Taliban zijn blij met vertrek militairen VS uit Afghanistan
KABUL (ANP/DPA/AFP) - De Taliban hebben opgetogen gereageerd op het nieuws dat nog eens 2000 Amerikaanse militairen worden teruggetrokken uit Afghanistan. "Dit is een positieve stap die in het belang is van de inwoners van beide landen", jubelde een woordvoerder van de radicaalislamitische opstandelingen.
De VS maakten dinsdag bekend dat het aantal militairen in Afghanistan wordt teruggebracht van 4500 naar 2500. De terugtrekking moet medio januari zijn afgerond, slechts enkele dagen voordat de Democraat Joe Biden mag aantreden als nieuwe president.
Critici in de VS en bondgenoot Duitsland zijn minder enthousiast over het besluit. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas zei zich zorgen te maken over de mogelijke gevolgen voor het vredesproces in Afghanistan. "We moeten geen nieuwe drempels opwerpen. En dat zou waarschijnlijk wel het gevolg zijn van een gehaaste terugtrekking uit Afghanistan."
Aanslagen 11 september
De Amerikaanse strijdkrachten hebben bijna 20 jaar geprobeerd de Taliban uit te schakelen. De Amerikaanse militaire inzet in Afghanistan volgde op het drama van 11 september 2001, toen al-Qaeda met gekaapte passagiersvliegtuigen duizenden Amerikanen kon doden. De terreurorganisatie kon opereren vanuit Afghanistan, waar de Taliban op dat moment een schrikbewind voerden.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft in het verleden beloofd de "eindeloze oorlogen" te beëindigen waar zijn land in verwikkeld is. Zijn regering sloot eerder dit jaar een deal met de Taliban. Die voorziet in een geleidelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. De Taliban moeten nog wel met de Afghaanse regering onderhandelen over de politieke toekomst van het land. Dat overleg verloopt moeizaam.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft de verschijning aangekondigd van een boek dat gewijd is aan zijn katholieke geloof. Communion: Finding My Way Back to Faith is vanaf 16 juni verkrijgbaar in de Verenigde Staten.
1 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/RTR) - Een Iraanse droneaanval heeft brandstoftanks op de internationale luchthaven van Koeweit getroffen. De aanval veroorzaakte een enorme brand, maar eiste geen slachtoffers, meldde het Koeweitse staatspersbureau KUNA.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een persconferentie in het Witte Huis gezegd dat hij verwacht dat de Verenigde Staten "de klus zullen klaren" in Iran. Gevraagd wanneer de VS klaar zijn met de oorlog, antwoordde Trump: "Ik denk binnen twee of drie weken."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat woensdag mogelijk persoonlijk naar het Hooggerechtshof voor een zaak betreffende burgerschap op basis van geboorteplaats. "Dat denk ik wel," zei Trump toen hem werd gevraagd of hij woensdag naar het hof zou gaan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een uitvoerend bevel ondertekend waarin hij zijn regering opdraagt de landelijke regels voor stemmen per post aan te scherpen. Trump stelt al jaren dat stemmen per post tot veel fraude heeft geleid aan Democratische zijde.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Een pro-Iraanse strijder is opgepakt na de ontvoering van een Amerikaanse journalist in Irak, bevestigt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Eerder op dinsdag werd bekend dat een buitenlandse journalist uit de Iraakse hoofdstad Bagdad was ontvoerd. Bronnen meldden dat het gaat om de Amerikaanse Shelly Kittleson, die onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico schrijft.
9 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Een buitenlandse journalist is ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad door nog onbekende daders, meldt het Iraakse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eén verdachte zou zijn gearresteerd. Volgens het ministerie wordt er alles aan gedaan om de journalist vrij te krijgen.
9 uur geleden