Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tariefdreiging Trump en Fed-notulen centraal op beurzen

Tariefdreiging Trump en Fed-notulen centraal op beurzen

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag uit naar het dreigement van aankomend president Donald Trump om importtarieven op te leggen aan China, Canada en Mexico. Daarnaast wordt uitgekeken naar de notulen van de vorige rentevergadering van de Federal Reserve, die later op de dag naar buiten komen. De Fed verlaagde tijdens die vergadering de rente met een kwart procentpunt en beleggers hopen dat de aantekeningen hints bevatten over de toekomstige rentestappen van de Amerikaanse centrale bank.

Trump liet weten direct na zijn aanstelling in januari een invoerheffing van 10 procent op te leggen op Chinese goederen. Die heffing komt bovenop al bestaande invoertarieven voor Chinese producten. De buurlanden van de VS, Canada en Mexico, moeten 25 procent gaan betalen voor alle producten die de grens over gaan. Volgens Trump worden er "enorme hoeveelheden" drugs zoals fentanyl vanuit China via Mexico naar de VS gestuurd die jaarlijks voor tienduizenden doden zorgen. De invoertarieven blijven volgens Trump van kracht totdat Canada en Mexico een oplossing vinden voor de drugssmokkel en de asielstroom naar de VS.

Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Trump ook gedreigd met heffingen tot 20 procent op goederen uit de rest van de wereld. Economen vrezen dat de Amerikaanse importtarieven leiden tot een wereldwijde handelsoorlog en hogere prijzen die de inflatie weer aanwakkeren.

Verliezen

De AEX-index op het Damrak lijkt door die dreiging lager te beginnen. Ook de Aziatische aandelenmarkten lieten overwegend verliezen zien, ondanks de nieuwe recordstanden van de Dow-Jonesindex en de S&P 500 op Wall Street. De Nikkei in Tokio zakte 0,9 procent. Nissan verloor 3,6 procent. De worstelende Japanse autofabrikant, die recent een grote ontslagronde aankondigde, wil de productie in de VS verlagen. Ook heeft Nissan fabrieken in Mexico en Canada, waar onder Trump straks importheffingen gelden.

De hoofdindex in Shanghai daalde 0,2 procent en de beurs in Hongkong bleef vrijwel vlak. Trump legde tijdens zijn vorige presidentschap ook al veel strafheffingen op aan China, die grotendeels gehandhaafd bleven onder de regering-Biden. In zijn verkiezingscampagne beloofde Trump een invoerheffing tot wel 60 procent op goederen uit China.

De euro was 1,0471 dollar waard, tegen 1,0479 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,2 procent tot 69,04 dollar. Brentolie werd ook 0,2 procent duurder, op 73,14 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Musk eist megaschadevergoeding van OpenAI en Microsoft

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiƫle hulp heeft gekregen van Microsoft.

2 uur geleden
FT: Carglass-moederbedrijf Belron werkt aan plannen beursgang

LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.

3 uur geleden
Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.

4 uur geleden
KLM vliegt rond Winterspelen met grotere vliegtuigen naar Milaan

SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.

5 uur geleden
Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

12 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

15 uur geleden
OpenAI begint test met advertenties in ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, wil binnenkort advertenties aan gebruikers van de populaire chatbot laten zien. Het bedrijf meldt de komende weken te beginnen met het testen van het aanbieden van reclames onder gebruikers in de Verenigde Staten.

16 uur geleden