'Te weinig alertheid op hartfalen'
UTRECHT (ANP) - In Nederland lopen waarschijnlijk meer dan 250.000 zestigplussers rond die niet weten dat ze lijden aan hartfalen, meer dan eens zoveel als er zijn geregistreerd. Dat zegt de Hartstichting op basis van eigen onderzoek. Ze begint komende maand met een campagne om mensen op de ziekte bedacht te maken.
"Hartfalen is de snelst groeiende hartziekte van Nederland, maar de klachten blijken niet of pas laat herkend te worden. Symptomen zoals kortademigheid, vermoeidheid en vocht vasthouden worden regelmatig verward met andere ziekten, stress of algemene ouderdomsklachten", aldus de stichting.
"We merken in de praktijk dat patiƫnten de klachten afzwakken of wegwuiven en naar andere verklaringen zoeken, zoals 'het zal wel de leeftijd zijn', 'ik maak me vast te druk de laatste tijd'. Pas als de huisarts goed doorvraagt komt mogelijk aan het licht dat het om hartfalen gaat", vertelt huisarts en onderzoeker Frans Rutten.
Bij hartfalen pompt het hart niet genoeg bloed rond. Daardoor krijgen organen onvoldoende zuurstof en voedingsstoffen en worden afvalstoffen slecht afgevoerd. Met een bloedtest en een hartfilmpje kan de huisarts testen of klachten door hartfalen komen, aldus de stichting. Door vroegtijdige behandeling kan iemand enorm opknappen en uiteindelijk ook langer leven.
Ook jongere mensen kunnen hartfalen hebben. Hartfalen heeft altijd een oorzaak, zoals bijvoorbeeld een doorgemaakt hartinfarct, een slecht werkende hartklep of langdurig een hoge bloeddruk. Het komt vaak voor in combinatie met een andere aandoening, zoals de longziekte COPD of suikerziekte.
In Nederland zijn er 240.000 mensen geregistreerd met hartfalen.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Er is een man als verdachte aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij het dodelijke schietincident dinsdagavond nabij de Vierdaagsefeesten in Nijmegen. Dat meldt de politie. De omgeving is woensdagochtend nog steeds afgezet voor forensisch onderzoek.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar zijn in Nederland voor het eerst minder aanslagen met explosieven geregistreerd, meldt de werkgroep Offensief tegen Explosies. In de eerste zes maanden van 2026 waren er 581 explosies of pogingen daartoe bij huizen, bedrijfspanden en voertuigen. Dat zijn er 124 minder dan dezelfde periode een jaar eerder. Het Offensief ziet voor het eerst sinds de start van het initiatief in 2024 een daling van het aantal gerichte explosies.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De burgemeester van Dijk en Waard heeft dinsdag opdracht gegeven voor de sluiting van een bedrijfspand in Heerhugowaard voor zes maanden. Op 1 juni viel daar een dodelijk slachtoffer door een schiet- en steekpartij. Twee verdachten werden daarvoor aangehouden, meldt de gemeente.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afvoer van de Rijn bij de grens met Duitsland is weer wat toegenomen. Rijkswaterstaat geeft in zijn jongste droogtemonitor aan dat dit "wat meer ruimte" geeft in de waterverdeling. Daar staat wel tegenover dat de afvoer van de Maas langzaam verder daalt.
13 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 805 wandelaars niet gestart of onderweg uitgevallen, meldt de organisatie. Dat betekent dat 44.956 deelnemers dinsdag de finish hebben gehaald.
14 uur geledenALTENA (ANP) - De sluiting van de Merwedebrug voor vrachtverkeer heeft grote gevolgen voor lokale ondernemers. Dat zegt het college van Altena, de Noord-Brabantse gemeente aan de zuidelijke kant van de verzwakte brug, in een brief aan minister Vincent Karremans (VVD) van Infrastructuur en Waterstaat. Daarin vragen ze om aanvullende maatregelen.
14 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de eerste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn twaalf wandelaars gediskwalificeerd. Het gaat tot 15.30 uur om twee militairen die minder dan de vereiste 10 kilo bepakking bij zich hadden en tien reguliere deelnemers die voornamelijk sjoemelden met hun afstand. Het aantal kan nog oplopen, zegt marsleider Henny Sackers. In ieder geval een van de gediskwalificeerde lopers is in beroep gegaan.
15 uur geleden