakketten naar de Verenigde Staten vanwege nieuwe regels in de VS. Vanaf maandag kunnen mensen in India alleen nog poststukken en cadeaus naar de VS sturen met een waarde van maximaal 100 dollar, zo'n 85 euro. Vrijdag werd al bekend dat onder meer postbedrijven PostNL en DHL soortgelijke maatregelen hebben genomen.
20 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India en de Verenigde Staten blijven handelsgesprekken voeren, ondanks de gespannen relaties tussen de twee landen. De spanning is opgelopen nadat de Amerikaanse president Donald Trump India eerder deze maand hogere importheffingen dreigde op te leggen vanwege de import van Russische olie.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wil een vergoeding van het consortium dat de viaducten op de hogesnelheidslijn tussen Schiphol en Rotterdam heeft gebouwd. Er zijn ontwerpfouten gemaakt bij de viaducten waardoor treinen op de HSL-Zuid hier met beperkte snelheid moeten rijden. Het ministerie heeft recent juridische stappen genomen tegen het consortium, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen aan de Tweede Kamer.
23 uur geleden