Tankstations eind deze maand 'bomvol' door accijnsverhoging
HOOGEVEEN (ANP) - Pomphouders rekenen op grote drukte de laatste dagen van deze maand. Dan zijn de laatste kansen om te tanken tegen de huidige tarieven, voordat op 1 juli de accijns op benzine en diesel weer omhooggaat. Tankstations zorgen volgens Belangenvereniging Tankstations (BETA) dat de brandstofpompen "bom- en bomvol" zitten om de koopjesjagers aan te kunnen.
De vorig jaar verlaagde accijns op benzine gaat vanaf volgende maand met zo’n 14 cent per liter omhoog. Diesel wordt dan al 10 cent duurder. Dat maakt een volle tank al snel meerdere euro’s duurder. Een volgende stap om de koopkrachtmaatregel af te bouwen volgt mogelijk begin volgend jaar.
BETA-voorzitter Ewout Klok, zelf ook pomphouder, verwacht dat de verhoging van de accijns precies op 1 juli zal leiden tot flink hogere prijzen. Hij denkt niet dat, zoals marktdeskundige Paul van Selms van UnitedConsumers eerder inschatte, pomphouders voor die tijd al geleidelijk hun prijzen opschroeven. "Als consument zou je je dan belazerd voelen", zegt Klok. "Commercieel gezien is het wel heel slim, maar de onderlinge concurrentie geeft daar geen ruimte voor."
Grensgebied
De vereniging voor zelfstandige pomphouders vreest dat de verhoging van de accijns Nederlandse pomphouders wel veel klanten zal gaan kosten. Klok: "Vooral in het grensgebied krijgen ondernemers het zwaar. Nu hadden we geluk dat we ongeveer op hetzelfde prijsniveau zaten als België en Duitsland. Maar nu prijzen we onszelf weer helemaal uit de markt. Het is idioterie dat de accijns tussen landen zo verschilt."
Klok denkt dat de duurdere brandstof ook gaat leiden tot prijsverhogingen in de supermarkt. "Het vervoeren van brood en kaas kost ook weer meer. We zijn een transportland", licht de voorzitter toe.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Longarts Wanda de Kanter doet met haar antirookstichting opnieuw aangifte tegen Philip Morris. Stichting Rookpreventie Jeugd beschuldigt de tabaksfabrikant van misleiding rond zijn elektronische sigaret voor verhitte tabak.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Zuid is zondag de nieuwe reizigerstunnel de Brittenpassage in gebruik genomen. Deze tunnel was nodig vanwege het groeiend aantal reizigers dat dagelijks station Zuid aandoet. De nieuwe passage is 17,5 meter breed en 4 meter hoog en heeft nieuwe liften, roltrappen en winkels.
23 uur geleden