Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban vieren machtsovername met manifestatie bij Kabul

Taliban vieren machtsovername met manifestatie bij Kabul

KABUL (ANP/AFP) - Een duizendtal aanhangers van de Taliban verzamelde zich zondag om steun te betuigen aan de nieuwe machtshebbers. Het gaat voor zover bekend om de eerste grootschalige manifestatie bij de Afghaanse hoofdstad Kabul sinds de fundamentalisten anderhalve maand geleden met een bliksemoffensief het land veroverden.

De menigte luisterde in een groot veld ten noorden van de stad naar toespraken van prominente Talibanleden. Die lieten zich flankeren door zwaarbewapende strijders. Er was ook een parade waarbij Talibanleden met vlaggen en wapens, waaronder ook raketwerpers, langs de mensenmassa marcheerden.

Het publiek was met voertuigen naar het veld gereden. Toeschouwers hadden zelfgemaakte posters meegenomen en scandeerden pro-Taliban leuzen. Er klonk muziek toen de eerste mensen arriveerden. "Amerika is verslagen. Onmogelijk, onmogelijk. Maar toch mogelijk", luidde de tekst van een van de liedjes.

Tegenstanders

Tegenstanders van de Taliban laten zich ondertussen steeds minder vaak op straat zien. De moslimfundamentalisten hebben na hun machtsovername hard opgetreden tegen demonstranten. Ze hebben inmiddels ook aangegeven dat alleen geprotesteerd mag worden als de autoriteiten daar vooraf toestemming voor hebben gegeven.

Een handjevol vrouwen waagde zich afgelopen week nog op straat om te eisen dat meisjes weer naar de middelbare school mogen. Ze toonden in Kabul een spandoek met de tekst: "Breek onze pennen niet. Steek onze boeken niet in brand. Sluit onze scholen niet." Talibanstrijders pakten dat spandoek af en er werd in de lucht geschoten. Een buitenlandse journalist kreeg een klap met een geweer.

Meer uit Buitenland

Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

27 minuten geleden
Politieke partijen in België willen boycot songfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.

39 minuten geleden
Duitsland hervormt militaire dienst

BERLIJN (ANP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.

1 uur geleden
Buitenlandbeleidsplan Trump hard voor 'ondemocratisch' Europa

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.

1 uur geleden
Rusland: vooruitgang in onderhandelingen, praten graag verder

MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.

4 uur geleden
Premier India dringt aan op terugkeer naar vrede in de wereld

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.

5 uur geleden
Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

16 uur geleden