Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tata Steel Chess bruist dit jaar vooral digitaal

Tata Steel Chess bruist dit jaar vooral digitaal

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het schaaktoernooi in Wijk aan Zee speelt zich dit jaar af in serene stilte vanwege de lockdown, maar digitaal bruist Tata Steel Chess als nooit tevoren. Tienduizenden schaakliefhebbers volgen de livestream van de 83e editie van het toernooi. "We maken de mensen blij thuis. Niet alleen in Nederland, maar over de hele wereld’’, zegt toernooidirecteur Jeroen van den Berg.

De piek in de eerste ronde lag op 40.000 kijkers en de digitale toeloop was zo groot dat de website van het toernooi er even uit lag. "Toch had ik die grote belangstelling wel verwacht. Ik wist dat de schaakwereld ongelooflijk 'eager' was om de schakers weer eens in de arena te zien."

Tata Steel Chess is dit jaar bijzonder, omdat het een van de weinige toptoernooien in de wereld is die wel is doorgegaan. De organisatie zette alles op alles, ook al was duidelijk dat het vanwege corona een saaie editie zonder publiek zou worden. In andere jaren baadt Wijk aan Zee in de reuring van de schaakliefhebbers die massaal komen kijken en zelf ook in de amateurtoernooien aan de borden schuiven, dit jaar zijn alleen de veertien grootmeesters uit de Masters aanwezig.

'Wimbledon' van het schaken

"We zijn toe aan de 83e editie. Tata Steel is een traditie in Wijk aan Zee en die wilden we overeind houden. Het hoort bij het staalbedrijf’’, zegt woordvoerder Robert Moens. "Het is ooit begonnen als personeelstoernooi en uitgegroeid tot het 'Wimbledon' van het schaken. Afgelasten was de makkelijke weg geweest, maar wij wilden het koste wat kost door laten gaan.’’

Toernooidirecteur Van den Berg is blij dat het gelukt is om voor de veertien topschakers een veilige omgeving te creëren. "Ik vind het toch wel prettig dat een toernooi met zoveel historie ook dit jaar een winnaar krijgt. En persoonlijk had ik ook wel een drijfveer, want ik ben 38 jaar betrokken bij het toernooi en zou niet weten wat ik anders moet in januari.’’

Heerlijk om stukken te voelen

De schakers overhalen kostte weinig moeite, zegt Van den Berg. "Ze staan allemaal al heel lang droog. Het online schaken heeft in coronatijd wel een enorme boost gekregen, maar het is die toppers gaan vervelen om constant naar een beeldscherm te turen en met je muis te klikken. Dit hier in Wijk aan Zee is het echte werk; klassiek schaken met stukken. Je merkt dat ze het heerlijk vinden om de stukken te voelen.’’

Morren over de strenge regels doen ze niet. Als ze niet in de speelzaal zijn, verblijven ze in hun hotel. Uitwaaien aan het strand is toegestaan. "Voor de topschakers is het niet heel anders dan anders, zij leven tijdens toernooien altijd in hun hotelkamer en de speelzaal en verder doen ze niet zoveel. Ze missen hier wel het uit eten. Wijk aan Zee is rijk aan goede restaurants en veel spelers verheugden zich altijd op die etentjes."

Meer uit Sport

Zitskiërs Kampschreur en De Langen op medaillekoers in combinatie

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur lijkt op weg naar zijn tweede paralympische medaille. De winnaar van het goud op de super-G leidt na het eerste onderdeel van de supercombinatie, toevallig ook de super-G. De medailles worden dinsdag rond 14.00 uur verdeeld na de slalom.

8 minuten geleden
Honkballers definitief uitgeschakeld in World Baseball Classic

MIAMI (ANP) - De honkballers van het Nederlands Koninkrijksteam zijn definitief uitgeschakeld op de World Baseball Classic. De ploeg van bondscoach Andruw Jones kan niet meer bij de beste twee ploegen van de poule eindigen na de winst van de Dominicaanse Republiek op Israël in het stadion van de Miami Marlins: 10-1.

12 uur geleden
TT van Assen uitgeroepen tot beste grand prix van 2025

ASSEN (ANP) - De TT van Assen is uitgeroepen tot beste grand prix van 2025. De race in Drenthe vierde afgelopen zomer zijn 100-jarig bestaan met een bezoekersrecord.

18 uur geleden
Trump roept Australië op Iraanse voetbalsters asiel te geven

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Australië opgeroepen asiel te verlenen aan de Iraanse voetbalsters, na hun uitschakeling in de Asia Cup. De spelers zongen bij hun openingswedstrijd van het toernooi niet mee met het volkslied, later deden zij dat wel terwijl ze salueerden. Na het niet zingen van het volkslied werden ze door een presentator op de Iraanse staatstelevisie "verraders in oorlogstijd" genoemd.

19 uur geleden
Paraskiër Kampschreur wint super-G, eerste goud voor Nederland

CORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur is paralympisch kampioen geworden op de super-G. Het is de eerste gouden medaille voor Nederland op de Paralympische Winterspelen van Milaan en Cortina.

22 uur geleden
Verstappen gaat midden in F1-seizoen racen op Nürburgring

NÜRBURG (ANP) - Max Verstappen gaat in mei deelnemen aan de 24-uursrace op de Nürburgring. Dat doet de coureur van Red Bull in een Mercedes, de fabrikant die in de Formule 1 een van zijn concurrenten is. Zijn deelname aan de race in Duitsland wordt volgens een persbericht gesteund door zijn vaste sponsor Red Bull, wat ook te zien is aan het uiterlijk van de auto waarmee hij gaat deelnemen.

1 dag geleden
Voorbeeld Bogaerts kijkt al uit naar de volgende Baseball Classic

MIAMI (ANP) - Xander Bogaerts wil ook aan de volgende editie van de World Baseball Classic (WBC) deelnemen. "Ik zie dat we zoveel talent hebben" , zegt de 33-jarige aanvoerder van de honkballers van het Nederlands Koninkrijksteam. "Ik wil ze helpen."

1 dag geleden