Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban veroveren hoofdstad Uruzgan

Taliban veroveren hoofdstad Uruzgan

TARIN KOWT (ANP) - Tarin Kowt, de hoofdstad van de provincie Uruzgan waar Nederlandse militairen tussen 2006 en 2010 in de buurt gelegerd waren, is in handen van de radicaalislamitische Taliban. Dat melden buitenlandse media. De voormalige militaire basis van de Nederlandse en ook van Australische militairen, Kamp Holland, ligt vlakbij de stad. Twee parlementsleden uit Uruzgan zeiden tegen de nieuwszender al-Jazeera dat de stad zich heeft overgegeven en de gouverneur Mohammad Omar Sherzad onderweg is naar de Afghaanse hoofdstad Kabul.

Volgens Afghaanse mediaberichten hebben stamhoofden uit de streek de gouverneur gevraagd het verzet tegen de belegeraars op te geven. Hij zou daar gehoor aan hebben gegeven en tot overgave hebben besloten. De Taliban, die van heel Afghanistan een strengislamitische staat willen maken, rukken vooral op het platteland vaak op dankzij afspraken met lokale stamhoofden of regeringsfunctionarissen.

De Taliban belegerden Tarin Kowt dagenlang en zeggen nu de hele plaats in handen te hebben. De val van Tarin Kowt volgt op die van een andere provinciehoofdstad, het veel grotere Kandahar, ruim 100 kilometer zuidelijker. De soennitische extremisten hebben in korte tijd al achttien van de 34 provinciehoofdsteden onder de voet gelopen. Op het platteland zijn ze weinig weerstand tegengekomen en ze hebben al zeker twee derde van Afghanistan veroverd sinds hun offensief in mei van start ging.

Kamp Holland bij Tarin Kowt was jarenlang de uitvalsbasis van de Nederlandse troepen die in Afghanistan deelnamen aan de internationale troepenmacht die Afghanistan moest behoeden voor een terugkeer van het schrikbewind van de Taliban. Dat bewind kwam in 2001 ten val met een Amerikaanse invasie. In de jaren dat de basis operationeel was, waren er gemiddeld 1200 Nederlanders actief. Kamp Holland werd in augustus 2010 overgedragen aan Amerikanen en Australiërs die de naam 'Camp Holland' handhaafden in de jaren dat ze er waren. In maart 2020 werd de basis gesloten.

Meer uit Buitenland

Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

3 uur geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

4 uur geleden
Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

5 uur geleden
President Honduras: verkiezingen zijn gemanipuleerd

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.

5 uur geleden
Honderdduizenden mensen op de vlucht na nieuw geweld Oost-Congo

UVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.

6 uur geleden
Zelensky zegt klaar te zijn voor verkiezingen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.

6 uur geleden
FT: VS willen snelle reactie Zelensky op vredesvoorstel

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft van de Verenigde Staten "dagen" de tijd gekregen om te reageren op een vredesvoorstel. Dat voorziet in het opgeven van grondgebied door Oekraïne in ruil voor Amerikaanse veiligheidsgaranties, schrijft de krant Financial Times. Die baseert zich op anonieme bronnen.

6 uur geleden