Tata Steel wil mogelijk waterstof uit Noorwegen importeren
OSLO (ANP) - Staalconcern Tata Steel, bekend van het hoogovencomplex bij IJmuiden, wil mogelijk waterstof uit Noorwegen importeren. Het bedrijf start samen met een aantal andere ondernemingen een onderzoek naar de economische haalbaarheid van dit plan, hebben ze bekendgemaakt in Noorwegen tijdens het werkbezoek van koning Willem-Alexander en minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei.
Groene waterstof wordt internationaal gezien als belangrijk voor de verduurzaming van de industrie. De brandstof is echter nog niet in grote hoeveelheden voorradig. In Nederland wil Tata Steel op termijn overstappen op waterstof. Maar eerst komt er nog een overgangsfase waarin de staalfabriek aardgas gebruikt in plaats van steenkool.
Het idee achter de nieuwe overeenkomst is om de import van vloeibare waterstof te onderzoeken. De waterstof zou in Noorwegen worden geproduceerd uit waterkracht. Deze zou dan worden gekoeld om het product vloeibaar te maken en te verschepen. De vloeibare waterstof moet vervolgens naar de haven van Amsterdam en weer gasvormig worden gemaakt. Hierna zou de waterstof via het geplande pijpleidingnetwerk naar Tata Steel en andere bedrijven kunnen gaan.
De partijen willen ook onderzoeken of het slim is om bij het productieproces in Nederland vrijgekomen CO2 af te vangen en naar Noorwegen te exporteren. Daar zou de CO2 dan permanent kunnen worden opgeslagen. Bij het maken van staal komt ook in de nieuwe Groen Staal-installaties namelijk nog CO2 vrij, al gaat het volgens Tata Steel om een fractie van wat er vrijkomt bij het maken van staal op basis van kolen. Door deze CO2 af te vangen en op te slaan, wil Tata Steel in Nederland volledig klimaatneutraal staal maken.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - China legt voorlopige importheffingen op bepaalde zuivelproducten uit de Europese Unie op. De heffingen lopen uiteen van 21,9 tot 42,7 procent en gaan dinsdag in, aldus het Chinese ministerie van Handel. De voorlopige heffingen gaan ook gelden voor FrieslandCampina.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan een verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Kweekvleesmaker Meatable wordt opgeheven. Volgens de Britse investeerder Agronomics, die miljoenen stak in de onderneming, heeft Meatable dit jaar te maken gehad met verschillende voorziene en onvoorziene risico's en onzekerheden. Daarbij was Meatable niet in staat voldoende financiering te verkrijgen van bestaande aandeelhouders en nieuwe investeerders.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van koper nadert de 12.000 dollar per ton, een nieuw recordniveau. De koperprijs is dit jaar bezig met een grote opmars, mede door zorgen over een krap aanbod en de verwachting van een verder stijgende vraag naar het industriƫle metaal dat onder meer belangrijk is voor de energietransitie, maar ook voor AI-datacenters.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Supermarkten stunten in aanloop naar kerst ruim drie keer zoveel met vlees als in een gemiddelde week, meldt stichting Wakker Dier. De organisatie spitte de kerstfolders door van de tien grootste supermarktketens. Als het aan die bedrijven ligt, wordt dit jaar weer vooral veel gegourmet tijdens de feestdagen. Gourmetvlees komt veel voor in de folders en is goed voor bijna een kwart van alle vleesaanbiedingen, stelt de stichting die opkomt voor het dierenwelzijn in de veehouderij.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in oktober licht gedaald. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) daalden de investeringen met 0,4 procent in vergelijking met een jaar eerder. In september was nog sprake van een stijging met 2,7 procent na twee maanden van krimp.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is de grootste exporteur van kerstartikelen in de Europese Unie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat heeft becijferd dat onze export van onder meer kerstballen en andere versiering vorig jaar goed was voor 40 procent van het Europese totaal.
6 uur geleden