Tanzania sluit grote lng-deal met energieconcerns waaronder Shell
SHARM EL-SHEIKH (ANP/BLOOMBERG) - Tanzania staat op het punt een grote overeenkomst te ondertekenen met verschillende olie- en gasbedrijven voor de uitvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng). De exportdeal tussen het Afrikaanse land en concerns waaronder Shell en Equinor is goed voor een bedrag van 40 miljard dollar, meldde het Tanzaniaanse ministerie van Energie tijdens de klimaattop COP27 in Sharm el-Sheikh.
Het project werd eerder jarenlang vertraagd door de moeizame onderhandelingen. Maar nu Europa naarstig op zoek is naar alternatieven voor Russisch gas komt het project in een stroomversnelling.
De deal, waar volgende maand een handtekening onder wordt gezet, omvat de definitieve overeenkomst met de regering van het gastland over de voorwaarden van het project. Een definitief investeringsbesluit zou in januari 2025 kunnen worden genomen, waardoor de export voor 2030 kan beginnen", aldus minister January Makamba. Het gas zal vanuit een drietal blokken worden geleverd aan de nog te realiseren fabriek. Deze krijgt een capaciteit om 15 miljoen ton lng per jaar te produceren. De andere betrokken bedrijven zijn ExxonMobil en Pavilion Energy.
Tanzania en andere Afrikaanse landen, waaronder Mozambique en Nigeria, proberen de productie van gas op te voeren. Dat gebeurt op het moment dat de wereld het gebruik van fossiele brandstoffen die de opwarming van de aarde veroorzaken, probeert te beperken. Tanzania doet er volgens Makamba alles aan om zijn gas minder vuil te maken, bijvoorbeeld door gebruik te maken van nieuwe technologieën.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
6 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
8 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
12 uur geleden