Taliban zijn blij met vertrek militairen VS uit Afghanistan
KABUL (ANP/DPA/AFP) - De Taliban hebben opgetogen gereageerd op het nieuws dat nog eens 2000 Amerikaanse militairen worden teruggetrokken uit Afghanistan. "Dit is een positieve stap die in het belang is van de inwoners van beide landen", jubelde een woordvoerder van de radicaalislamitische opstandelingen.
De VS maakten dinsdag bekend dat het aantal militairen in Afghanistan wordt teruggebracht van 4500 naar 2500. De terugtrekking moet medio januari zijn afgerond, slechts enkele dagen voordat de Democraat Joe Biden mag aantreden als nieuwe president.
Critici in de VS en bondgenoot Duitsland zijn minder enthousiast over het besluit. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas zei zich zorgen te maken over de mogelijke gevolgen voor het vredesproces in Afghanistan. "We moeten geen nieuwe drempels opwerpen. En dat zou waarschijnlijk wel het gevolg zijn van een gehaaste terugtrekking uit Afghanistan."
Aanslagen 11 september
De Amerikaanse strijdkrachten hebben bijna 20 jaar geprobeerd de Taliban uit te schakelen. De Amerikaanse militaire inzet in Afghanistan volgde op het drama van 11 september 2001, toen al-Qaeda met gekaapte passagiersvliegtuigen duizenden Amerikanen kon doden. De terreurorganisatie kon opereren vanuit Afghanistan, waar de Taliban op dat moment een schrikbewind voerden.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft in het verleden beloofd de "eindeloze oorlogen" te beëindigen waar zijn land in verwikkeld is. Zijn regering sloot eerder dit jaar een deal met de Taliban. Die voorziet in een geleidelijke terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Afghanistan. De Taliban moeten nog wel met de Afghaanse regering onderhandelen over de politieke toekomst van het land. Dat overleg verloopt moeizaam.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De 'grenstsaar' van de Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat de operatie van immigratiedienst ICE in Minnesota snel ten einde komt. Tom Homan heeft voorgesteld de campagne af te ronden en volgens hem heeft Trump daarmee ingestemd.
26 minuten geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft huiszoekingen verricht in een woning en in vakantiewoningen van voormalig premier Thorbjørn Jagland. Justitie is een onderzoek naar hem begonnen naar aanleiding van de recent geopenbaarde Epstein-documenten. Volgens Noorse media zei Jagland dat hij blij is dat de zaak wordt opgehelderd toen de huiszoeking in Oslo begon.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische politie heeft in Brussel invallen gedaan bij de Europese Commissie in een onderzoek naar onregelmatigheden bij de verkoop van vastgoed, meldt de Financial Times. Het onderzoek wordt volgens de krant geleid door het Europees Openbaar Ministerie (EPPO). Dat bevestigt dat bewijs wordt verzameld, maar wil verder niets kwijt.
1 uur geledenSION (ANP) - De eigenaren van de bar in Crans-Montana waar tijdens nieuwjaarsnacht een grote dodelijke brand uitbrak, zijn bij aankomst voor een verhoor uitgejouwd door nabestaanden. Ze moesten zich een weg banen door een menigte van boze mensen en journalisten om de ingang van het gebouw te bereiken, is te zien bij de Zwitserse omroep SRF.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Voor het eerst sinds het begin van de Russische invasie hebben Oekraïense wapenfabrikanten vergunningen gekregen om te exporteren naar het buitenland. Dat meldt Roestem Oemjerov, secretaris van de nationale veiligheids- en defensieraad van Oekraïne. President Volodymyr Zelensky kondigde in september al aan dat hij snel met de wapenexport wilde beginnen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - Zweden gaat met straaljagers meedoen aan de Noordpoolmissie Arctic Sentry van de NAVO. Met die toestellen worden patrouilles uitgevoerd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank heeft drie mannen veroordeeld voor een groepsverkrachting in 2020. De moeder van het slachtoffer had bewijsmateriaal een jaar bewaard in een plastic zak, omdat haar dochter aanvankelijk niet met de politie wilde praten.
3 uur geleden