Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Taliban veroveren hoofdstad Uruzgan

Taliban veroveren hoofdstad Uruzgan

TARIN KOWT (ANP) - Tarin Kowt, de hoofdstad van de provincie Uruzgan waar Nederlandse militairen tussen 2006 en 2010 in de buurt gelegerd waren, is in handen van de radicaalislamitische Taliban. Dat melden buitenlandse media. De voormalige militaire basis van de Nederlandse en ook van Australische militairen, Kamp Holland, ligt vlakbij de stad. Twee parlementsleden uit Uruzgan zeiden tegen de nieuwszender al-Jazeera dat de stad zich heeft overgegeven en de gouverneur Mohammad Omar Sherzad onderweg is naar de Afghaanse hoofdstad Kabul.

Volgens Afghaanse mediaberichten hebben stamhoofden uit de streek de gouverneur gevraagd het verzet tegen de belegeraars op te geven. Hij zou daar gehoor aan hebben gegeven en tot overgave hebben besloten. De Taliban, die van heel Afghanistan een strengislamitische staat willen maken, rukken vooral op het platteland vaak op dankzij afspraken met lokale stamhoofden of regeringsfunctionarissen.

De Taliban belegerden Tarin Kowt dagenlang en zeggen nu de hele plaats in handen te hebben. De val van Tarin Kowt volgt op die van een andere provinciehoofdstad, het veel grotere Kandahar, ruim 100 kilometer zuidelijker. De soennitische extremisten hebben in korte tijd al achttien van de 34 provinciehoofdsteden onder de voet gelopen. Op het platteland zijn ze weinig weerstand tegengekomen en ze hebben al zeker twee derde van Afghanistan veroverd sinds hun offensief in mei van start ging.

Kamp Holland bij Tarin Kowt was jarenlang de uitvalsbasis van de Nederlandse troepen die in Afghanistan deelnamen aan de internationale troepenmacht die Afghanistan moest behoeden voor een terugkeer van het schrikbewind van de Taliban. Dat bewind kwam in 2001 ten val met een Amerikaanse invasie. In de jaren dat de basis operationeel was, waren er gemiddeld 1200 Nederlanders actief. Kamp Holland werd in augustus 2010 overgedragen aan Amerikanen en Australiërs die de naam 'Camp Holland' handhaafden in de jaren dat ze er waren. In maart 2020 werd de basis gesloten.

Meer uit Buitenland

Weerdienst registreerde in juli warmste maand ooit in Frankrijk

PARIJS (ANP) - Frankrijk heeft de warmste maand achter de rug sinds de metingen begonnen in 1900. Meteorologische dienst Météo-France maakte bekend dat het gemiddeld 24,9 graden was.

29 minuten geleden
Hezbollahleider staat open voor overleg met nieuw regime Syrië

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese Hezbollahbeweging zegt open te staan voor overleg met de nieuwe leiders van Syrië. Leider Naim Qassem pleitte op televisie voor "positieve" betrekkingen na de machtswisseling in het buurland.

1 uur geleden
Natuurbrand bij Athene grotendeels onder controle

ATHENE (ANP/DPA) - De natuurbrand ten westen van Athene is grotendeels onder controle, meldt de brandweer. Het blussen is wel nog bezig, inmiddels voor de vijfde dag op rij. Honderden brandweerlieden zijn dinsdag opnieuw ingezet om het vuur te bedwingen.

2 uur geleden
Burgerdoden gemeld op de Krim nadat militair vuur opent

SEBASTOPOL (ANP/AFP/RTR) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen toen een militair het vuur opende op de Krim. Dat meldt de gouverneur van het door Rusland geannexeerde schiereiland, die zegt dat de schutter is aangehouden.

2 uur geleden
Rusland meldt neerhalen honderden drones, schade bij Wildberries

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland stelt dat het bij nachtelijke aanvallen 320 Oekraïense drones heeft neergehaald. De Russische autoriteiten melden dat bij aanvallen zes mensen om het leven zijn gekomen en negen personen gewond raakten. In de regio's bij de grote steden Moskou en Sint-Petersburg liepen magazijnen schade op.

3 uur geleden
Krant: Iran en Oman stevenen af op deal over Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran en Oman stevenen af op een deal over het beheer van de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die informatie kreeg van Iraanse en Amerikaanse bronnen.

4 uur geleden
Drie leeuwen sterven vermoedelijk door hitte in Tokio

TOKIO (ANP/AFP) - Drie leeuwinnen in een dierentuin in Tokio zijn vermoedelijk overleden door een hitteberoerte. Nog enkele andere leeuwen worden behandeld nadat ze ziek waren geworden door de aanhoudende hitte en hoge luchtvochtigheid, meldt de dierentuin dinsdag.

6 uur geleden