Tech- en chipbedrijven aan kop in AEX, Adyen onderaan
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist woensdag de nieuwjaarsrally te hervatten. Vooral de tech- en chipbedrijven deden goede zaken na de kleine terugval een dag eerder. Betaalbedrijf Adyen kampte daarentegen met een adviesverlaging door Bank of America en stond met een min van bijna 3 procent onderaan in de hoofdindex.
Bij de middelgrote bedrijven moest Alfen het ontgelden. De laadpalenmaker zakte bijna 8 procent na een verkoopadvies door de Amerikaanse investeringsbank Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion dikte bijna 6 procent aan dankzij een koopadvies door de Britse bank Barclays, en was de sterkste stijger in de MidKap.
Beleggers bleven positief gestemd door de hoop op een economische opleving in China, na het loslaten van het strenge coronabeleid in dat land, en de hoop dat de eurozone een zware recessie dit jaar zal weten te vermijden. De AEX noteerde rond het middaguur 0,8 procent hoger op 738,66 punten. De MidKap won 0,3 procent tot 984,72 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.
ABN AMRO
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 2,6 procent. Speciaalchemieconcern DSM, chipbedrijf ASMI en vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield wonnen ook meer dan 2 procent.
In de MidKap zakte ABN AMRO 2 procent. De bank ziet zijn financieel topman Lars Kramer per 30 april vertrekken. Marel won 1,1 procent. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines profiteerde van een adviesverhoging door Berenberg.
Supermarktketens
Sainsbury daalde 1,3 procent in Londen, ondanks recordverkopen van het Britse supermarktconcern tijdens de kerstperiode. Beleggers maken zich echter zorgen over het toenemende marktaandeel van de Duitse discounters Aldi en Lidl in het Verenigd Koninkrijk. De Britse sportketen JD Sports won daarentegen 6,7 procent dankzij sterke verkopen.
In Frankfurt steeg Bayer 3,8 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft BlueBell Capital een belang opgebouwd in het Duitse concern en dringt de activistische investeerder aan op een opsplitsing.
Dior
LVMH klom 1,7 procent in Parijs na een wisseling aan de top van het Franse modehuis. Zo wordt Delphine Arnault, dochter van oprichter Bernard Arnault, benoemd tot baas van modemerk Christian Dior. Zij volgt Pietro Beccari op die op zijn beurt Michael Burke zal vervangen als baas van Louis Vuitton.
De euro was 1,0748 dollar waard, tegen 1,0728 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 75,40 dollar per vat. Brentolie kostte 0,6 procent meer op 80,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CANBERRA (ANP/AFP) - Snapchat heeft 415.000 accounts van gebruikers geblokkeerd in het kader van het Australische verbod op sociale media voor personen onder de 16 jaar, meldde het bedrijf maandag. Het socialemediabedrijf waarschuwde echter dat sommige jongeren mogelijk de leeftijdsverificatie omzeilen.
31 minuten geledenZEIST (ANP) - Nederlandse industriebedrijven hebben in januari voor het eerst in acht maanden minder nieuwe orders binnengekregen. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van een maandelijkse peiling. De ondervraagde ondernemingen schreven de terugval vooral toe aan de zwakke binnenlandse vraag. Mede hierdoor heeft de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie in januari amper groei laten zien.
33 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen maandag verder omlaag, na de scherpe prijsdalingen op vrijdag. De prijzen van die edelmetalen kwamen onder grote druk te staan nadat de Amerikaanse president Donald Trump Kevin Warsh had voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Sinds begin vorig jaar hebben de prijzen van goud en zilver een enorme opmars gemaakt.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3 procent, na een stijging van 4,3 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,5 procent hoger dan een jaar geleden. In heel 2025 heeft de detailhandel 3,6 procent meer omgezet dan in 2024.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
16 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
17 uur geleden