Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tbs-kliniek Veldzicht blijft open voor psychisch zieke asielzoeker

Tbs-kliniek Veldzicht blijft open voor psychisch zieke asielzoeker

DEN HAAG/BALKBRUG (ANP) - Asielzoekers met ernstige psychische problemen blijven voorlopig welkom in de Overijsselse tbs-kliniek Veldzicht. De kliniek wilde geen asielzoekers meer opvangen, om meer ruimte te maken voor tbs'ers. Maar voor deze patiënten is nog geen andere plaats, is de conclusie van asielminister Marjolein Faber. Voor lichtere gevallen wordt in principe vanaf 1 januari wel naar een andere zorginstelling gezocht.

De aankondiging van Veldzicht in september dat de kliniek niet langer asielzoekers wilde opvangen, maakte veel los. Mensen die een gevaar voor zichzelf of anderen zouden kunnen vormen, zouden daardoor op straat belanden, waarschuwden gemeenten en hulporganisaties. Faber en staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie en Veiligheid) verzekerden daarop dat niemand zou worden geweigerd die niet elders zou terechtkunnen.

Tot 1 januari blijft sowieso alles bij het oude, schrijven de twee bewindslieden aan de Tweede Kamer. Voor patiënten met het zware 'beveiligingsniveau 3' blijft dat ook daarna. Lichtere gevallen, nu tien tot twintig personen, zouden na de jaarwisseling een plaats in een gewone ggz-instelling moeten krijgen. Faber en Coenradie vragen alle betrokkenen wel zich "voortvarend" in te zetten om ze elders onder te brengen. Veldzicht beslist zelf wie de kliniek opneemt.

Beveiligingsniveau

Ondertussen wordt onderzocht waar de coa-bewoners die beveiligingsniveau 3 nodig hebben, in de toekomst naartoe kunnen, zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen. Bij dit niveau zitten mensen in een gesloten setting met weinig bewegingsvrijheid. De verwachting is dat dit onderzoek half januari klaar is.

Als mensen uit de lichtere groep voor januari niet worden overgeplaatst naar bijvoorbeeld een alternatieve zorgaanbieder, dan kunnen zij ook in het nieuwe jaar de lopende behandeling in Veldzicht afmaken, licht de DJI-woordvoerder toe. Maar er komen in principe geen nieuwe mensen van deze groep meer bij. De asielzoekers komen er nu "om te stabiliseren, maar de hoge mate van beveiliging is eigenlijk niet goed voor deze patiënten". Gezien de schaarste aan bedden gaan die bij voorkeur naar tbs'ers.

Gereserveerde bedden

Een andere groep waarvoor de tbs-kliniek in principe niet was bedoeld, mensen zonder papieren, mag ook vooralsnog in Veldzicht blijven. Voor hen waren zeven bedden gereserveerd.

Tbs'ers moeten soms geruime tijd wachten op een plaats in een kliniek. Verantwoordelijk staatssecretaris Coenradie zoekt naar extra plekken.

Meer uit Binnenland

Advocaat kroongetuige: waanzin dat veiligheid niet geregeld is

BREDA (ANP) - Het is "waanzin" dat de veiligheid rond Marengo-kroongetuige Nabil B. "nog steeds niet" goed geregeld is. Dat zegt zijn advocaat Peter Schouten in reactie op berichtgeving van Het Parool. De krant schrijft dat er grote zorgen zijn in de familie van B. nu hij binnenkort vrijkomt. Er is vrees dat vanuit de onderwereld via die naasten pogingen zullen worden ondernomen om B.'s verblijfplaats te achterhalen, hoewel zij niet zullen weten waar hij is.

8 minuten geleden
Commissie: Nederland moet alles doen om genocide te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet actie ondernemen om een dreigende genocide te voorkomen, waar ook ter wereld. Dat onderstreept de Commissie van advies inzake volkenrechtelijke vraagstukken (CAVV) in een ongevraagd advies aan de politiek. Hoewel de commissie het Israëlische geweld in Gaza niet noemt, heeft het advies daar duidelijk betrekking op.

11 uur geleden
Steeds meer boetes door foutjes met elektronisch slot OV-fiets

UTRECHT (ANP) - Vergissingen met de elektronische sloten die op steeds meer OV-fietsen zitten, leveren reizigers soms hoge onterechte boetes op. Zowel het aantal boetes als het aantal kwijtscheldingen achteraf is fors toegenomen, bevestigt de NS na berichtgeving door RTL Nieuws.

12 uur geleden
Zelensky: Oekraïne beter beschermd door Nederlandse bijdrage

KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.

14 uur geleden
Nederland koopt wapens in VS voor Oekraïne, als eerste NAVO-land

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.

14 uur geleden
COA: 800 nieuwe noodopvangplekken, veel minder dan gevraagd

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.

15 uur geleden
Jos Brink krijgt straatnaam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.

16 uur geleden