Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tata Steel Chess bruist dit jaar vooral digitaal

Tata Steel Chess bruist dit jaar vooral digitaal

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het schaaktoernooi in Wijk aan Zee speelt zich dit jaar af in serene stilte vanwege de lockdown, maar digitaal bruist Tata Steel Chess als nooit tevoren. Tienduizenden schaakliefhebbers volgen de livestream van de 83e editie van het toernooi. "We maken de mensen blij thuis. Niet alleen in Nederland, maar over de hele wereld’’, zegt toernooidirecteur Jeroen van den Berg.

De piek in de eerste ronde lag op 40.000 kijkers en de digitale toeloop was zo groot dat de website van het toernooi er even uit lag. "Toch had ik die grote belangstelling wel verwacht. Ik wist dat de schaakwereld ongelooflijk 'eager' was om de schakers weer eens in de arena te zien."

Tata Steel Chess is dit jaar bijzonder, omdat het een van de weinige toptoernooien in de wereld is die wel is doorgegaan. De organisatie zette alles op alles, ook al was duidelijk dat het vanwege corona een saaie editie zonder publiek zou worden. In andere jaren baadt Wijk aan Zee in de reuring van de schaakliefhebbers die massaal komen kijken en zelf ook in de amateurtoernooien aan de borden schuiven, dit jaar zijn alleen de veertien grootmeesters uit de Masters aanwezig.

'Wimbledon' van het schaken

"We zijn toe aan de 83e editie. Tata Steel is een traditie in Wijk aan Zee en die wilden we overeind houden. Het hoort bij het staalbedrijf’’, zegt woordvoerder Robert Moens. "Het is ooit begonnen als personeelstoernooi en uitgegroeid tot het 'Wimbledon' van het schaken. Afgelasten was de makkelijke weg geweest, maar wij wilden het koste wat kost door laten gaan.’’

Toernooidirecteur Van den Berg is blij dat het gelukt is om voor de veertien topschakers een veilige omgeving te creëren. "Ik vind het toch wel prettig dat een toernooi met zoveel historie ook dit jaar een winnaar krijgt. En persoonlijk had ik ook wel een drijfveer, want ik ben 38 jaar betrokken bij het toernooi en zou niet weten wat ik anders moet in januari.’’

Heerlijk om stukken te voelen

De schakers overhalen kostte weinig moeite, zegt Van den Berg. "Ze staan allemaal al heel lang droog. Het online schaken heeft in coronatijd wel een enorme boost gekregen, maar het is die toppers gaan vervelen om constant naar een beeldscherm te turen en met je muis te klikken. Dit hier in Wijk aan Zee is het echte werk; klassiek schaken met stukken. Je merkt dat ze het heerlijk vinden om de stukken te voelen.’’

Morren over de strenge regels doen ze niet. Als ze niet in de speelzaal zijn, verblijven ze in hun hotel. Uitwaaien aan het strand is toegestaan. "Voor de topschakers is het niet heel anders dan anders, zij leven tijdens toernooien altijd in hun hotelkamer en de speelzaal en verder doen ze niet zoveel. Ze missen hier wel het uit eten. Wijk aan Zee is rijk aan goede restaurants en veel spelers verheugden zich altijd op die etentjes."

Meer uit Sport

Golfer Rory McIlroy wint de Masters voor tweede jaar op rij

AUGUSTA (ANP/AFP) - Golfer Rory McIlroy heeft voor het tweede jaar op rij de Masters gewonnen. Hij is daarmee de vierde speler ooit die deze prestatie levert. Jack Nicklaus, Nick Faldo en Tiger Woods gingen hem voor.

2 uur geleden
Wielrenster Koch verslaat Vos en wint Parijs-Roubaix

ROUBAIX (ANP) - Franziska Koch heeft Parijs-Roubaix gewonnen. De Duitse wielrenster van FDJ United-SUEZ versloeg Marianne Vos en Pauline Ferrand-Prévot in een sprint op de wielerbaan van Roubaix. Ploeggenoten Vos en Ferrand-Prévot waren er niet in geslaagd de Duitse renster te lossen.

11 uur geleden
Sinner verslaat Alcaraz in finale van Monaco en is weer nummer 1

MONACO (ANP) - Jannik Sinner is na zijn overwinning in de finale van de Monte Carlo Masters weer de nummer 1 van de wereldranglijst. De 24-jarige Italiaan rekende op het gravel van Monaco in twee sets af met zijn grote rivaal Carlos Alcaraz: 7-6 (5) 6-3. Het was de eerste keer dat Sinner een groot graveltoernooi op zijn naam wist te schrijven.

12 uur geleden
Van der Poel: mijn koers was voorbij in Bos van Wallers

ROUBAIX (ANP) - Mathieu van der Poel is er door lekke banden niet in geslaagd voor de vierde keer op rij Parijs-Roubaix te winnen. Hij kon in een lange achtervolging door lekke banden niet meer bij de koplopers geraken en eindigde als vierde. "Mijn koers was over in het Bos, ik heb er alles aan gedaan, maar net niet", reageerde de drievoudig winnaar bij de NOS op zijn lekke banden op de beruchte kasseistrook Bos van Wallers.

12 uur geleden
Van Aert klopt Pogacar in Parijs-Roubaix, Van der Poel vierde

ROUBAIX (ANP) - Wout van Aert heeft voor het eerst Parijs-Roubaix gewonnen. De 31-jarige Belg van Visma - Lease a Bike was na 258,3 kilometer tussen Compiègne en Roubaix medevluchter Tadej Pogacar uit Slovenië te snel af in de sprint op de wielerbaan in Roubaix. Drievoudig winnaar Mathieu van der Poel eindigde na een lange achtervolging door lekke banden op ongeveer een halve minuut als vierde.

13 uur geleden
Tennisster Andrejeva wint WTA-toernooi van Linz

LINZ (ANP) - Tennisster Mirra Andrejeva heeft het WTA-toernooi van Linz gewonnen. De Russin was in de finale in drie sets te sterk voor de tot Oostenrijkse genaturaliseerde Russin Anastasia Potapova: 1-6 6-4 6-3.

13 uur geleden
Nederlands kampioen marathon Tesfu gedragen door het publiek

ROTTERDAM (ANP) - Filmon Tesfu heeft zich van begin tot eind door het publiek gedragen gevoeld tijdens de marathon van Rotterdam. Op de Coolsingel dook de 32-jarige atleet nipt onder zijn persoonlijk record en liep in 2.06.40 naar zijn eerste Nederlandse marathontitel.

15 uur geleden