Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban vragen om vrijgave fondsen bij eerste overleg met VS

Taliban vragen om vrijgave fondsen bij eerste overleg met VS

DOHA/WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten hebben zaterdag voor het eerst sinds de terugtrekking uit Afghanistan in persoon overleg gevoerd met een delegatie van de Taliban, de huidige machthebbers. Die vroegen om de vrijgave van Afghaanse tegoeden, zei minister van Buitenlandse Zaken Amir Khan Muttaqi volgens Afghaanse media. Na de machtsovername in augustus werd ongeveer 9 miljard dollar aan banktegoeden in het buitenland bevroren.

De bewindsman benadrukte dat niemand zou profiteren van pogingen de huidige regering te verzwakken. De Taliban herhaalden verder de roep om meer humanitaire hulp. De Amerikanen zegden volgens de Afghaanse minister meer hulp toe rond coronavaccins. De VS hebben nog geen commentaar geleverd op de eerste overlegronde.

Washington had eerder gezegd dat de gesprekken niet gaan over het erkennen of legitimeren van de Taliban. Het belangrijkste is de veilige doorgang van Amerikaanse burgers, andere buitenlanders en Afghanen, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat zoekt ook een garantie van de Taliban dat ze terroristen verhinderen Afghanistan te gebruiken om de veiligheid van de VS of hun bondgenoten te bedreigen.

De laatste Amerikaanse troepen hebben Afghanistan eind augustus verlaten. Dit betekende het einde van de internationale militaire missie in het land na bijna twee decennia.

Meer uit Buitenland

Rechter beveelt verwijdering naam Trump van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.

1 uur geleden
Premier Netanyahu meldt militaire acties over de rivier de Litani

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.

7 uur geleden
Brussel zegt nieuwe Hongaarse premier 16 miljard aan EU-geld toe

BRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.

7 uur geleden
Rusland zegt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië te komen

MOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.

8 uur geleden
Ook Zelensky beschuldigt Rusland van drone-incident Roemenië

KYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.

9 uur geleden
Leerlingen aangehouden van school in Kenia waar brand woedde

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.

9 uur geleden
Brussel: huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar

BRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.

9 uur geleden