Tata Steel Nederland moet verkleinen als transitie niet lukt
AMSTERDAM (ANP) - Tata Steel moet "aanzienlijk kleiner" worden in Nederland als de ruimte die de staalfabrikant nodig heeft voor zijn verduurzamingsplannen niet wordt gecreëerd. Dat heeft Hans van den Berg, topman van de Nederlandse tak van Tata Steel, gezegd in het praatprogramma WNL op Zondag.
"We maken de transitie, omdat we hem willen maken, omdat er klimaatproblemen zijn. Maar de stijgende CO2-kosten, het klimaatakkoord, al die dingen, daar moeten we aan voldoen. Daar willen we ook aan voldoen en daar hebben we een plan voor", zegt Van den Berg. De plannen om duurzamer staal te produceren kosten miljarden en voor de financiering daarvan kijkt Tata ook naar de overheid.
"Als die randvoorwaarden en die ruimte voor de transitie niet gecreëerd worden, dan heeft dat grote consequenties voor het bedrijf en daarmee voor Nederland." Van den Berg benadrukt dat Tata voor veel werkgelegenheid zorgt in de omgeving. Gevraagd naar die consequenties zegt de topman dat het bedrijf dan "aanzienlijk kleiner" moet worden. Het materiaal zal dan "ergens anders" met meer CO2-uitstoot en mogelijk ook met vervuiling gemaakt moeten worden. Van den Berg benadrukt dat staal een basisproduct is dat ook essentieel is voor de energietransitie, zoals voor de bouw van windmolens.
Groen staal
Tata, in Nederland bekend van het hoogovencomplex bij IJmuiden, heeft plannen om het productieproces van staal te verduurzamen. Om staal te maken worden nu grote hoeveelheden steenkool verstookt. Om groen staal te maken wordt gebruikgemaakt van duurzame elektriciteit en waterstof.
Over de financiering van die plannen voeren Tata en de overheid "constructief" overleg, zegt Van den Berg, die niet wil zeggen hoeveel geld het staalconcern van de overheid wil. Gevraagd naar de gevolgen voor Tata als het geld van de Nederlandse overheid er niet zou komen, stelt Van den Berg dat hij ervan uitgaat dat dat wel gaat gebeuren. "Maar als we daar met elkaar helemaal niet uitkomen, zullen we een ander plan moeten verzinnen."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
1 dag geleden