Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban veroveren hoofdstad Uruzgan

Taliban veroveren hoofdstad Uruzgan

TARIN KOWT (ANP) - Tarin Kowt, de hoofdstad van de provincie Uruzgan waar Nederlandse militairen tussen 2006 en 2010 in de buurt gelegerd waren, is in handen van de radicaalislamitische Taliban. Dat melden buitenlandse media. De voormalige militaire basis van de Nederlandse en ook van Australische militairen, Kamp Holland, ligt vlakbij de stad. Twee parlementsleden uit Uruzgan zeiden tegen de nieuwszender al-Jazeera dat de stad zich heeft overgegeven en de gouverneur Mohammad Omar Sherzad onderweg is naar de Afghaanse hoofdstad Kabul.

Volgens Afghaanse mediaberichten hebben stamhoofden uit de streek de gouverneur gevraagd het verzet tegen de belegeraars op te geven. Hij zou daar gehoor aan hebben gegeven en tot overgave hebben besloten. De Taliban, die van heel Afghanistan een strengislamitische staat willen maken, rukken vooral op het platteland vaak op dankzij afspraken met lokale stamhoofden of regeringsfunctionarissen.

De Taliban belegerden Tarin Kowt dagenlang en zeggen nu de hele plaats in handen te hebben. De val van Tarin Kowt volgt op die van een andere provinciehoofdstad, het veel grotere Kandahar, ruim 100 kilometer zuidelijker. De soennitische extremisten hebben in korte tijd al achttien van de 34 provinciehoofdsteden onder de voet gelopen. Op het platteland zijn ze weinig weerstand tegengekomen en ze hebben al zeker twee derde van Afghanistan veroverd sinds hun offensief in mei van start ging.

Kamp Holland bij Tarin Kowt was jarenlang de uitvalsbasis van de Nederlandse troepen die in Afghanistan deelnamen aan de internationale troepenmacht die Afghanistan moest behoeden voor een terugkeer van het schrikbewind van de Taliban. Dat bewind kwam in 2001 ten val met een Amerikaanse invasie. In de jaren dat de basis operationeel was, waren er gemiddeld 1200 Nederlanders actief. Kamp Holland werd in augustus 2010 overgedragen aan Amerikanen en Australiërs die de naam 'Camp Holland' handhaafden in de jaren dat ze er waren. In maart 2020 werd de basis gesloten.

Meer uit Buitenland

Belgische VS-ambassadeur haalt hard uit naar minister

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, heeft in een inmiddels verwijderde reactie op sociale media hard uitgehaald naar de Belgische minister van Volksgezondheid, Frank Vandenbroucke. Die kwam op voor zijn partijgenoot en voorzitter van regeringspartij Vooruit, Conner Rousseau. White en Rousseau lagen al eerder overhoop, onder meer vanwege een vergelijking die Rousseau maakte tussen president Donald Trump en Adolf Hitler.

35 minuten geleden
Kallas verwacht geen akkoord nieuw sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht niet dat er maandag een akkoord komt over het twintigste EU-sanctiepakket tegen Rusland. Hongarije blokkeert dat. Kallas gaat er niet van uit dat Hongarije maandag zijn standpunt wijzigt, zei de politica voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden
Meerdere doden bij droneaanvallen in Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.

2 uur geleden
Zuid-Korea boos over spandoek Russische ambassade Seoul

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.

5 uur geleden
Venezuela laat 23 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.

6 uur geleden
Scholen in Mexico dicht om onrust na dood kartelleider

GUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.

6 uur geleden
Reuters: Amerikaanse taskforce hielp bij opsporen kartelbaas

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.

9 uur geleden