Tata Steel sluit eerdere sluiting Kooksgasfabriek 2 niet uit
DEN HAAG (ANP) - Hans van den Berg, topman van de Nederlandse tak van Tata Steel, is "heel blij" dat het kabinet steun heeft uitgesproken voor het verduurzamingsplan dat de staalfabrikant heeft ingediend. Hij sluit ook niet uit dat de vervuilende en verouderde Kooksgasfabriek 2 eerder dicht kan dan 2029. Maar dat is onderdeel van maatwerk, waarover Van den Berg nog in gesprek gaat met de overheid.
Dat zegt de staalbaas naar aanleiding van een onderzoek van oud-minister Hans Wijers en topconsultant Frans Blom naar de plannen van Tata. Daarbij is ook naar alternatieven gekeken. De onderzoekers concluderen evenwel dat het plan waar het staalbedrijf zelf mee kwam "de meest logische optie" lijkt. Van den Berg vindt het een goede zaak dat het kabinet daarop meteen heeft gezegd door te willen met dat plan.
Over Kooksgasfabriek 2 was recent nog ophef. Volgens een onderzoek van een expertgroep, onder leiding van hoogleraar Marcel Levi, zou de schadelijke fabriek op het terrein in Velsen-Noord zo spoedig mogelijk dicht moeten met het oog op gezondheidsrisico's.
Snel afspraken
"Die sluiting is nu gepland voor 2029 zodat we daarna kunnen overstappen op nieuwe technieken om de overgang naar groen staal te maken", licht Van den Berg toe. De fabriek is volgens hem een "geïntegreerd onderdeel van de productieketen, wat het best ingewikkeld maakt". Maar hij benadrukt tegelijkertijd dat "gezondheid op de eerste plaats moet staan".
Het kabinet heeft nu ook gezegd snel afspraken te willen met Tata Steel. Daarbij wil het kabinet ook kijken of het haalbaar is een deel van die plannen sneller uit te voeren, wat voor de overheid in de papieren kan lopen.
De overheid zal volgens het advies van Wijers en Blom hoe dan ook een bijdrage moeten leveren. Het plan van Tata zelf zou tussen de 0,5 miljard en 2 miljard euro aan investeringen met publiek geld vergen. Bij een versnelling zou daar tussen de 10 en 50 procent bij kunnen komen.
Meer uit Financieel
OSNABRÜCK (ANP/AFP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft een deal gesloten waarbij de fabriek in Osnabrück wordt omgebouwd voor de productie van defensie-apparatuur. Daarbij wordt de fabriek verkocht aan het Israëlische investeringsbedrijf Aurelius Capital en de deelstaat Nedersaksen, die aandeelhouder is van Volkswagen.
1 uur geledenGAYDON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Jaguar Land Rover gaat de komende twee jaar ongeveer 4000 banen schrappen. Dat bevestigt de topman van de grootste autofabrikant van het Verenigd Koninkrijk, nadat de Britse krant The Times hier dit weekend al over schreef. Jaguar Land Rover heeft last van Amerikaanse importheffingen en de gevolgen van een cyberaanval vorig jaar.
2 uur geledenROME (ANP/DPA) - Treinverkeer in Italië wordt vanaf maandagavond deels platgelegd door een staking. Verschillende vakbonden hebben het personeel van de Italiaanse spoorwegen opgeroepen om het werk voor 24 uur neer te leggen. De bonden maken zich zorgen over de toekomst van de publieke dienstverlening en om het behoud van banen, melden Italiaanse media.
2 uur geledenJAKARTA (ANP) - Tientallen Nederlandse reizigers zijn gestrand in Indonesië, bevestigt een woordvoerster van reisbranchevereniging ANVR na berichtgeving van De Telegraaf. De internationale luchthaven van Jakarta is sinds zondagochtend dicht vanwege een vulkaanuitbarsting.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De economie van de eurozone is in het tweede kwartaal van dit jaar sterker gegroeid dan eerder gedacht. Volgens nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat is er een groei van 0,6 procent in vergelijking met de voorgaande periode. Bij een voorlopige raming eind juli werd nog een plus van 0,4 procent gemeld door Eurostat.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk verwacht dat de wijnproductie dit jaar een van de slechtste in de afgelopen dertig jaar wordt vanwege de hitte. Dat stelt het ministerie van Landbouw in een eerste schatting voor de oogst van 2026. De extreme droogte en hitte hebben volgens het ministerie wijngaarden aangetast. Ook is het oppervlak voor de productie afgenomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Novartis heeft maandag ruim 3 procent aan beurswaarde verloren op de beurs in Zürich. De Zwitserse farmaceut heeft binnen een week tijd een tweede tegenslag te verduren gekregen bij zijn medicijnonderzoek, nadat een veelbelovend hartmedicijn in een vergevorderde studie toch niet zo goed bleek te werken. Beleggers zijn daarvan geschrokken.
5 uur geleden