Tariefdreiging Trump en Fed-notulen centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag uit naar het dreigement van aankomend president Donald Trump om importtarieven op te leggen aan China, Canada en Mexico. Daarnaast wordt uitgekeken naar de notulen van de vorige rentevergadering van de Federal Reserve, die later op de dag naar buiten komen. De Fed verlaagde tijdens die vergadering de rente met een kwart procentpunt en beleggers hopen dat de aantekeningen hints bevatten over de toekomstige rentestappen van de Amerikaanse centrale bank.
Trump liet weten direct na zijn aanstelling in januari een invoerheffing van 10 procent op te leggen op Chinese goederen. Die heffing komt bovenop al bestaande invoertarieven voor Chinese producten. De buurlanden van de VS, Canada en Mexico, moeten 25 procent gaan betalen voor alle producten die de grens over gaan. Volgens Trump worden er "enorme hoeveelheden" drugs zoals fentanyl vanuit China via Mexico naar de VS gestuurd die jaarlijks voor tienduizenden doden zorgen. De invoertarieven blijven volgens Trump van kracht totdat Canada en Mexico een oplossing vinden voor de drugssmokkel en de asielstroom naar de VS.
Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Trump ook gedreigd met heffingen tot 20 procent op goederen uit de rest van de wereld. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren.
Verliezen
De AEX-index op het Damrak lijkt door die dreiging lager te beginnen. Ook de Aziatische aandelenmarkten lieten overwegend verliezen zien, ondanks de nieuwe recordstanden van de Dow-Jonesindex en de S&P 500 op Wall Street. De Nikkei in Tokio zakte 0,9 procent. Nissan verloor 3,6 procent. De worstelende Japanse autofabrikant, die recent een grote ontslagronde aankondigde, wil de productie in de VS verlagen. Ook heeft Nissan fabrieken in Mexico en Canada, waar onder Trump straks importheffingen gelden.
De hoofdindex in Shanghai daalde 0,2 procent en de beurs in Hongkong bleef vrijwel vlak. Trump legde tijdens zijn vorige presidentschap ook al veel strafheffingen op aan China, die grotendeels gehandhaafd bleven onder de regering-Biden. In zijn verkiezingscampagne beloofde Trump een invoerheffing tot wel 60 procent op goederen uit China.
De euro was 1,0471 dollar waard, tegen 1,0479 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,2 procent tot 69,04 dollar. Brentolie werd ook 0,2 procent duurder, op 73,14 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor niet-militaire doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
8 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
10 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
11 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
1 dag geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
1 dag geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
1 dag geleden