Te veel stikstof in mest melkkoeien, minder bij varkens en kippen
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse melkveesector heeft vorig jaar aanmerkelijk meer stikstof uitgestoten dan in 2019. De hoeveelheid van die stof in de mest van de melkkoeien kwam daardoor boven het productieplafond uit, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Omdat van de Europese Unie een aantal waarden mogen worden weggestreept blijft de sector echter toch binnen de grenzen.
Varkensboeren en de pluimveesector brachten de hoeveelheid stikstof juist terug. Ook bij overige dieren daalden de uitstoot van stikstof en fosfaat. Dat komt vooral omdat er minder schapen en nertsen worden gehouden. Over enkele jaren mogen er geen nertsen meer worden gehouden in Nederland. Tijdens de coronacrisis werden bovendien verschillende bedrijven geruimd omdat de dieren besmet bleken.
De gehele uitstoot stikstof in mest van de veeteelt in Nederland bedroeg 489 miljoen kilo. Dat is vrijwel gelijk aan de uitstoot in 2019 en 3 procent lager dan het door de Europese Unie vastgestelde stikstofplafond. De uitscheiding van fosfaat daalde met 3,1 procent ten opzichte van 2019 tot 151 miljoen kilo. Ook dat is minder dan door de EU toegestaan.
De uitstoot van stikstof is een heikele kwestie in Nederland. Doordat jarenlang te weinig is gedaan om de natuur te beschermen moet de uitstoot nu flink worden teruggebracht. Vooral de bouw heeft daar last van. Onder meer inkrimping van de veeteelt wordt gezien als mogelijkheid om de stikstofuitstoot te beperken.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Kunstmestproducent Yara, bekend van zijn grote complex in het Zeeuwse Sluiskil, verwacht dat de kosten voor aardgas in de komende maanden flink hoger liggen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Het Noorse concern denkt dat de kosten in het tweede kwartaal 150 miljoen dollar (ruim 128 miljoen euro) hoger uitvallen dan een jaar geleden.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Porsche verkoopt zijn belang in sportwagenmerk Bugatti. De Duitse autofabrikant heeft ingestemd met de verkoop aan een consortium onder leiding van HOF Capital, een fonds dat mede werd opgericht door een telg uit een Egyptische miljardairsfamilie.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - De EU-landen, de Europese Commissie en het Europees Parlement hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een routekaart om de interne markt te verbeteren. De EU wil vaart maken met het vereenvoudigen van regels voor de interne markt. Daarmee hoopt Europa concurrerender te worden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
4 uur geleden