Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tbs met dwangverpleging voor zoon die moeder doodstak

Tbs met dwangverpleging voor zoon die moeder doodstak

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan de man die vorig jaar oktober in Grijpskerk zijn moeder (57) met een mes doodstak. De 37-jarige Johnny van den W. kampte destijds met psychoses. Omdat hij ontoerekeningsvatbaar was, vindt de rechter een celstraf niet passend.

De vrouw werd op de avond van vrijdag 2 oktober in haar woning met veel steken om het leven gebracht. Van den W. vertelde in de rechtbank dat hij dacht dat ze hem wilde vergiftigen. Volgens de rechtbank was de daad ongepland en gaat het niet om moord, maar om doodslag.

Van den W. heeft een waanstoornis met paranoïde trekken en is zwakbegaafd. Hij wordt al jaren behandeld. De man was eind 2019 zelf gestopt met zijn medicatie. Daarna ging het bergafwaarts. Hij woonde in Zuidhorn, kwam zonder werk te zitten en had nog maar met een paar mensen contact.

Tbs met voorwaarden

Psychisch deskundigen hadden de rechtbank geadviseerd om tbs met voorwaarden op te leggen. Zo zou Van den W. nu weer zijn medicatie gebruiken en is hij gemotiveerd om behandeld te worden. De officier van justitie vond deze lichtere tbs-variant geen goede oplossing, onder meer omdat Van den W. niet "medicatietrouw" is gebleken.

Ook de rechtbank vindt een strikt kader, en dus tbs met dwang, noodzakelijk. De rechter noemt het zorgelijk dat Van den W. in staat is om zijn psychische problemen te maskeren en de kans op herhaling is volgens deskundigen groot.

Niet serieus

Van den W. dacht dat meerdere mensen, onder wie familieleden, hem wilden doden. Ook zou zijn computer zijn gehackt. Op 1 en 2 oktober stapte hij naar de politie. De agenten namen hem niet serieus, zei hij in de rechtbank. Hij wilde iemand neersteken zodat hij toch gehoord zou worden.

Op 2 oktober liep Van den W. met een mes door Zuidhorn en achtervolgde mensen een bus in. Telkens durfde hij niet te steken. Weer thuis dacht hij aan zelfmoord. Om over zijn problemen te praten, pakte hij 's avonds de trein naar zijn moeder. Van den W. had eerder zelfmoordgedachtes. Hij heeft in het verleden zijn toen minderjarige broer misbruikt en kampt sindsdien met schuldgevoelens.

Familieleden stellen dat de ggz ondanks aandringen niet ingreep en heeft gefaald.

Meer uit Binnenland

Partij voor de Dieren wil handhavingsverzoek zeeleeuwen Artis

AMSTERDAM (ANP) - De leefomstandigheden en het welzijn van de zeeleeuwen in dierentuin Artis zijn niet verbeterd. Dat blijkt volgens de Amsterdamse afdeling van de Partij voor de Dieren uit nieuwe beelden. De Partij voor de Dieren heeft daarom een formeel handhavingsverzoek gedaan bij het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

4 uur geleden
Burgemeester Terneuzen vertrekt definitief na ruzie over azc

TERNEUZEN (ANP) - Erik van Merrienboer vertrekt definitief als burgemeester van Terneuzen. De provincie gaat op zoek naar een waarnemer. Dat heeft de commissaris van de Koning in Zeeland, Hugo de Jonge, dinsdagavond laat gezegd na een besloten vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen.

5 uur geleden
Politie zoekt Nederlanders om doodgeschoten meisje (11) in België

AMSTERDAM (ANP) - De politie zoekt twee vermoedelijk Nederlandse mannen die mogelijk meer weten over de omstandigheden rond de dood van een 11-jarig meisje in België. Dat gebeurde op 9 januari 2023. Een woning aan de Nieuwdreef in Antwerpen werd toen onder vuur genomen. De kogels gingen door de garage, waar zich een keuken bevond waar het gezin aan het eten was. Het meisje kwam om, haar vader (58) en zussen van 13 en 18 jaar raakten lichtgewond.

8 uur geleden
Excuses Wiersma voor gebrek aan informatie over uitstel verbod

DEN HAAG (ANP) - Demissionair landbouwminister Femke Wiersma heeft de Tweede Kamer excuses aangeboden omdat ze niet heeft laten weten dat het haar niet lukte om het stroomstootverbod in de veehouderij in te voeren op 1 juli 2025. Dat deed ze in het debat over de kwestie nadat er ongeduld uit de Kamer had geklonken. "Het is heel stom" en "dat had wel gemoeten, dat is een fout", gaf de BBB-minister toe.

8 uur geleden
Klaver ziet genoeg aanknopingspunten om te praten met D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA ziet in het formatiestuk van D66 en CDA voldoende reden om te gaan praten over het vormen van een meerderheidskabinet. Dat schrijft Klaver op X.

12 uur geleden
Man in Belgisch maisveld zou gedood zijn om ruzie gestolen geld

AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Sherwin Peterhof, wiens lichaam half augustus werd gevonden in een maisveld net over de grens met België, zou zijn gedood bij een ruzie over gestolen geld. Dat bleek tijdens een eerste zitting tegen Priscilla B.(40). De vrouw wordt ervan verdacht met anderen betrokken te zijn geweest bij zijn dood en het wegmaken van het lichaam. "Zij is de spil", zei de officier van justitie. B. ontkende dinsdag in de Amsterdamse rechtbank in tranen.

12 uur geleden
Yeşilgöz wil verder praten over 'centrumrechtse samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz wil de komende tijd graag verder praten met D66 en het CDA over "een centrumrechtse samenwerking", waar zij het eerder steevast had over een "centrumrechts kabinet". Volgens Yeşilgöz doet de verkiezingsuitslag het meeste recht aan een dergelijke samenwerking.

12 uur geleden