Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tata Steel 'herkent zorgen' over omstreden kooksfabriek

Tata Steel 'herkent zorgen' over omstreden kooksfabriek

VELSEN (ANP) - Tata Steel Nederland "herkent" de zorgen die omwonenden hebben over een vervuilende kooksfabriek op het terrein voor staalproductie. Een adviesgroep stelde in een woensdag verschenen rapport dat die omstreden Kooks- en Gasfabriek 2 eerder dicht zou moeten om de schadelijke invloed van Tata Steel op de omgeving drastisch te verminderen.

"Wij herkennen de zorgen die in de omgeving leven over onze Kooks- en Gasfabriek 2 (KGF2). De eerste bevindingen van de expertgroep zijn voor ons een aanknopingspunt om samen met overheden, de Expertgroep Gezondheid IJmond, RIVM, Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied, omwonenden en andere belanghebbenden nog eens goed te praten over de te stellen prioriteiten", schrijft Tata Steel Nederland naar aanleiding van het rapport van de Expertgroep Gezondheid IJmond.

Deze groep waarschuwde dat de gezondheid in de omgeving rond de staalfabriek de komende jaren extra onder druk kan komen te staan. Dat komt door de overgangsfase tussen 2025 en 2030, waarin Tata Steel bouwt aan installaties om op minder vervuilende manier staal te maken terwijl oude fabrieksonderdelen blijven draaien.

2029

De sluiting van de Kooks- en Gasfabriek 2 , waar kolen worden bewerkt om ze geschikt te maken voor de hoogoven, staat op de planning voor 2029. De kooksfabriek stoot PAK's uit, een groep stoffen die kankerverwekkend is. Ook staat de installatie dicht bij bewoond gebied.

In een brief aan de Tweede Kamer schreef Tata Steel Nederland eerder dit jaar dat het vroeger sluiten van deze kooksfabriek maar een beperkt effect zou hebben op de uitstoot van fijnstof en stikstofoxiden. Het verminderen van de vervuiling met die twee stoffen had juist prioriteit gekregen na een advies van het RIVM. Dat de Expertgroep concludeert dat ook de uitstoot van PAK's snel moet worden aangepakt, is volgens Tata Steel een van de aanknopingspunten voor nieuwe gesprekken met toezichthouders en omwonenden.

Verbeterpunten transparantie

De Expertgroep schrijft ook dat er meer transparantie nodig is van Tata Steel. Het gaat onder andere over de exacte uitstoot van de fabriek, maar ook het uiteindelijke effect van de overstap op staalproductie met waterstof en elektriciteit. Tata Steel zegt transparant te zijn, onder meer door jaarlijks te rapporteren over de emissies. Ook ging er meer aandacht uit naar de communicatie.

"Maar we zijn niet doof voor dit soort geluiden en zullen kijken op welke manier we dit nog meer kunnen verbeteren", zegt een woordvoerster.

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

1 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

2 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israël erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

2 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

5 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.

6 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

6 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

7 uur geleden