Taskforce: Nederland loopt achter bij bouw sociale huurwoningen
DEN HAAG (ANP) - Nederland loopt achter bij zijn ambitie om komende jaren 150.000 sociale huurwoningen bij te bouwen en dat is "onacceptabel", stelt de Taskforce Nieuwbouw Woningcorporaties in een nieuw rapport. Alleen als overheden, corporaties en marktpartijen snel afspraken maken over het versnellen van bouwprojecten zou het nog kunnen lukken om de achterstand in te lopen.
Er zijn eerder plannen gemaakt om de nieuwe woningen voor eind 2025 af te hebben. Maar de voortgang blijft vooralsnog achter op de planning, constateert de Taskforce waarin het ministerie van Binnenlandse Zaken en organisaties voor provincies, gemeenten en de woningcorporaties samenwerken. Voor meer dan zeven op de tien nog te bouwen woningen is er namelijk nog geen onherroepelijke omgevingsvergunning. Daardoor kan de bouw niet starten en is het onzeker wanneer en of de huizen ooit klaar zullen zijn.
In het rapport wijst de Taskforce op tal van problemen. Zo zijn er tekorten aan zowel bouwlocaties als personeel, middelen en materialen. Ook kosten procedures bij gemeenten, omgevingsdiensten en nutsbedrijven vaak veel tijd. Bezwaarprocedures zouden het proces daarbij met jaren kunnen verlengen. Verder maken volgens de opstellers van het rapport de veelheid aan vereisten en veranderende eisen projecten soms onhaalbaar.
Woningnood
"We constateren allerlei knelpunten, de woningnood is een veelkoppig monster", zegt Taskforce-voorzitter Staf Depla. Toch heeft hij er naar eigen zeggen vertrouwen in dat het nog kan lukken om de achterstand in te lopen. "Als we tenminste inzien dat de woningnood een crisis is die we als crisis moeten behandelen. En dat het om een inspanning gaat die een lange adem vergt."
De Taskforce denkt dat het mogelijk is om in alle fasen van een bouwproject tijdswinst te boeken. Nu duurt het gemiddeld tien jaar om van initiatief naar woning te komen, maar dat zou veel sneller moeten kunnen. Een van de aanbevelingen is bijvoorbeeld dat opleveringsdatum en planningen voortaan onderdeel zouden moeten zijn van de afspraken tussen overheden, corporaties en marktpartijen. Ook zou er nog eens goed gekeken moeten worden naar "tegenstrijdigheden in wet- en regelgeving" zodat er sneller kan worden gebouwd.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
59 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
8 uur geleden