
Tech- en chipbedrijven aan kop in AEX, Adyen onderaan
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak wist woensdag de nieuwjaarsrally te hervatten. Vooral de tech- en chipbedrijven deden goede zaken na de kleine terugval een dag eerder. Betaalbedrijf Adyen kampte daarentegen met een adviesverlaging door Bank of America en stond met een min van bijna 3 procent onderaan in de hoofdindex.
Bij de middelgrote bedrijven moest Alfen het ontgelden. De laadpalenmaker zakte bijna 8 procent na een verkoopadvies door de Amerikaanse investeringsbank Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion dikte bijna 6 procent aan dankzij een koopadvies door de Britse bank Barclays, en was de sterkste stijger in de MidKap.
Beleggers bleven positief gestemd door de hoop op een economische opleving in China, na het loslaten van het strenge coronabeleid in dat land, en de hoop dat de eurozone een zware recessie dit jaar zal weten te vermijden. De AEX noteerde rond het middaguur 0,8 procent hoger op 738,66 punten. De MidKap won 0,3 procent tot 984,72 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.
ABN AMRO
Techinvesteerder Prosus was de sterkste stijger in de AEX, met een plus van 2,6 procent. Speciaalchemieconcern DSM, chipbedrijf ASMI en vastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield wonnen ook meer dan 2 procent.
In de MidKap zakte ABN AMRO 2 procent. De bank ziet zijn financieel topman Lars Kramer per 30 april vertrekken. Marel won 1,1 procent. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines profiteerde van een adviesverhoging door Berenberg.
Supermarktketens
Sainsbury daalde 1,3 procent in Londen, ondanks recordverkopen van het Britse supermarktconcern tijdens de kerstperiode. Beleggers maken zich echter zorgen over het toenemende marktaandeel van de Duitse discounters Aldi en Lidl in het Verenigd Koninkrijk. De Britse sportketen JD Sports won daarentegen 6,7 procent dankzij sterke verkopen.
In Frankfurt steeg Bayer 3,8 procent. Volgens persbureau Bloomberg heeft BlueBell Capital een belang opgebouwd in het Duitse concern en dringt de activistische investeerder aan op een opsplitsing.
Dior
LVMH klom 1,7 procent in Parijs na een wisseling aan de top van het Franse modehuis. Zo wordt Delphine Arnault, dochter van oprichter Bernard Arnault, benoemd tot baas van modemerk Christian Dior. Zij volgt Pietro Beccari op die op zijn beurt Michael Burke zal vervangen als baas van Louis Vuitton.
De euro was 1,0748 dollar waard, tegen 1,0728 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 75,40 dollar per vat. Brentolie kostte 0,6 procent meer op 80,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische centrale bank heeft het belangrijkste rentetarief in het land met 1 procentpunt verlaagd naar 17 procent. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de economie ondersteunen, die sneller vertraagt dan verwacht.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Microsoft ontloopt een Europese boete voor misbruik van zijn dominante marktpositie via chat- en vergaderdienst Teams. Concurrenten als Slack en alfaview klaagden dat ze buitenspel werden gezet doordat Teams automatisch was inbegrepen bij Microsofts populaire softwarepakketten Office 365 en Microsoft 365. Onlangs beloofde het Amerikaanse softwareconcern die pakketten ook zonder de vergadertool te verkopen. De Europese Commissie vindt dat voldoende.
1 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse modeontwerper Giorgio Armani heeft in zijn testament plannen opgenomen om een belang in zijn modehuis Armani te verkopen aan een groot luxeconcern. De oprichter, die eerder deze maand op 91-jarige leeftijd overleed, wilde daarmee een proces in gang zetten dat er uiteindelijk toe moet leiden dat het Italiaanse modemerk wordt opgenomen in een grotere groep.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De "brede welvaart" die Nederlanders ervaren is dit jaar opnieuw gedaald. Mensen voelen zich vooral minder veilig. Dit meldt RaboResearch na onderzoek over brede welvaart, waarbij naast economische maatstaven zoals het bruto binnenlands product (bbp) en inkomen ook aspecten als gezondheid, milieu, persoonlijke ontwikkeling, welzijn en huisvesting worden meegewogen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent spreekt in Madrid met de Chinese vicepremier He Lifeng. Ze bespreken in de Spaanse hoofdstad onder andere de handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China die zijn ontstaan nadat president Donald Trump importheffingen voor het Aziatische land had verhoogd.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een gecharterd vliegtuig met ongeveer driehonderd Zuid-Koreanen die in de Verenigde Staten waren opgepakt, is vrijdag geland op de luchthaven van Incheon bij Seoul. Daarmee eindigt een week vol intensieve onderhandelingen door Seoul om de arbeiders vrij te krijgen en terug naar Zuid-Korea te brengen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging vrijdag verder omhoog, na de kleine koerswinst een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan de aanhoudende opmars op Wall Street, waar de hoop op een renteverlaging door de Federal Reserve en het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) zorgden voor nieuwe recordstanden. In Europa kauwden beleggers nog na op het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in het eurogebied onveranderd te laten. De ECB werd daarbij iets positiever over de economische groei dit jaar.
4 uur geleden