Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tata gaat schadelijke uitstoot nog eerder en verder verlagen

Tata gaat schadelijke uitstoot nog eerder en verder verlagen

DEN HAAG (ANP) - Staalbedrijf Tata Steel gaat op aandringen van de overheid de uitstoot van schadelijke stoffen nog sneller terugbrengen. Daarnaast hebben het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat en de provincie Noord-Holland een plan van aanpak opgesteld om de gezondheidsrisico's voor omwonenden te verkleinen. Dat betekent dat de vergunningen van het staalbedrijf aangescherpt zullen worden. Ook komt er intensiever toezicht.

Het bedrijf achter het hoogovencomplex bij IJmuiden heeft onder meer toegezegd dat de uitstoot van lood al eind 2023 met 70 procent naar beneden gaat ten opzichte van 2019. Eerder stond dit voor 2025 gepland. En begin volgend jaar bedraagt de reductie van zogeheten PAK's (Polycyclische Aromatische Koolwaterstoffen) 50 procent in plaats van 30 procent.

De overheid wil alle beloftes van Tata Steel zoveel mogelijk omzetten naar verplichte maatregelen. Door in het zetten op het aanscherpen van vergunningen wordt het bedrijf dan ook echt gedwongen om fabrieken en productieprocessen aan te passen. Ook moeten er vaker metingen komen, om vast te stellen dat Tata zich aan de doelen houdt. Volgend jaar gaat het RIVM twee keer onderzoek doen naar het neergedaalde stof in de omgeving. Daaruit moet blijken of de aanscherpingen effect hebben.

Niet wachten

Tata Steel kondigde eerder al aan bij de staalproductie over te willen stappen op aardgas en uiteindelijk op waterstof. Waarschijnlijk duurt het alleen nog tot 2030 voordat het bedrijf zo ver is met zijn vergroeningsplannen. Daar wil de overheid niet op wachten; ook op de kortere termijn moet er schoner geproduceerd gaan worden.

Eerder toonde onderzoek van het RIVM aan dat de gezondheid van met name kinderen in het geding is door de uitstoot van stoffen bij Tata Steel, zoals lood. Voor demissionair staatssecretaris Steven van Weyenberg (Infrastructuur) gaf die studie de doorslag om vanuit de overheid met een plan van aanpak te komen, zo laat hij weten. Volgens de bewindsman lost het plan niet direct alle problemen voor de omwonenden op. Wel betekent het "een versnelling naar een gezondere leefomgeving, met afspraken en regels waar Tata aan te houden is".

Een woordvoerster van Tata Steel geeft aan dat het bedrijf continu gesprekken voert met de overheid. De onderneming beseft volgens haar hoe urgent dit is en ze wijst erop dat Tata Steel ook al maatregelen heeft genomen, bijvoorbeeld om de geuroverlast weg te nemen. Ook heeft het bedrijf zelf een routekaart opgesteld om de overlast en uitstoot versneld omlaag te krijgen.

Meer uit Binnenland

Tweede NL-Alert voor brand in leeg pand Middelharnis

MIDDELHARNIS (ANP) - Voor de brand in een leegstaand pand in Middelharnis (Zuid-Holland) is zondagavond een tweede NL-Alert verstuurd. Het vuur kan door draaiende wind opnieuw oplaaien. Dat kan zorgen voor extra rookoverlast, meldt de veiligheidsregio.

45 minuten geleden
Lokaal eerste vorst van najaar gemeten, meldt Buienradar

HILVERSUM (ANP) - Lokaal is de eerste vorst van dit najaar gemeten. Buienradar meldt dat op het weerstation in het Drentse Eelde de temperatuur zondag om 18.40 uur daalde naar -0,1 graad.

1 uur geleden
Aantal schademeldingen na aardbeving Zeerijp boven de duizend

GRONINGEN (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp vrijdag is opgelopen tot boven de duizend. Tot 16.00 uur kreeg het IMG 1077 meldingen.

4 uur geleden
16 appartementen onbewoonbaar na brand woonzorgcentrum Tilburg

TILBURG (ANP) - Door de brand zaterdag in woonzorgcentrum de Leyhoeve in Tilburg zijn zestien appartementen nog niet bewoonbaar. De rest van de mensen die nog niet terug naar huis konden, mogen zondagavond weer hun woning in, meldt het woonzorgcentrum.

4 uur geleden
Wisselvallige week met natte sneeuw op komst

HOUTEN (ANP) - Het belooft komende week wisselvallig weer te worden met kans op natte sneeuw. Dat meldt Weeronline zondag. Vooral landinwaarts is er woensdag en donderdag kans op winterse neerslag.

6 uur geleden
Kindertelefoon geschokt door handelen ex-vrijwilliger uit podcast

AMSTERDAM (ANP) - Directeur van de Kindertelefoon Roline de Wilde is "geschokt" door het handelen van een ex-vrijwilliger, bevestigt ze na berichtgeving van Nieuwsuur. In 2020 wisselde de vrijwilliger tegen de regels contactgegevens uit met iemand van wie ze dacht dat het een kind was. Over het uit de hand gelopen contact dat hieruit ontstond, maakte onderzoeksprogramma Zembla onlangs de podcast Op zoek naar Marlotte.

6 uur geleden
Nederlander overleden bij ongeluk op Mallorca

ALCÚDIA (ANP) - Een 53-jarige Nederlander is om het leven gekomen na een frontale botsing op een rotonde in Alcúdia op het Spaanse eiland Mallorca. De Nederlandse vrouw die bij hem in de auto zat raakte gewond. Drie vrouwen in het andere voertuig liepen lichte verwondingen op, aldus Spaanse media.

7 uur geleden