Tata: onderzoek naar chroom-6 in grondwater kan paar weken duren
VELSEN-NOORD (ANP) - Tata Steel onderzoekt hoe het kan dat in een aantal grondwatermonsters van het terrein van de staalfabriek chroom-6 is aangetroffen. Dit onderzoek kan mogelijk een aantal weken duren, "omdat het zorgvuldig moet gebeuren", vertelt Marco Workel, directeur op het gebied van gezondheid, veiligheid en milieu bij Tata Steel.
Als het bedrijf weet hoe het komt dat er chroom-6 werd gevonden en weet hoe ver de kankerverwekkende stof is verspreid, zal dat gepubliceerd worden. Overigens houdt het staalbedrijf de verontreiniging in het gebied al langer in de gaten. "Daarbij voeren we regelmatig metingen uit naar alle soorten chroom. We hebben chroom-6 nog nooit eerder aangetroffen", vertelt Workel.
De Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) meldde vrijdag dat er chroom-6 is aangetroffen in het grondwater op het terrein van Tata Steel. De verontreiniging zit op vijf meter onder de grond. Op het Tata Steel-terrein wordt geen drinkwater gewonnen. Volgens GGD Kennemerland zou het geen gezondheidsrisico's met zich meebrengen, omdat mensen niet in aanraking komen met het grondwater op het terrein van Tata Steel.
De OD NZKG heeft Tata Steel gevraagd meer onderzoek te doen, om uit te kunnen sluiten dat chroom-6 zich via het grondwater kan verspreiden. Ook moet dat onderzoek uitwijzen of de stof onder de grond ecologische gevolgen heeft. De omgevingsdienst houdt toezicht op het onderzoek dat uitgevoerd wordt door de staalfabriek.
Chroom-6 zit in natuurlijke mineralen en wordt ook door mensen gemaakt voor de roestwerende eigenschap. Het kan schadelijk zijn voor de gezondheid en kan onder meer kanker veroorzaken.
Meer uit Binnenland
NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
5 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
9 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
14 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
15 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
15 uur geleden