Tariefdreiging Trump en Fed-notulen centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag uit naar het dreigement van aankomend president Donald Trump om importtarieven op te leggen aan China, Canada en Mexico. Daarnaast wordt uitgekeken naar de notulen van de vorige rentevergadering van de Federal Reserve, die later op de dag naar buiten komen. De Fed verlaagde tijdens die vergadering de rente met een kwart procentpunt en beleggers hopen dat de aantekeningen hints bevatten over de toekomstige rentestappen van de Amerikaanse centrale bank.
Trump liet weten direct na zijn aanstelling in januari een invoerheffing van 10 procent op te leggen op Chinese goederen. Die heffing komt bovenop al bestaande invoertarieven voor Chinese producten. De buurlanden van de VS, Canada en Mexico, moeten 25 procent gaan betalen voor alle producten die de grens over gaan. Volgens Trump worden er "enorme hoeveelheden" drugs zoals fentanyl vanuit China via Mexico naar de VS gestuurd die jaarlijks voor tienduizenden doden zorgen. De invoertarieven blijven volgens Trump van kracht totdat Canada en Mexico een oplossing vinden voor de drugssmokkel en de asielstroom naar de VS.
Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Trump ook gedreigd met heffingen tot 20 procent op goederen uit de rest van de wereld. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren.
Verliezen
De AEX-index op het Damrak lijkt door die dreiging lager te beginnen. Ook de Aziatische aandelenmarkten lieten overwegend verliezen zien, ondanks de nieuwe recordstanden van de Dow-Jonesindex en de S&P 500 op Wall Street. De Nikkei in Tokio zakte 0,9 procent. Nissan verloor 3,6 procent. De worstelende Japanse autofabrikant, die recent een grote ontslagronde aankondigde, wil de productie in de VS verlagen. Ook heeft Nissan fabrieken in Mexico en Canada, waar onder Trump straks importheffingen gelden.
De hoofdindex in Shanghai daalde 0,2 procent en de beurs in Hongkong bleef vrijwel vlak. Trump legde tijdens zijn vorige presidentschap ook al veel strafheffingen op aan China, die grotendeels gehandhaafd bleven onder de regering-Biden. In zijn verkiezingscampagne beloofde Trump een invoerheffing tot wel 60 procent op goederen uit China.
De euro was 1,0471 dollar waard, tegen 1,0479 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,2 procent tot 69,04 dollar. Brentolie werd ook 0,2 procent duurder, op 73,14 dollar per vat.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn woensdag verder opgelopen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zijn de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor de tweede dag op rij met centen per liter gestegen. Hoeveel automobilisten precies meer kwijt zijn, verschilt per tankstation.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verduurzaming van woningen in Nederland kan flink versneld worden als er al wordt geïnvesteerd in warmtepompen voordat de woningen helemaal op en top zijn geïsoleerd. Dat stelt onderzoeksorganisatie TNO na een nieuwe studie waarin de effectiviteit van verschillende combinaties van isolatie en verwarmingsinstallaties is onderzocht.
57 minuten geledenSEOUL (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag opnieuw flink omlaag door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de olietoevoer uit de regio. De Kospi-index in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul dook tot wel 12 procent in de min na het scherpe verlies een dag eerder. Ook in Tokio waren de koersenborden weer dieprood.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
11 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
14 uur geleden