Tata Steel moet overlast stank sneller en verder beperken
IJMUIDEN (ANP) - Staalbedrijf Tata Steel moet de stank die het veroorzaakt sneller beperken. Dat meldt de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG), dat spreekt van een aanscherping in de voorschriften. Het gebied waarin geurhinder mag plaatsvinden wordt verkleind.
Ook moet Tata Steel sneller voldoen aan de voorwaarden in het provinciebeleid tegen stankoverlast. Daarvoor heeft het bedrijf nu maximaal vijf jaar de tijd, waar dat in het ontwerpbesluit nog tien jaar was.
"Daarnaast hebben we een voorschrift uitgebreid waardoor Tata Steel middels een verplicht Plan van Aanpak moet aangeven welke maatregelen zij gaat treffen om aan het Geurbesluit te voldoen", schrijft de OD NZKG. Tata Steel moet gaan aangeven hoe ze effecten van genomen maatregelen meet en de effecten op de geuroverlast berekent. Als de voortgang onvoldoende is, gaat de OD NZKG naar eigen zeggen handhaven. Tegen de besluiten kan nog beroep worden ingediend.
Omgevingsdienst
Volgens de Omgevingsdienst hebben omwonenden veel last van de stank van de staalfabriek. De dienst zegt dat de meeste meldingen van overlast die het binnenkrijgt gaan over de geuroverlast.
Vorig jaar bleek uit een rapport van het RIVM dat omwonenden van Tata Steel in de IJmond worden blootgesteld aan veel meer schadelijke stoffen dan mensen elders. Uit dat gebied komen ook veel meer gezondheidsklachten. Naar aanleiding van het onderzoek zeiden de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk dat de 'gezondheidsprijs' die hun inwoners betalen voor de aanwezigheid van Tata Steel te hoog is.
Tata Steel zegt de besluiten van de dienst te bestuderen. "Voorop staat dat we de zorgen van de mensen in de omgeving begrijpen en wij doen onze uiterste best om de impact op de leefomgeving verder terug te dringen. Daar hebben we een uitgebreid programma aan maatregelen voor (Roadmap Plus) en investeren we honderden miljoenen euro’s in. Met de maatregelen verwachten wij een afname van de geurbelasting met zo’n 85 procent."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
20 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
20 uur geleden