Talibanleider: respecteer amnestie medewerkers gevallen regering
KANDAHAR (ANP/AFP) - De geestelijk leider van de Taliban Hibatullah Akhundzada vraagt zijn volgelingen de amnestie voor medewerkers van de afgezette Afghaanse regering te respecteren. Enkele dagen geleden verschenen beelden op sociale media van een Talibanstrijder die een voormalig legercommandant slaat.
Na de machtsovername in augustus beloofden de Taliban amnestie voor voormalige leden van de Afghaanse veiligheidsdiensten en voormalige overheidsmedewerkers. Leider Akhundzada vraagt zijn volgelingen nu via zijn woordvoerder die belofte na te komen en oud-overheidspersoneel "niet te straffen". De Taliban hebben ook beloofd de strijder in de verschenen video aan te pakken.
Sinds de machtsovername zijn filmpjes opgedoken waarin te zien zou zijn hoe Talibanstrijders mensen mishandelen. Onder meer de Verenigde Naties en mensenrechtenorganisaties beschuldigen de Taliban van het executeren van voormalige leden van veiligheidsdiensten.
Geestelijk leider Akhundzada wil volgens zijn woordvoerder ook dat de Taliban Afghanen ontmoedigen het land te ontvluchten. De leider stelt dat gevluchte burgers geen respect krijgen in het buitenland. Veel Afghanen zijn geëvacueerd sinds de machtsovername en nog steeds hopen veel mensen het land te verlaten.
Meer uit Buitenland
STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
6 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
13 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
14 uur geleden