Taliban verwijten prins Harry oorlogsmisdaden in Afghanistan
KABUL (ANP) - De uitspraken van de Britse prins Harry in zijn nieuw te verschijnen boek over zijn tijd in Afghanistan zijn niet goed gevallen bij de Taliban. Anas Haqqani, een belangrijk figuur binnen het Afghaanse regime, reageert via Twitter op Harry's bewering dat hij daar 25 mensen heeft vermoord en spreekt van oorlogsmisdaden. "Zij waren geen schaakstukken, zij waren mensen."
Harry schrijft in zijn nog niet uitgebrachte biografie over zijn twee militaire missies in Afghanistan in 2007 en 2012. Hij vertelt volgens Britse media over zijn "aantal" van 25 doden en dat hij geen voldoening haalde uit het doden van die mensen, maar zich er ook niet voor schaamde. "Natuurlijk had ik dat getal liever niet op mijn militaire cv of in mijn hoofd gehad, maar ik had ook liever in een wereld zonder Taliban en zonder oorlog geleefd."
Volgens Britse media schrijft Harry dat hij de vijanden op dat moment niet als mensen beschouwde. "Het waren schaakstukken die van het bord werden verwijderd. Slechte mensen die worden uitgeschakeld voordat ze goede mensen kunnen vermoorden." Haqqani is verontwaardigd over die uitlatingen. "De mensen die je hebt vermoord hadden families die wachtten op hun terugkeer." Wel merkt Haqqani op dat "de meeste moordenaars van Afghanen niet het fatsoen hebben om hun geweten te onthullen en hun oorlogsmisdaden te bekennen".
Haqqani verwacht niet dat Harry's onthulling zal leiden tot een vervolging door het Internationaal Strafhof of ophef zal creëren onder mensenrechtenactivisten, "omdat ze doof en blind zijn voor jou". Maar ook in het Verenigd Koninkrijk zijn Harry's uitspraken niet overal goed gevallen. Een oud-kolonel zei bijvoorbeeld tegen de BBC dat de prins niet had moeten suggereren dat de Afghanen geen mensen waren, omdat dat niet weerspiegelt hoe het Britse leger met de Afghanen omging. Hij vindt het misleidend en zegt dat de uitlatingen Taliban-aanhangers zouden kunnen "provoceren om wraak te nemen".
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
1 uur geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
1 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
1 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
9 uur geleden