Tata: onderzoek naar chroom-6 in grondwater kan paar weken duren
VELSEN-NOORD (ANP) - Tata Steel onderzoekt hoe het kan dat in een aantal grondwatermonsters van het terrein van de staalfabriek chroom-6 is aangetroffen. Dit onderzoek kan mogelijk een aantal weken duren, "omdat het zorgvuldig moet gebeuren", vertelt Marco Workel, directeur op het gebied van gezondheid, veiligheid en milieu bij Tata Steel.
Als het bedrijf weet hoe het komt dat er chroom-6 werd gevonden en weet hoe ver de kankerverwekkende stof is verspreid, zal dat gepubliceerd worden. Overigens houdt het staalbedrijf de verontreiniging in het gebied al langer in de gaten. "Daarbij voeren we regelmatig metingen uit naar alle soorten chroom. We hebben chroom-6 nog nooit eerder aangetroffen", vertelt Workel.
De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) meldde vrijdag dat er chroom-6 is aangetroffen in het grondwater op het terrein van Tata Steel. De verontreiniging zit op vijf meter onder de grond. Op het Tata Steel-terrein wordt geen drinkwater gewonnen. Volgens GGD Kennemerland zou het geen gezondheidsrisico's met zich meebrengen, omdat mensen niet in aanraking komen met het grondwater op het terrein van Tata Steel.
De OD NZKG heeft Tata Steel gevraagd meer onderzoek te doen, om uit te kunnen sluiten dat chroom-6 zich via het grondwater kan verspreiden. Ook moet dat onderzoek uitwijzen of de stof onder de grond ecologische gevolgen heeft. De omgevingsdienst houdt toezicht op het onderzoek dat uitgevoerd wordt door de staalfabriek.
Chroom-6 zit in natuurlijke mineralen en wordt ook door mensen gemaakt voor de roestwerende eigenschap. Het kan schadelijk zijn voor de gezondheid en kan onder meer kanker veroorzaken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er moet een nieuwe organisatie komen die toezicht houdt op onderzoeken naar (seksueel) grensoverschrijdend gedrag. Daarvoor pleit Mariëtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld. Nu is het toezicht in handen van de politie en screeningsautoriteit Justis, maar zij hebben niet genoeg capaciteit en expertise, stelt Hamer.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom wil dat de overheid meer doet tegen apps waarmee vrouwen hun menstruatiecyclus bijhouden. Die apps schenden namelijk de rechten van gebruikers, zegt de privacyorganisatie. Die dient daarom bij de Autoriteit Persoonsgegevens een klacht in tegen een van zulke apps, Flo. Die wordt door meer dan 200.000 vrouwen in Nederland gebruikt.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De huidige landelijke bouwregels moeten "ingrijpend gemoderniseerd" worden om in de toekomst te kunnen bouwen, stellen gemeenten, provincies en Brandweer Nederland. Uit onderzoek van TNO blijkt dat de huidige regelgeving rond de bouw niet rijmt met "de maatschappelijke en technologische ontwikkelingen van deze tijd". Gezamenlijk roepen de organisaties het Rijk op de regelgeving te herzien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Pieterpad heeft vanaf donderdag een rolstoelvriendelijke variant. Het bekende wandelpad van ruim 500 kilometer is daarmee ook toegankelijk voor mensen met scootmobiels, rollators en kinderwagens. De rolstoelroute biedt ook toegang tot bospaadjes, heidevelden en heuvelachtig terrein voor rolstoelgebruikers met dikke profielbanden en elektrische ondersteuning.
2 uur geledenHOUTEN (ANP) - Een groeiend aantal mensen zoekt hulp voor verslavingen aan online gokken en designerdrugs. Dat komt naar voren uit de jongste cijfers van het Landelijk Alcohol en Drugs Informatiesysteem (LADIS), dat trends in de verslavingszorg monitort.
2 uur geledenHELLEVOETSLUIS (ANP) - Na een woningbrand aan de Kreeft in Hellevoetsluis zijn woensdagavond vier mensen met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Zij hadden veel rook ingeademd, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.
8 uur geleden